Péče o srst psů

Upravená srst psa je naší vizitkou. Ovšem, pomineme-li tento fakt, tak zdravá, čistá a nezacuchaná srst je velmi důležitá pro samotného pejska. Dojít se čtyřnohým mazlíčkem jednou za čas do psího salonu tvoří jednu část jeho péče o srst.

Psí salon se svým pejskem navštěvujeme zhruba jednou za měsíc, či dva. Ovšem, co celou tu zbývající dobu? Pejskovi rozhodně nijak neprospěje, když ho necháme „ladem“, respektive jeho srst, měsíc, dva a pak s ním slavnostně napochodujeme do psího salonu, s očekáváním „zázraků“.

I my chodíme k holiči, do kadeřnického salonu, tak jednou za měsíc, dva pro údržbu střihu a hloubkovou péči našich vlasů. Ovšem, mezitím, než zase zajdeme k holiči, kadeřníkovi, tak se staráme sami o vlasy. Důležitá je pravidelnost, pečlivé mytí, kvalitní kosmetika aj. To samé platí pro psí srst.

V psím salonu sice dokážou doslova zázraky, ale chce to i z Vaší strany tzv. přiložit ruku k dílu.

Důležitost nástrojů v péči o srst psů

Abyste vůbec mohli začít s péčí o srst psů, je zapotřebí mít v prvé řadě kvalitní nástroje. Nejspíš Vám těžko bude stačit Váš vlastní kartáč, hřeben. A kromě toho, to není zrovna hygienické, a to neplatí jenom pro pejsky.

Vyčesávací hrabičky

Vyčesávací hrabičky představují hřeben a rozčesávač srsti v jednom. Hrabičky ocení každý majitel psa, pro kterého je zdravá srst jeho čtyřnohého přítele velmi důležitá. Vyčesávací hrabičky jsou vhodné nejen pro zanedbanou, ale také zdravou srst.

Výhody vyčesávacích hrabiček

Hlavním** účelem vyčesávacích hrabiček** je rozčesání srsti. Kromě toho hrabičky také vytahají volné chlupy, veškeré hrubé nečistoty. S nimi si můžete být jisti, že Vašemu pejskovi nebude nepříjemná Vaše péče. S vyčesávacími hrabičkami je pro psa péče mnohem méně bolestivá.

Kartáče

Kartáč je dalším nezbytným nástrojem, bez kterého se těžko obejdete, chcete-li mít upraveného psa s lesklou a zdravou srstí. Kartáč může být s** dřevěnými trny, s přírodními štětinami, drátkový s ochrannými kloboučky, nopový, oboustranný** aj.

Oboustranný kartáč

Jedná se o praktický kartáč, kdy na jedné straně má drátky s kloboučky, které zamezí případnému poranění a poškrábání pokožky. Na straně druhé kartáče jsou plastové štětinky. Kartáče se liší typem štětinek, celkovou délkou kartáče a délkou rukojetí.

Fény na psí srst

Nejspíš se těžko vyhnete tomu, aby se pejsek jen tak způsobně vedle Vás procházel, když ho pustíte z vodítka. Pejsci, stejně jako malé děti, musí vše prozkoumat, každou skulinu, zákoutí, a co naplat i louži. Takže, necháte pejska od bláta, bodláků, než půjdete za pár dnů, týdnů do psího salonu, nebo se pustíte do jeho vykoupání sami? Nejspíš zvolíte druhou variantu.

Vedle kvalitního psího šamponu, jistě oceníte i fén, který nijak nepoškodí proudem svého teplého vzduchu jemnou srst pejska.

Koupání psů

My lidé se sprchujeme, koupeme zhruba jednou denně, kolikráte i několikrát za den, když venku panuje nepříjemné vedro. Ovšem pro psy není vůbec vhodné, kdybyste je koupali každý týden, natož každý den. Psi by se měli koupat občas, povětšinou, když je jejich srst znečištěná, například od bláta.

Samotné koupání by mělo probíhat ve vlažné vodě a s pomocí** jemného psího šamponu**.

Kvalitní kosmetika pro zdravou srst psů

Kosmetika pro psy tvoří nezbytné šampony, kondicionéry, ale také přípravky proti parazitům.

