Veterinární ordinace - Kolín

Každý domácí mazlíček si zaslouží náležitou péči. Kočka, pes i papoušek nebo morče. K péči samozřejmě patří i dostatečné starání o zdraví zvířátka. Proto je velice důležité zvolit si zkušeného a vzdělaného veterinárního lékaře.

Ať už se jedná o jakýkoli druh** domácího mazlíčka**, každý potřebuje nejen zázemí a naši lásku, ale i péči o jeho zdraví. Pokud zvíře onemocní nebo se nějak zraní, musí navštívit lékaře stejně jako by ho navštívil nemocný nebo zraněný člověk. Zvířátko však neumí mluvit, proto je možné takové situace přirovnat k malému dítěti, které nám také není schopné popsat svou bolest nebo problém. Je tedy potřeba zvířátku věnovat dostatečnou pozornost, abychom případné zdravotní problémy včas odhalili. Pokud nám připadá, že se náš mazlíček nechová tak, jak se chová běžně (je např. neklidný nebo naopak velmi unavený), špatně se hýbe nebo třeba nejí obvyklé množství jídla, je s ním něco v nepořádku. V takovém případě byste s ním měli navštívit veterinární ordinaci.

Veterinární ordinace Kolín

Kdo je veterinární lékař?

Veterinární lékař (nebo také veterinář, zvěrolékař) je lékař, který se stará o zdraví zvířat. Veterinářem se v České republice člověk stane po úspěšném absolvování šestiletého studia na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. Absolvent má titul MVDr.

Veterinární ordinace

Veterinárního lékaře běžně navštěvujeme v jeho ordinaci, pouze u případů, které není možné vyřešit jinak (např. není možné zvíře převézt kvůli velmi nebezpečnému úrazu nebo u bolestivého a komplikovaného porodu), veterinář přijede za vaším zvířetem. Ke zvěrolékaři se obvykle dopředu objednává (osobně, telefonicky nebo e-mailem), akutní případy se ale samozřejmě řeší ihned. Někteří** veterináři** provozují i veterinární pohotovost. V ordinaci veterináře to vypadá podobně jako v ordinaci lékaře pro lidské pacienty. Najdeme zde čekárnu a samotnou vyšetřovnu. V ordinacích, kde se zajišťují i operace, nalezneme ještě operační sál a pooperační místnost. Veterinární ordinace někdy bývají rozlišovaný na ordinace pro malá zvířata a pro hospodářská zvířata. Někteří lékaři se zaměřují přímo na malé savce, plazy a exotická zvířata.

Je výběr veterináře důležitý?

Na tuto otázku je jednoznačná odpověď: ano, výběr veterináře je velice důležitý. Pouze zkušený zvěrolékař našemu mazlíčkovi dokáže poskytnout tu nejlepší péči. Zkuste se poptat svých známých, k jakému veterináři chodí. Pokud tuto možnost nemáte, porozhlédněte se po internetu, zkoušejte najít reference na jednotlivé lékaře. Můžete využít různých databází, které obsahují kontakty na veterinární lékaře z celé republiky.

Ošetření psů, koček a dalších drobných zvířat.

Kdy jít k veterináři?

Případy, kdy je nutné jít k veterináři, jsme naznačili již dříve. Do ordinace zvěrolékaře však nechodíme pouze s nemocnými zvířátky, ale i s těmi zdravými. K péči o naše zvířátko patří i to, že ho necháme naočkovat (některá očkování jsou navíc povinná ze zákona, např. očkování proti vzteklině u psů). Veterinář nám též může pomoci se stříháním drápků. Veterinární ordinace také provádějí čipování zvířat, vystavují zvířecí pasy, vydávají osvědčení na různé výstavy. I zvířata, která vypadají zcela zdravě, by měla chodit na pravidelné preventivní prohlídky, aby bylo možné odhalit případné začínající nemoci nebo jiné problémy.  Preventivní prohlídka vám dá jistotu, že je s vaším miláčkem vše v pořádku a nemusíte se o něj bát.

Vyšetření u veterináře

Jinak do veterinárních ordinací chodí lidé s nemocnými zvířaty. Některá drobná poranění můžeme ošetřit doma sami, k vyřešení větších problémů potřebujeme pomoc odborníka. Po příchodu do ordinace musíme lékaři co nejpřesněji popsat, co jsme pozorováním zjistili, jaké přesně má naše zvířátko problémy, jak se chová. Veterinář pak zvíře důkladně vyšetří, poté navrhne následující léčbu a předepíše případné léky. Pokud je potřeba operativní zákrok, bude dohodnut ten. Poté je důležité se všemi radami a doporučeními zvěrolékaře řídit. Nemoci mohou být způsobeny různými příčinami. Může se jednat o virová či bakteriální onemocnění, o různé úrazy, nevhodnou stravu, dědičné vlivy a mnohé další. Zvířata také mohou onemocnět některou z kožních chorob. Veterináři provádějí odběr různých vzorků pro laboratorní vyšetření (např. odběr moče a krve, odběr vzorků pro histopatologická vyšetření atd.). Veterináři také provádějí** kastraci psů, koček** i některých druhů hlodavců. Dalším typem ošetření je provedení odčervení.

Prodejna veterinárních diet

Veterinární lékařství stejně jako lékařství pro lidi zahrnuje různé obory. Setkáváme se tak s veterinární chirurgií, stomatologií, kardiologií, oftalmologií, gynekologií, dermatologií, endokrinologií atd.

Veterinární pohotovost

Některé veterinární ordinace nebo kliniky provozují veterinární pohotovost, kam je možné se obrátit v případě akutních problémů vašeho mazlíčka. Ve velkých klinikách to znamená, že jsou zde veterinář a zdravotní sestra přítomní 24 hodin denně a jsou připraveni zvířátko ošetřit kdykoli. Na některých pohotovostech se platí pohotovostních příplatek, jinde je tato služba za běžné ceny bez příplatků.

Operace zvířat

Na operaci se obvykle domlouvá předem, je přesně stanoveno, kdy se bude operovat. Samotné operaci předchází předoperační vyšetření. Mohou však nastat náhlé případy, kdy je nutné operovat okamžitě. Po operaci bývá zvíře umístěno do pooperační místnosti a musí zůstat co nejvíce klidu. Klidový režim je poté nutné dodržovat i v domácím prostředí. Mezi operace u zvířat, se kterými se můžeme poměrně často setkat, patří např. operace tržných ran různého původu, zákroky v břišní dutině nebo operace nádorů.

Pozná zvíře, že ho čeká něco nepříjemného?

K lékaři nikdo nechodí rád, ani zvířata. Některá mají schopnost vytušit, že je bereme k veterináři a bude je tak čekat něco nepříjemného. Ordinaci potom vnímají ještě více, je proto potřeba mít se zvířetem trpělivost. Po příchodu domů můžeme našeho miláčka odměnit za to, že vyšetření vydržel.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6476 (magazin-chovatele.cz#9934)


Přidat komentář