Psí školka - Morava

Psí školky se objevují stále častěji. Navštěvovat ji mohou všechna plemena psů včetně kříženců ve štěněcím věku. Proč však do psí školky chodit? Má to vůbec nějaký význam? Není lépe cvičit tak malého pejska v soukromí svého domu či zahrady?

Proč psí školka?

Na rozdíl od dřívější doby je dnes psích školek stále více. Má to opravdu své opodstatnění. Dnes je majitelů psů opravdu velké množství. Bohužel se mezi nimi najdou tací, kteří zapomínají, že pes není gaučový mazlík, ale především živá bytost, která má své potřeby. A právě podle těchto majitelů a jejich psů se většinou soudí všichni. Jak je to myšleno? Člověk, který si koupí štěně jen pro svou zábavu a zapomene na správnou socializaci a také výcvik, vychová nezvladatelného psa, který může kohokoli pokousat a napadnout. Často i bez zjevné příčiny. Naopak, ten, kdo si koupí štěně a věnuje se mu, poskytne mu správnou socializaci a pak setkání s dalšími lidmi i psy, včetně alespoň základního výcviku vychová příjemného psího společníka. Psí školka poskytuje možnost socializace, výcviku i možnost získat potřebné rady pro výcvik každého štěněte.

Pes ve společnosti a socializace

Asi vás napadne, proč se kolem socializace dělá tolik okolků. Proč se mluví o správné výchově psa již od malého štěňátka, o skupinových hrách, o výcviku v přítomnosti ostatních psů a jejich majitelů. Vždyť dříve se tomuto tématu příliš nikdo nevěnoval a na takzvaný cvičák se šlo až s dospělým psem. Základní výcvik si většinou zajišťoval každý sám. A problémů nijak zvlášť nebylo. To sice může být pravda, ale také ne. Dříve nebylo ani tolik psů. A pokud chceme se svými psy žít v pohodě, mělo by se jim dostat řádné výchovy. Základ spočívá v tom, že skupinová výchova a správný výcvik, včetně seznamování s různými podněty v raném mládí, vede k tomu, aby co nejvíce psů bylo správně připraveno na bezproblémový život v lidské společnosti. Pes, který je odmalička izolovaný, je později plachý, bázlivý nebo dokonce agresivní. Naopak pes, který již v socializační fázi vývoje štěněte poznává nové situace i další lidi, se později nebojí, je přizpůsobivý a velmi dobře ovladatelný.

Socializace pro další život

Dalším důvodem návštěvy psí školky je, že dnešní psi již nevedou život, pro který byli vyšlechtěni. Avšak energie i předpoklady jim zůstávají. Pokud je pes plný života, energie, má výborné pracovní nebo sportovní předpoklady začne se v případě nečinnosti velmi brzy nudit. To ho vede k ne příliš vhodným činnostem. Může rozkousat část zařízení bytu, skákat po příchozích nebo jinak si zajišťovat jejich pozornost. Socializovaný pes však má základ pro všestrannou činnost. Co to znamená? Pes, který prošel psí školkou, získal základní výcvik a vyzkoušel si také různé druhy psích sportů a zábavy. A vy sami jste samozřejmě byli u toho. Vždyť je to váš pes. Zásluhou těchto zkoušek a her možná najdete společnou zábavu, které se budete věnovat ve volných chvílích. A nemusí to být nutně zrovna sportovní zápolení. Stačí, když si prostě jen budete aktivně hrát. Váš pes vybije nahromaděnou energii a vy sami pro sebe něco uděláte. Ale to není všechno. Každá činnost, kterou se svým psem provozujete, váš vztah upevní. Začátek upevňování je právě v psí školce, zásluhou které dokážete se svým psem vytvořit pevný, přátelský a trvalý tým.

