Veterinární ordinace - Ostrava-Svinov

Má Váš malý zvířecí mazlíček zdravotní potíže? Hledáte ošetření pro svého koně? Pak jistě hledáte nejbližší veterinární ordinaci. Dopřejte svému nemocnému zvířeti kvalitní odborné vyšetření a nezapomeňte na jeho pravidelné prohlídky a očkování.

Pořízení zvířátka do rodiny přináší mnoho radostí, a záhy se z něj stává Váš domácí zvířecí mazlíček, který je neustále středem pozornosti. S příchodem zvířete přichází nejen radost, ale pokud zvířátko onemocní, bohužel i starost. Zvířata, stejně jako lidé, mají čas od času se zdravím nějaké problémy, a stejně tak jako lidé, musí navštívit lékaře. Na rozdíl od lidí mají chovaná zvířata své vlastní doktory – veterináře. Pojďme se tedy společně podívat, co veterinární ordinace nabízejí pro naše domácí zvířecí mazlíčky za péči.

Kdo je veterinář?

Veterinář, tedy veterinární lékař (lidově zvěrolékař) je člověk, která absolvoval šestiletý obor Veterinární lékařství na Fakultě veterinárního lékařství nebo šestiletý oboru Veterinární hygiena a ekologie na Fakultě veterinární hygieny a ekologie Veterinární a farmaceutická univerzity. Po úspěšně ukončeném studiu získá titul MVDr. (nebo v anglosaských zemích D.V.M.). Úkolem veterinárního lékaře je péče o zdraví a pohodu zvířat, tedy léčba a preventivní ochrana zvířat před nemocemi. Veterinář má ale ještě jeden úkol, a tím také ochrana zdraví člověka kontrolováním výroby a distribuce potravin živočišného původu. Veterinární lékaři působí na veterinárních klinikách a ve veterinární ordinacích.

Služby veterinární ordinace

Veterinární ordinace poskytuje základní veterinární péči v oblasti preventivní a zdravotní problematiky malých domácích zvířat. Ve veterinární ordinaci jsou prováděna veškerá vyšetření a ošetření zvířat z mnoha oborů, jako je dermatologie, interní medicína, oftalmologie, chirurgie, stomatologie, mikroskopická vyšetření ale i gynekologie a porodnictví. Ve veterinární ordinaci může být prováděno také USG vyšetření (vyšetření sono) apod. Veterinární ordinace může také nabízet provádění operací zvířat. Mezi nejznámější velmi využívané služby patří očkování a čipování zvířat, kdy čipy mohou mít mezinárodní platnost. Veterinární ordinace provádí také laboratorní vyšetření krve, moče, histopatologické vyšetření, cytologické vyšetření apod.

Služby všeobecné medicíny drobných zvířat a koní

Veterinární ordinaci, která dokáže nabídnout Vašemu zvířecímu miláčkovi kvalitní zdravotní péči, obsahuje péči o malá zvířata. Správná zdravotní péče o zvířata začíná ještě v době jejich plného zdraví. Důležitá je tedy prevence, jako vakcinace, čipování nebo odčervení zvířat. Pokud přesto Vaše zvíře onemocní, velkým pomocníkem je interní medicína - vyšetření krve, kardiologie, oftalmologie nebo stomatologie. Možná vyšetření zvířat jsou pak například RTG- DKK (dysplazie kyčelních kloubů), DKL (loktů), USG, nebo biochemie. Veterinární ordinace Vám může pomoci také v oborech  ortopedie (operace zlomenin, nemoci kloubů) nebo chirurgie. Zde se jedná obvykle o chirurgii měkkých tkání - kastrace, císařský řez, odstranění nádorů, operace žaludku, střev, sleziny, případně akutní operace. Operace vám může být nabídnuta i s možností hospitalizace zvířete, například v případech torze žaludku, operací očí, kdy se provádí korekce očních víček či řešení rohovkového vředu.

Zdravotní ošetření koní

Zdravotní péče o koně spočívá zejména ve službách vakcinace, odčervení koní, ale nabízena je i interní medicína. Pak se jedná například o vyšetření krve, moči, řešení koliky, schvácení kopyt nebo o kožní vyšetření. Péče o koně spočívá také v ortopedickém vyšetření (RTG, sono), může se jednat o vyšetření šlach nebo o vyšetření zad. Veterinární ordinace Vám v oblasti péče o koně může nabídnout také provedení kastrace hřebců nebo chirurgické řešení úrazů koní. Pokud máte jakékoliv podezření na špatný zdravotní stav Vašeho koně, neváhejte se včas obrátit na svoji veterinární ordinaci, využijte možnost konzultace s odborníkem.

