Veterinární praxe - Čimelice

Máte nějaké zvíře? Pak jistě občas budete potřebovat pomoc a rady veterináře. Nebo se chystáte pořídit si nové štěňátko? Pak vám poradíme, co je důležité, na co nezapomenout, co nezanedbat a jak je to s krmením.

Máte doma nějaké zvířátko? Ať je to pes, kočka, králík ale i jiné zvíře, budete pravděpodobně potřebovat pravidelné očkování, občas nějakou radu a někdy možná i veterinární péči.

Veterinární klinika v Čimelicích

V Jihočeském kraji v okrese** Písek** ve městě** Čimelice** nabízí veterinární služby soukromý veterinární lékař** MVDr. Miloš Vávra**. Pan doktor Vávra nabízí samozřejmě klasické veterinární služby, na které jsou běžní chovatelé zvyklí: vakcinace psů, koček, králíků a jiných zvířat, zjišťování březosti, kastrace, vyšetření a léčba zvířat, veterinární doplňky, atesty pro tuzemské i zahraniční výstavy.

Kromě těchto asi nejběžnějších služeb se však pan doktor Vávra zabývá také vyšetřením a léčbou hospodářských zvířat, osvědčeními pro přesun hospodářských zvířat, dále pak ošetřením ran, laserovou terapií, odstraňováním paraanálních váčků v perianální oblasti, zákroky při neodkladných stavech, jakými jsou střelná nebo jiná poranění.

Případným zájemcům může pan doktor navíc nabídnout veterinární léky a biopreparáty, veterinární kosmetiku a doplňky, krmiva pro psy, kočky a hospodářská zvířata, chovatelské pomůcky a nástroje. V neposlední řadě vám pan doktor Vávra samozřejmě poskytne odborné poradenství.

Kontaktní údaje na pana veterináře jsou: MVDr. Miloš Vávra, adresa: Čimelice 331, Čimelice, e-mail: doktor.vavra@seznam.cz, internetové stránky: http://www.vavra.kx.cz, telefonní číslo na mobil: +420 603 227 043, telefonní číslo domů: +420 382 228 328. Pohotovostní služba je** 24 hodin denně** na mobilním telefonu:** +420 603 227 043.**

Veškeré informace a kontakty na tuto veterinární praxi v Čimelicích najdete na stránkách www.vavra.kx.cz nebo kliknutím přímo zde.** **

**
**

Rady při výběru štěněte

Pokud si chcete pořídit nové štěňátko, měli byste vědět, že nejvhodnější doba pro oddělení štěněte od matky je minimálně 7 týdnů po narození štěněte, ideálně však 8 týdnů po narození štěněte. Kdybychom štěně od matky oddělili dříve, pak by mu chyběl intimní kontakt s příslušníkem svého druhu a to by pravděpodobně mělo neblahý vliv na jeho vztahy k ostatním psům. Až si pro štěňátko přijdete, nezapomeňte se podívat na jeho bříško. Pokud se v místě pupíku bude nacházet bulka, jedná se o pupeční kýlu, kterou je většinou nutné později odoperovat. Protože tato operace není zrovna levná, raději si takové štěně neberte. Pokud plánujete koupi štěněte s průkazem původu, podívejte se také na zuby. V tomto raném věku ještě nepoznáte, zda bude mít pejsek všechny zuby ale už můžete vypozorovat předkus nebo podkus – tyto vady se z věkem neupraví a z největší pravděpodobností by váš pes musel být vyřazen z chovu. Pokud v ouškách štěněte uvidíte hustý, tmavý, suchý, drolivý maz, pak chovatel nedodržuje základní hygienu psa. To samé se týká také blech. Pozor, ne všechny preparáty proti blechám a klíšťatům lze u tak mladého psíka použít. O vhodnosti konkrétního přípravku se poraďte s** veterinárním lékařem** nebo si pečlivě prostudujte návod k použití.