Jak vybrat psí školku

Nejlépe uděláte, pokud se rozhlédnete ve svém bydlišti. Možné je samozřejmě i dojíždění do vzdálenější školky, ale vždy je lépe, když je psí školka co nejblíž. Výhodou je, že se zde poznáte s dalšími majiteli štěňat a později můžete navázat i přátelství. Ještě než se rozhodnete pro návštěvu psí školky se svým štěňátkem, zajděte se nejdříve nezávazně podívat, jak jednotlivé lekce probíhají.

Jaký by měl být vedoucí kurzu?

Základem každého, kdo pracuje se zvířaty je autorita, ale i umění řešit veškeré problémy v klidu. Člověk, který cvičí psi, musí být klidný, přátelský, trpělivý vůči psům i lidem. Nesmí se nechat vyvést z míry spoustou otázek, ale naopak musí se snažit najít způsob jak vše vysvětlit. Měl by být solidní, mít nejnovější znalosti z kynologie, ať se již týkají etologie, chovu, krmení či způsobu učení štěňat i dospělých psů. Program výcvikových hodin by měl mít vždy připravený předem, ale zároveň by měl být schopen program upravit v případě jakýchkoli problémů. Měl by také vždy mít pečlivě připraveny pomůcky pro výcvik. Pro ty, jež zapomínají by měl mít připraveny pamlsky a hračky pro jejich štěňátka.

Jak probíhá výuka v psí školce?

Začíná se socializací, kdy si štěňátka spolu hrají a odnaučují se kousání. Podle věku štěňat jsou do kurzu zařazeny jednotlivé pomůcky a překážky, které činí hru zábavnou. Součástí výcviku je také teorie. Zde vás vedoucí kurzu seznámí s tím, jak reagovat při nejčastějších problémech, poví vám něco o nemocech psů, o první pomoci i o očkování. Seznámí vás s teorií učení psů, se základy chovu i výcviku. Během výcviku se střídavě učíte jednotlivé povely. Poněvadž malé štěně ještě nemá dostatečnou výdrž, kombinuje se výuka s hrou. Hodiny se mohou účastnit také větší, již dospělí psi. Má to velmi pozitivní vliv na vývoj štěněte.

Pravidla psích školek

Kurzu se smí účastnit pouze očkovaná štěňata. Vedoucí kurzu musí prohlédnout očkovací průkazy. Ve výcvikové skupině musí mít každé štěně obojek i vodítko. Každý účastník skupiny si může vybrat program podle svých předpokladů a potřeb. Vedoucí kurzu vede výcvik a opravuje chyby.

Na co byste nikdy neměli zapomenout?

Než vyrazíte na výcvikovou hodinu do psí školky, měli byste si připravit vše potřebné. Určitě nezapomeňte na vodu pro sebe i štěně. Pak také na očkovací průkaz. Ten předložíte v případě potřeby ke kontrole. Velmi důležité jsou i pamlsky. Může to být nadrobno nakrájená šunka, dietní párek nebo sýr. Všechny pamlsky by měli být velmi malé, aby se jimi štěňátko nepřesytilo. Má to být jen odměna za dobře provedený úkon a povzbuzení pro další činnost, ne hlavní chod. Zapomenout byste neměli ani na oblíbenou hračku. Může to být i míček nebo pešek. Důležité jsou i sáčky na psí výkaly. Každý si musí po svém psu sám uklidit. A to by mělo platit i do budoucna. Pokud totiž mám psa, musím po něm i uklízet. Jinak to dopadá tak, že část pejskařů neuklízí a část pečlivě hlídá vlastní výkal, pak ho bleskově vyzvedne z ostatních a uklidí po svém psu. Psí školka by pak mohla fungovat i pro majitele psů. Poslední na co nikdy nezapomeňte je dobrá nálada. Pokud jste rozladěni, vaše štěně to pozná a znervózní. Nebude se mu dařit. Cvičit psa byste měli, pouze pokud vy sami jste v pohodě. Pak budete mít jen ty nejlepší výsledky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6468 (magazin-chovatele.cz#9850)


Přidat komentář