Veterinární ordinace - Praha

Výběr dobrého veterinárního lékaře je stejně složitý jako výběr dobrého lékaře pro lidi. Ne všechny kliniky mají stejné vybavení a liší se také v poskytovaných službách a přístupu k pacientům a jejich páníčkům.

Většina lidí si vybere toho veterináře nebo veterinární kliniku, který je co nejblíže jejich domovu. Je to pohodlnější a v případě potřeby naléhavého ošetření tak máme zajištěnu rychlou pomoc. Ne vždy je to ovšem to nejlepší řešení pro naše zvířátko.

Jestliže máme první zvířátko a nemáme tedy žádné předchozí osobní zkušenosti s nějakým veterinářem, je nejlepším způsobem pozeptat se v našem nejbližším okolí. Například sousedů, kteří mají psa, náhodných pejskařů v místě našeho bydliště nebo např. v nejbližším kynologickém cvičišti.

Veterinární péče by měla být samozřejmou součástí života našeho zvířete. Vždy je lepší seznámit se s veterinářem při běžném ošetření, než k němu přijít poprvé hned se závažnějším problémem. Důležité je, aby vyhovoval jak pejskovi, tak i nám.

Najít dobrého veterináře je stejně těžký úkol, jako najít kvalitního a spolehlivého doktora pro člověka. Zvěrolékař bude naše zvíře ošetřovat po celý zbytek života, od prvního očkování, přes problémy středního věku, až po jeho poslední chvíle. Veterinářů je v dnešní době mnoho. Liší se především kvalifikací a praxí, ale také přístupem k práci a nasazením.

Čeho bychom si měli všímat při výběru?

Při výběru veterinární ordinace bychom si měli všímat:

  • Jestli je zařízení čisté a pohodlné. V čekárně i ordinaci by se mělo cítit dobře nejen naše zvíře, ale také my sami. Pokud nejsou prostory hygienické či jsou dokonce špinavé, jistě to není dobrou vizitkou o péči poskytované v ordinaci.
  • Kolik veterinářů je na klinice k dispozici a jestli si můžeme zvolit jen jednoho z nich, který bude naše zvíře ošetřovat pokaždé. Je důležité, aby veterinář naše zvíře znal. Pokud ho bude ošetřovat pokaždé jiný lékař, jistě mu nebude schopen poskytnout stejně efektivní péči, jako v případě, že se zvířetem pracuje jeden lékař celý život.
  • Jaké služby má veterinární ordinace v nabídce - krevní testy, ultrazvuk, čištění zubů, RTG atd. Ne všechny ordinace mají stejné vybavení a ne všechny jsou schopny poskytovat stejnou péči. Proto bychom si měli dopředu ověřit, že je k dispozici např. i chirurgický sál. Pro akutní případy, kdy může jít o minuty, se jistě nechceme dozvědět, že musíme se zvířetem jinam.
  • Provozuje klinika nonstop pohotovost na telefonu? Tento fakt je pro krizové situace nesmírně důležitý. Jistě, pokud nám vyhovuje otvírací doba kliniky, už to samo o sobě je plus. Ovšem jak už to bývá, neštěstí se otvíracími hodinami lékaře neřídí. Proto je důležité, aby nonstop pohotovost fungovala a my měli možnost se s lékařem spojit ihned a poskytnout zvířeti první pomoc již na místě případné nehody dřív, než je do ordinace přepraveno.
  • Jaké má veterinární ordinace ceny? Zvěrolékaři jsou podnikatelé a tudíž si musí svou živností vydělávat. Spousta majitelů zvířat se slepě spoléhá na to, že “drahý zvěrolékař = kvalitní zvěrolékař“. Něco na této filozofii je: spousta veterinářů s vyššími cenami je tak drahá proto, že musí splácet kvalitní diagnostické přístroje nebo výhodně položené ordinace. Ani zlaté skalpely ale nezaručí, že veterinář bude opravdu zvířata milovat a poskytovat jim maximum péče. To poznáte jen podle jeho chování vůči zvířeti.
  • Přestože se ve většině případů nevyplatí hodnotit lidi podle prvního dojmu, u zvěrolékařů tohle pravidlo neplatí.  Vaše zvíře i vy byste měli mít ve veterináře plnou důvěru. Pokud se vám již od začátku cokoli na jeho chování či přístupu „nezdá“, vyberte si raději jiného. Ne nadarmo se také říká, že zvířata poznají „dobrého člověka“. Pokud se tedy vaše zvíře již od začátku brání dotekům veterináře či je vůči němu dokonce agresivní (pokud to tedy není normální chování zvířete), měli byste jeho instinktu věřit.
  • Hned při první návštěvě si všimněte, kolik času si na vás veterinář vyhradil. Prostá prohlídka netrvá nijak dlouho, ale také mu příliš o zdravotním stavu neprozradí. Správný zvěrolékař si také popovídá s majitelem zvířete, protože jen rozhovor mu prozradí spoustu informací, které by z běžné prohlídky nepoznal.

Očkování krok za krokem

Očkování zvířat je rutinní proces, který provází naše zvíře již od útlého věku. Některá očkování jsou dokonce povinná ze zákona a jejich zanedbání nám může přinést značné těžkosti. Podívejme se tedy na příkladu psů, jaké očkování bychom měli už od štěněčího věku absolvovat a kdy.

6. týden věku štěněte

Hned v šestém týdnu života štěněte ho necháme očkovat proti parvoviróze, psince, infekční hepatitidě, leptospiróze a koronaviróze. Vynecháme-li první očkování v šesti týdnech věku, musí se štěně naočkovat v 8. až 9. týdnu a pak ve 12. týdnu.