Předoperační péče o zvířata

Někdy potká našeho mazlíčka i závažnější choroba, kdy je nucen podstoupit operaci. V takovém případě se doporučuje, aby zvíře před operací drželo zhruba 12 hodin hladovku (u dospělých zvířat) a zhruba 4-8 hodin u psů a koček ve stáří do 3 měsíců. Je vhodné zamezení přístupu k vodě, a to zhruba 2 hodiny před operaci a zvíře je třeba také vyvenčit. Na plánovanou operaci si sebou přineste také pro zvíře deku.

Pooperační péče o zvíře

Počítejte s tím, že po operaci Vám bude zvíře předáno po celkové stabilizaci. Probouzení Vašeho zvířecího miláčka by mělo probíhat v klidném prostředí, a to vždy na zemi. Zvíře může mít problémy se stabilitou, mohlo by spadnout a znovu se zranit. Zvíře musí být přikryté dekou, neboť po anestézii bude mít nějaký čas sníženou termoregulaci. Pozor dejte na nadměrné pití - zvířata mají obvykle tendenci  se přepájet a následně mohou zvracet. Pro začátek bude stačit nejdříve zvířeti pouze navlhčit jazyk, a pití mu dovolit až když bude při plném vědomí. První krmení zvířete po operaci se doporučuje až následující den. A i když budete mít pocit, že má Vaše zvíře bolesti, v žádném případě se nedoporučuje aplikovat další analgetika. Ty jsou součástí pooperační péče a Vaše zvíře je dostalo v ordinaci. Pro Vás, jako majitele zvířete je velmi důležité zabránit Vašemu zvířecímu pacientovi jakýkoliv kontakt s operační ránou. Tyto informace považujte za obecné, veškeré další informace ke konkrétnímu případu Vám ochotně sdělí Váš ošetřující veterinář.

Veterinární asistence u porodů

Porod zvířete je fyziologická záležitost a většina fen porodí zcela spontánně, bez komplikací i bez lidské pomoci. Porod tedy nemusíme brát jako něco výjimečného, a fenu tím nepříjemně stresovat. Většina zvířecích porodů probíhá bez jakýchkoliv komplikací v domácím prostředí, ale zhruba 10% porodů zvířat je tzv. asistovaných. To znamená, že takový porod vyžaduje přítomnost a pomoc veterinárního lékaře. Některé porody jsou navíc tak komplikované, že je nutné fenu odrodit na operačním sále. Komplikace při porodu se řeší buď císařským porodem nebo jiným** odborným zásahem**. Průběh porodu záleží zejména na stáří feny, na její kondici, typu feny a pod. Zkušený veterinář dokáže podle těchto dispozic průběh porodu odhadnout, sdělí Vám veškeré informace a na úspěšný porod zvířete tak můžete být připraveni.

Kastrace domácích zvířat

V dnešní době se stává v některých oblastech poněkud nepřiměřené množení psů a koček velkým problémem. Jistě že jsou Vaši psi či kočky Vás důležití kamarádi, hlídači, členové rodiny a máte je rádi. Všude kolem nás je ale mnoho opuštěných a toulavých psů a koček, kteří volně a bez lékařského ošetření pobíhají a mohou být vážným zdrojem různých infekčních onemocnění pro Vaše domácí zvířata. Toulavá zvířata také ohrožují Vás a Vaše děti. Proto je z těchto důvodů vhodná kastrace. S kastrací zvířat také koluje mnoho mýtů, například, že Vaše fenka musí mít před operací alespoň jednou štěňata. Není to pravda a na operační zákrok ani pozdější zdravotní stav to nemá žádný vliv. Mýtus je také to, Váš pes nebo kočka po kastraci ztloustnou. Záleží pouze na Vás, zda budete své zvířátko překrmovat. Operační zákrok také výrazně neovlivní povahové vlastnosti Vašeho miláčka.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6471 (magazin-chovatele.cz#9863)


Přidat komentář