Odčervení štěněte

Štěňata by měla být** odčervována** od dvou týdnů po narození každé dva týdny až do doby, než dosáhnou tří měsíců věku. Poté se interval odčervování sníží na jednou za měsíc až do jednoho roku věku štěněte. I poté musí pravidelné odčervování pokračovat, ideálně dvakrát až čtyřikrát ročně. Důvodem tak častého odčervování je to, že téměř každá fena má v těle, ve svalech a orgánech „spící“ larvičky škrkavek, které se však při graviditě probudí a zavrtávají se přes dělohu do plodu. Další larvičky pak štěně dostane v mateřském mléce. I štěněti se larvičky škrkavek zavrtávají do svalů a vnitřních orgánů, odkud se následně uvolňují do střeva a ve střevě se vyvíjejí v dospělé jedince. Při jednom odčervení zahubíme pouze ty škrkavky, které jsou již ve střevě. Další škrkavky ve svalech a orgánech však přežijí a zanedlouho se opět uvolní do střeva. Proto je nutné** odčervování** zpočátku provádět tak často a pravidelně až do doby, než si organizmus psa sám vytvoří schopnost bránit larvičkám ve vývoji v dospělce. Pozor! První odčervení štěňátka je nutné provést pomocí aplikace speciální pasty, která škrkavky nezabije ale pouze ochromí. Díky tomu se nezačnou rozkládat ve střevě ale odejdou ze střeva celé. Nejmladší štěňátka jsou totiž ještě velmi citlivá. Kdyby se jim škrkavky rozložily ve střevě, jedovaté látky z jejich těl by mohly štěněti ublížit. Dále je možné při odčervování pokračovat v užívání pasty nebo využít jiné preparáty, jejichž vhodnost vám opět doporučí veterinář.

Očkování štěněte

Očkování štěněte se provádí v 6., 9. a 12. týdnu věku. Očkuje se proti těmto chorobám:** parvoviróza, psinka, infekční zánět jater, psincový kašel, coronaviróza, leptospiróza,vzteklina**. Očkování rozhodně nelze zanedbat. Některé z těchto chorob mohou štěně zabít, některé jsou přenosné i na člověka a navíc jsou některá očkování povinná, takže byste se v případě jejich zanedbání mohli dostat do křížku se zákonem.

Krmiva

Základní otázkou je, zda psa krmit** granulemi** nebo přirozenou stravou. Ovšem další otázka je, co je to vlastně přirozená strava. Podle některých odborníků je přirozenou stravou pouze a jedině strava syrová, čili taková kterou by psi jedli, kdyby žili volně v přírodě. Někteří chovatelé proto svým miláčkům dopřávají pouze syrové maso. Další zase argumentují tím, že masou koupené u řezníka stejně není přirozené, protože není čerstvé, není plné teplé krve a přirozených tělesných tekutin. A navíc při konzumaci syrového masa je se značně zvyšuje riziko nákazou nějakými parazity.

Další možností je připravovat vařenou stravu, kterou má většina psů nejraději. Tento způsob krmení psa je ovšem časově náročný. Při krmení syrovou nebo vařenou stravou navíc nemůžeme přesně určit obsah živin. Zřejmě nejčastěji využívanou možností je pak krmení psími granulemi a konzervami. Na obalu těchto výrobků je vždy uvedeno množství živin, takže víte, čeho a kolik psovi dáváte. Na obalu kvalitních výrobků by mělo být uvedeno konkrétní složení. Pokud výrobce o složení mlží tímto způsobem: vedlejší výrobky rostlinného původu, vedlejší výrobky živočišného původu, pak se téměř určitě nejedná o kvalitní psí krmivo. Rovněž je důležité, zda krmivo obsahuje bílkoviny ze sóji nebo z masa. Myslíte si snad, že váš pes rád sóju? Co se týče granulovaného krmiva, vyvstává zde také otázka oxidace. Granule jsou mají totiž strukturu, díky které se dovnitř snadno dostane vzduch a granule tak oxiduje, čímž v ní vznikají škodliviny. Proto není dobré granule zbytečně dlouho skladovat.

Někteří chovatelé při** krmení psa** uplatňují způsob střídání komerčních produktů a domácí stravy (pozor – pokud budete psovi vařit, nikdy jídlo nesolte ani nekořeňte – to psům velmi škodí!). Někteří psi přechod z jednotlivých typů krmení na jiné zvládnou bez jakéhokoliv problému, jiným taková změna způsobuje** zažívací potíže**. Pak je nutné, aby pejsek před každým přechodem z jednoho typu stravy na jiný držel asi tak dvaceti čtyřhodinový půst.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6472 (magazin-chovatele.cz#9864)


Přidat komentář