9. týden věku štěněte

V 9. týdnu musíme pejska nechat přeočkovat proti psince, infekční hepatitidě a parvoviróze. Navíc se očkuje také proti proti parainfluenze.

12. týden věku

Ve 12. týdnu věku necháme štěně přeočkovat proti psince, infekční hepatitidě a parvoviróze. Tentokrát se očkuje navíc proti leptospiróze.

15. týden věku

V 15. týdnu je nutné přeočkování proti leptospiróze a následovat by mělo očkování proti vzteklině. Pozor! Naočkovat psa proti vzteklině musíte nejpozději do 6 měsíců věku. Pokud totiž majitel svého psa očkovat nenechá, může mu být uložena veterinární správou pokuta až do výše 10 000 Kč a za opakované porušení zákona lze uložit pokutu až 20 000 Kč.

12. měsíc a každý další rok

Jednou do roka musí váš pes na přeočkování proti celé sadě nemocí.

Nejčastější nemoci očkovaných zvířat

Samozřejmě i u řádně očkovaných zvířat se často vyskytují problémy a nemoci. Stejně tak jako u lidí, působí i na naše mazlíčky různé vlivy, které jejich zdravotní stav ovlivňují. S některými problémy si můžeme poradit my sami, jako jejich majitelé. Potom ovšem existují i takové komplikace, se kterými je nutné vyhledat odbornou pomoc. Nejčastějšími domácími mazlíčky jsou bezpochyby psi a kočky, proto se podíváme na několik základních nemocí těchto zvířat.

Alergie a kožní problémy

Počet koček a psů, kteří trpí nejrůznějšími formami alergických reakcí a jiných kožních problémů, prudce stoupá. Většina veterinářů nám potvrdí, že alergické kožní reakce psů a koček, které dříve patřily mezi výjimečné diagnózy, se v současnosti stávají jedním z nejběžnějších onemocnění domácích mazlíčků vůbec. Léčba alergických projevů u zvířat je stejně náročná jako u člověka, přičemž výsledky této časově i finančně náročné léčby jsou často značně tristní.

Onemocnění tlamy a zubů u psa

Nejčastějším problémem v této oblasti je nepravidelný růst zubů a tvorba zubního kamene. Mezi další příznaky patří nevypadání mléčných zubů, opotřebení, ztráta nebo zlomení zubu, nahromaděný zubní kámen, zápach z tlamy, bolesti při žvýkání, slintání a zánět dásní. Veškeré tyto příznaky potřebují lékařskou péči. Neuvolněné mléčné zuby je třeba včas vytrhnout. Na opotřebované nebo zlomené zuby se může nasadit korunka. Je třeba odstraňovat zubní kámen, protože ten je hlavní příčinou vypadávání zubů nebo zánětu dásní. Zkažené zuby je třeba vytrhat.

Nemoci uší u psa

Stav uší našeho psa bychom měli kontrolovat pravidelně, abychom mohli předejít vážnějším infekcím. Především u plemen s dlouhýma ušima anebo s dlouhou srstí na ušních boltcích, je tato prevence nesmírně důležitá, protože tento typ uší značně znesnadňuje přístupu vzduchu a pes se tam potí. V uchu se tvoří velké množství mazu, který se stává živnou půdou pro infekci. Ale i jiná plemena mají podobné potíže. Všichni psi mají v uších chlupy, které když odumřou, mohou ucpat zvukovod a vyvolat zánět. Proto je vhodné tyto chlupy preventivně vyškubávat, abychom předešli pozdějším problémům. Mezi nejčastější příznaky ušních problémů patří výtok z ucha, otok ušního boltce a bolestivost uší.

Nemoci očí u psů

Psí oči se podobají lidským a mohou trpět obdobnými potížemi, které ovlivňují kvalitu zraku. Patří sem především výtok z očí, otok očí, problém třetího víčka (mžurky), choroby sítnice, zánět spojivek, zelený zákal, oslepnutí a vrozené vady víček a řas.

Onemocnění nervové soustavy

Nervovou soustavu psa může postihnout řada chorob. Zasahují mozek, nervy i míchu. Mezi onemocnění nervové soustavy patří epilepsie, encefalitida, mrtvice, onemocnění krčních obratlů a vyhřeznutí ploténky.

Onemocnění jater a sleziny

Játra psa plní mnoho funkcí. Nejdůležitější funkcí je odstraňování jedovatých látek. Při této činnosti dochází k jejich poškozování. Činnost jater mohou nepříznivě ovlivnit choroby v jiných částech těla. K úplnému selhání jater dochází při poškození více než 80 % jejich hmoty. V blízkosti žaludku je také uložena slezina, jejíž část zvaná červená pulpa je zásobárnou červených krvinek.

Onemocnění slinivky břišní

Slinivka břišní neboli pankreas plní dvě zásadní funkce. Jednak produkuje inzulín, který v těle reguluje hladinu glukózy a dále vyrábí trávicí enzymy důležité pro štěpení potravy.

Prevence je nejlepší investicí

Veterinární péče je často nemalou investicí. Proto se rozhodně vyplatí investovat menší částku do prevence, než následně muset investovat mnohem větší sumu za léčení následků. Měli bychom myslet na to, že i my sami jsme schopni poskytnout svému zvířeti péči v mnoha oblastech a tím předejít mnohem vážnějším problémům.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6469 (magazin-chovatele.cz#9852)


Přidat komentář