Pelíšky pro pejsky - výběr

Psi již od nedávna vyhledávají k odpočinku úkryty, kde mají soukromí, pohodlí a klid. Proto bychom i my měli svým mazlíčkům vyjít vstříc a pořídit jim pelíšek dle jejich představ.

Již v dávných dobách předkové dnešních psů vyhledávali k odpočinku klidná, útulná místečka v přírodě. Každý pes potřebuje mít takové místo, aby se cítil v bezpečí a pohodlí. Proto bychom i my měli svým mazlíčkům vyjít vstříc a pořídit jim pelíšek. Jak ale vybrat ten správný pelech právě pro vašeho pejska?

Jak vybrat pelíšek pro psa?

Při výběru pelíšku bychom se měli soustředit na několik kritérií:

  • velikost
  • tvar
  • tvrdost
  • materiál
  • údržba

Velikost pelíšku by měla být lidově řečeno "tak akorát". Pejsek by se měl do pelíšku celý pohodlně vlézt. Zároveň by ale pelíšek neměl být až moc velký a prostorný, aby se v něm pes cítil pohodlně, bezpečně a v teple. Velikost je jedním z nejdůležitějších kritérií a tak vybírejte pečlivě. Pejsek, který je v pelíšku "nacpaný" se nejen necítí pohodlně, ale může to mít neblahý vliv i na jeho klouby. Naopak když je pelech příliš velký a pes se v něm nemůže uvelebit a zahřát, hrozí prochladnutí, nebo jednoduše to, že si pes najde jiné, jemu pohodlnější místo k odpočinku a váš pelíšek zanechá bez povšimnutí.

Co se** tvaru pelechu** týče, na trhu je k dispozici široký sortiment. Pro bázlivější pejsky se vhodný uzavřený pelíšek, například ve tvaru boudy, či kukaně. Pejsek tak může "hlídat" pouze vchod a připadá si více chráněný. Oblíbený je také pelech ve tvaru "bazénku", tzn. s vyvýšenými okraji, které může pejsek využít jako polštář pod hlavu. Pro větší plemena psů jsou vhodné tzv. pontony, pelíšky, nebo spíše polštáře bez okrajů, takže se na ně vleze i sebevětší chlupáč. Stále větší popularitě se těší pelíšky ve tvaru malých pohovek, či postelí, některé mají dokonce i úložné prostory. Vybírat můžete také z mnoha druhů matrací, například vyhřívané, které jsou vhodné do boudy venku, či do pelechu v chladné části domu, či ortopedické pro pejsky s kloubními problémy.

Pelech by neměl být ani příliš měkký, ani příliš tvrdý. Stejně jako u člověka, i u psů má** tvrdost pelíšku** vliv na zdraví jejich kloubů a páteře. Dále je třeba myslet na to, aby tloušťka vystýlky poskytovala dostatečnou tepelnou izolaci, zvlášť pokud má být pelech umístěn na chladném místě, např. na studené kachličkové podlaze.

Široká je i nabídka materiálů, ze kterých jsou pelechy vyráběny. Existují kožené pelíšky, pelechy z ovčí vlny, plyše, omyvatelných látek, proutí a spoustu dalších. Oblíbené jsou například plastové pelechy s matrací uprostřed. Je však nutné myslet na to, že pejsci rádi okusují různé věci a nejspíš nevynechají ani plastové okraje pelíšku. To není pro jejich zdraví příliš dobré. Nespornou výhodou plastových pelíšků však je jejich snadná údržba, možnost omytí a desinfekce. Tím se dostáváme k dalšímu bodu – hygiena.

Při výběru pelechu myslete také na jeho následnou údržbu. Hygiena je jedno z nejdůležitějších kritérií. Proto pořizujte pelechy, které lze jednoduše čistit, nejlépe látkové, které lze prát v pračce.