Vypadávání srsti u psa

Co naplat, i nám občas vypadávají vlasy, a tím nemyslíme každodenní vypadávání určitého množství vlasů. Pokud však Vašemu pejskovi začne vypadávat srst, o něčem to rozhodně vypovídá. Častokrát hledejte příčinu ve výskytu parazitů, infekce, hormonální nevyváženosti, ale také ve stresu. Nejen my lidé nemáme své dny. I psi mohou být stresovaní, stejně jako jejich páníčci.

Pozor však na to, že u některých plemen je vypadávání srsti normální, respektive vyplývá z jejich genetiky. K takovým plemenům se řadí například dalmatin, boxer aj.

Kompletní péče o psí srst

Péče o psí srst zahrnuje nejen výše uvedené rozčesávání a koupání. K péči o srst ještě patří odborné ostříhání a trimování.

Pravidelné stříhání pejska je velmi důležité ze zdravotního pohledu. Takže, i když se může zdát, že pejska necháváme ostříhat „jen“ z důvodu estetického, tak základ by měl spočívat právě ve zdraví.

Trimování srsti

Pořídili jste si, nebo si plánujete pořídit Knírače – Opičího pinče – Skotského teriéra – Černého teriéra – Amerického kokršpaněla – Jezevčíka – Foxteriéra hladkosrstého – Foxteriéra hrubosrstého – Westíka – Velšteriéra aj.? Pak je třeba vědět, že tato plemena vyžadují pravidelné trimování.

Co je to vlastně** trimování? Jedná se v podstatě o vytrhávání odumřelé krycí srsti psa, jež uvolňuje místo pro novou srst. I když slovo vytrhávání je poněkud drsné, co se týká pejska, tak ho to vůbec nebolí. Trimování probíhá **trimovacím nožem.

Díky trimování, bude Váš pejsek vždy dokonale upravený.

Upravujeme psí srst

Stěžejní je česání a kartáčování psí srsti, aby byla bez jakéhokoli zacuchání. Díky kartáčování a česání se však také odstraní veškeré uvolněné chlupy v srsti. Navíc kartáčováním psí kůži masírujete, čímž dochází k potřebnému prokrvení.

Při česání a kartáčování nezapomínejte na taková místa, jako jsou uši, tlapky, oči, řitní otvor. Určitě není vhodné tato místa přehlížet. Zanedbání by se mohlo velmi brzy projevit v rozličné záněty, stroupky aj.

Důležitost kvalitního střihu

Stříhat pejska můžete i Vy sami. Ovšem, co si budeme povídat, bude to chtít z Vaší strany značnou zkušenost a kolikráte i notnou dávku trpělivosti. Již jednou jsme zmínili, že pejsci jsou jak malé děti. A tak si jistě vzpomínáte, když jste měli mrňatům stříhat nehtíky, nebo chtěli zastřihnout ofinku. Jistě Vám děti vždy klidně neposeděly. A to samé platí u pejska. Těžko ho slovem přimějete, aby klidně stál, aby tak vydržel třeba půl hodiny. Možná Vám pejsek porozumí, ale není robot, aby Vás na slovo poslechl.

Svěříte-li ostříhání do zkušených rukou v psím salonu, můžete si být jisti, střih bude přesně vypadat tak, aby zdůraznil veškeré přednosti Vašeho psíka. Navíc, pravidelným střihem se výrazně zlepší kvalita srsti.

Ostříhání je důležité také z hlediska zdravotního. Díky důkladnému ostříhání zabráníte tomu, aby u pejska došlo k případnému vzniku rozličných onemocnění.

Ostříhání a vykoupání v jednom

Chystáte se objednat Vašeho pejska na ostříhání do** psího salonu**? Pak se informujte, zda Vám pejska také vykoupou, či je zapotřebí, abyste pejska vykoupali před návštěvou salonu sami. Jistě bude pro Vás výhodnější, jak z časového, tak psychického hlediska, nechat pejska v salonu nejen ostříhat, ale také vykoupat a vyfénovat.

Sami sebe ušetříte nervů a koupelny plné vody a cákanců všude kolem.

Za zdravou a pěstěnou srstí stojí nejen pravidelnost Vaší péče, ale také kvalitní psí kosmetika, nástroje a správná, vyvážená strava. Tak jako o našem celkovém zdraví vypovídá kůže a vlasy, tak zase u psa jeho srst odráží celkový zdravotní stav. Všímejte si každých detailů srsti Vašeho čtyřnohého mazlíčka. Jen při samotném česání, kartáčování, můžete poznat změny, ke kterým případně došlo na kůži.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6465 (magazin-chovatele.cz#9839)


Přidat komentář