Zateplené psí boudy - Dětkovice v okrese Prostějov

Nejen vy sami, ale i váš pes by se měl ve svém bydlení cítit pohodlně. Zvláště pobývá-li pes celoročně venku. Proto jeho zahradnímu přístřešku věnujte opravdovou pozornost. Váš čtyřnohý hlídač se vám jistě bohatě odmění!

Jak vybrat psí boudu?

Kvalita především! Tímto úslovím byste se měli při výběru řídit, ať už se boudu rozhodnete koupit, nebo sami vyrobit. Kvalitní bouda poskytne pejskovi nejen nezbytný přístřešek, ale i pohodlné místečko, kde se bude cítit příjemně a v bezpečí.

Obecně platí, že funkčnost boudy je vždy důležitější, než estetický dojem. Dnes se boudy vyrábí z různých materiálů v řadě provedení, ne vše je ale pro psa vhodné. Nejlepším materiálem je rozhodně klasické dřevo. Plechové boudy jsou rozhodně tabu, v létě jsou přehřáté a v zimě neizolují. Nehledě na to, že pes se může o ostrý plech poranit.

Jak má být psí bouda velká?

Velikost je samozřejmě důležitá. Pejsek by se v boudě neměl cítit stísněně. Měl by se v ní dokázat pohodlně otočit, sednout si, lehnout si, či se převalit. Zároveň je však důležité, aby bouda nebyla ani příliš velká. Proč? Odpověď je jednoduchá. Jelikož boudy nemají žádné topení, stává se jím v zimních měsících sám pes. Bouda musí být velká tak, aby si ji pes sám zvládl dostatečně zadýchat a vyhřát svým tělesným teplem.

Velikost boudy se samozřejmě plemeno od plemene různí. Pokud si pořizujeme štěně, zohledňujeme jeho velikost v dospělém věku.

Při výběru psí boudy je třeba se zajímat o její přesné rozměry. Řada výrobců nebo prodejců na internetu udává venkovní rozměry boudy. Pro nás jsou ale důležité** rozměry vnitřní.** Říkáte si možná, že se to přece nemůže o tolik lišit. Musíte však vzít v potaz tepelnou izolaci – která by rozhodně měla být součástí příbytků určených k celoročnímu pobytu. Rozdíl mezi vnitřním a vnějším rozměrem pak může činit i deset centimetrů, což rozhodně není zanedbatelné číslo.

Zateplené psí boudy - Dětkovice v okrese Prostějov

Neváhejte se obrátit na některého z výrobců. Každý dobrý výrobce psích příbytků by vám měl být schopen poradit s výběrem té nejvhodnější boudy pro vašeho psa.

Na co se soustředit při výběru psí boudy?

Při výběru psí boudy je dobré se soustředit na:

Zateplení boudy

Máme-li zjištěny správné rozměry, které by bouda pro našeho pejska měla mít, můžeme se soustředit na samotnou konstrukci boudy. Pro psy celoročně pobývající venku (zejména pro hladkosrstá krátkosrstá plemena) je nezbytností zateplená bouda. K zateplení se nejčastěji používá polystyren, který je zároveň nejvýhodnější – téměř nevlhne a výborně izoluje. Většinou se používá vrstva silná cca 3 cm, ale samozřejmě se zohledňují potřeby a nároky každého pejska.

V zimních měsících je dobré boudu ještě** vystlat.** K tomu se používá sláma nebo seno, popř. různé deky. Sláma je výhodnější z důvodu snadného vyměňování a doplňování. Nemusí však vyhovovat všem psům, někteří mohou být na seno dokonce alergičtí.

Předsíňka boudy

Psi jsou velice citliví na průvan. Předsíňka je proto další neocenitelnou součástí kvalitní boudy. Předsíňka ochrání nejen před průvanem, ale i před zanášením nečistot (spadaného listí, sněhu, atd.) do hlavního prostoru boudy, tzv. ložnice.

Některé boudy disponují odnímatelnou stěnou mezi předsíňkou a ložnicí, což se hodí například v teplých, letních měsících, kdy není průvan tak nepříjemný a pes ocení více prostoru a vzdušnosti.

Předsíňka a dokonce ani zateplení v zimě není nutné pouze v případě severských a pasteveckých plemen, jako je aljašský malamut nebo středoasijský pastevecký pes. Tito psi jsou zvyklí na pobyt ve velmi nízkých teplotách. To ovšem neznamená, že vůbec nepotřebují boudu! Přístřeší, kde se pes může schovat při nepřízni počasí je nutné v každém případě!

Střecha boudy

Střecha boudy musí být pevná, z kvalitního materiálu a samozřejmě do ní nesmí zatékat. Jestli zvolíme sedlovou, či plochou – pultovou střechu, už záleží na nás. Někteří psi si na rovných, pultových střechách rádi hoví a pozorují okolí. Sedlová střecha zase lépe vede vodu a lépe se udržuje.

Čištění boudy

Neméně důležité je pravidelné a důkladné čištění boudy. Proto řada výrobců usnadňuje majitelům přístup do vnitřních prostor boudy, aby čištění bylo co nejsnadnější. Některé boudy proto disponují** odnímatelnou boční stěnou, či dokonce střechou**, což je nesporná výhoda.

Umístění boudy

Pokud chceme boudu umístit mimo kotec, je vhodné vyvýšit ji od země, aby nebrala vlhkost a chlad.

Co se týče** umístění boudy v zahradě,** doporučuje se dát boudu na takové místo, ze kterého pes vidí jak na vchodové dveře, tak na branku a přístupovou cestu k domu. Bouda by měla stát na klidném místě v závětří, nejlépe například ve stínu stromů. Dávat boudu do nejodlehlejšího koutu zahrady také není dobré, protože** pes chce být svým lidem co nejvíce na blízku** a ne se cítit izolovaně a osaměle.

Máme-li pro psa k dispozici kromě boudy i kotec, je vhodné, aby byla bouda umístěná přímo v něm. Před boudou by mělo být místo k ležení, které bude chráněné před deštěm a větrem. Takové místo pes vyhledá, když bude chtít mít přehled (nebude chtít být v boudě), ale zároveň bude chráněný před nepřízní počasí. Z kotce by mělo být opět** vidět na vchod a přístupovou cestu do domu**. Pokud má kotec jednu stěnu plnou, ideální je umístit ji proti větru. Nesmí ovšem psovi bránit v průhledu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6475 (magazin-chovatele.cz#9929)


Přidat komentář