Nákup pelíšku pro psa

Když se budete držet výše zmíněných kritérií, neměl by být problém správný pelech koupit.** Barva** pelíšku skutečně není podstatná! Je možné, že jediný vhodný pelech, který objevíte, vám nebude ladit se zbytkem zařízení pokoje, ale myslete na to, že pohodlí a zdraví vašeho pejska by mělo být přednější. Proto se snažte nad podobné problémy povznést a nevybírat podle vzhledu.

Pořizujete-li pelíšek pro nového psího člena domácnosti, mějte ho pro něj připravený ještě před tím, než si nového kamaráda přivedete domů. Pokud se jedná o štěňátko, vystelte mu pelíšek jeho dečkou, aby cítilo na blízku svou maminku a sourozence. Bude se tak cítit v novém domově mnohem bezpečněji.

Nemůžete si vybrat, protože žádný pelech úplně neodpovídá vašim představám? Využít můžete i šití pelíšků na zakázku přímo podle vašich představ.

Pokud máte mezi pelíšky naopak více favoritů, vyzkoušejte osvědčený tip – nechejte psa samotného, aby si vybral. Tam, kde se uvelebí, se mu bude líbit nejvíce.

Pří nakupování pelíšku na internetu se soustředíme především na to, abychom koupili správnou velikost. Nejlepší způsob jak se ujistit, že objednaný pelíšek nebude malý, ani příliš velký, je změřit vašeho psa, když leží v jeho oblíbené poloze. Pokud ho nemůžete změřit, když leží změřte ho od krku k ocasu. K výsledku potom v obou případech připočtěte 10 cm.

Jakmile si nový pelíšek přivezete domů, vyplňte ho pejskovou oblíbenou dekou, která je cítit jemu známými pachy. To omezí jeho strach z "novoty" a cizích pachů.

Cena pelíšku pro psa

Obecně se vyplatí si za** psí pelech** připlatit. Levnější pelíšky jsou totiž často méně odolné proti psím "ničitelům", kteří je dříve rozkoušou, či jinak poničí. Proto byste záhy mohli kupovat pelech nový. Lepší tedy je vsadit na kvalitu, protože kvalitní – byť možná ne nejlevnější – pelech vydrží pejskovi dlouhé roky, klidně i po celý život. Ceny pelechů začínají v řádu stovek a končí v řádu tisíců korun, v závislosti na materiálu, úpravě, velikosti pelíšku, atd.

Kam psí pelíšek umístit?

Pelech je místo, kde se má pejsek cítit v bezpečí. Pelech je pouze vašeho psa. Nepřipadá tedy v úvahu, aby měl do něj přístup nějaký jiný tvor, ať už jiný pes, či zvíře, nebo snad člověk! Pelech je nejvýsostnější území každého psa, které si střeží jako oko v hlavě. Mělo by mu tedy zaručit do nejvíce soukromí. Mělo by být co nejklidnější, nejútulnější, nemělo by zde profukovat, ovšem ani přílišné teplo není dobré. Proto, je-li to možné, neumisťujte pelíšek do míst, kde se často prochází, kde si hrají děti, kde táhne ode dveří, přímo pod radiátor, popř. hned vedle televize, či jiného zdroje hluku. Co se psích preferencí týče, samozřejmě záleží i na plemeni. Například novofundlandskému psu bude vyhovovat mnohem nižší teplota než třeba jorkšírskému teriérovi.

Pes si často vybere své oblíbené místo sám. Zkrátka si tam začne lehat. Může se stát, že s ním souhlasit nebudete, rozhodně byste však jeho preference měli brát v potaz a co nejvíce mu vyjít vstříc.

Pejskovi můžete zařídit i dva, popř. více pelíšků, máte-li možnost. Jeden "bezpečný", kde bude spát a odpočívat a další v centru dění, aby mohl všechno sledovat a nic mu neuniklo. Ten "bezpečný" je však primární! Pokud pes rád spí ve vaší blízkosti, pelíšek v ložnici se nabízí jako ideální řešení.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6462 (magazin-chovatele.cz#9831)


Přidat komentář