Onemocnění žaludku a střev

Psi – onemocnění žaludku a střev – příčiny Příčin může být mnoho a příčiny, které trvají déle než 12 hodin, přestože psu byla poskytnuta citlivá první pomoc, musí být svěřeny veterinární péči.

Onemocnění

Psi – onemocnění žaludku a střev – příčiny Příčin může být mnoho a příčiny, které trvají déle než 12 hodin, přestože psu byla poskytnuta citlivá první pomoc, musí být svěřeny veterinární péči.

Zvracení

Zvracení může být důsledkem slabého zánětu žaludku nebo požití otrávené potravy. Jestliže je zvracení trvalé nebo je provázeno dalšími příznaky, může být znamením vážného onemocnění – psinky, infekčního zánětu jater, leptospirózy, silného napadení střevními parazity nebo ucpání střeva.

Co dělat

Při zvracení nechte psa hladovět a žíznit po dobu 24 hodin, dalších 24 hodin mu nedávejte kromě vody nic jiného.

Průjem

Průjem nemusí znamenat nic víc než narušení střevní rovnováhy po podání nevhodné potravy. Je-li průjem způsoben baktériemi, viry, případně některými jedy nebo přecitlivělostí na některé látky (což je projevem alergie) – může to být projevem vážnějších záležitostí.

Co dělat

Pro zmírnění průjmu podávejte psu každé tři hodiny 10 až 40 ml humánní kaolinové směsi. Při průjmu je důležité nahradit tělu ztrátu vody. Dávejte psu často napít, nejlépe vodu s glukózou nebo vývar z hovězích kostí.

Zácpa

Zácpa může souviset se špatnou stravou, která obsahuje příliš mnoho rozdrcených kostí (ty ucpávají střeva), nebo střeva můžou ucpat i cizí tělesa. Zácpa může souviset také s věkem.

Co dělat

Zvířatům se zácpou dejte 10 až 40 ml minerálního oleje. Pokud víte, že e jedná jen o přejezení psa – můžete mu podat klystýr vlažnou vodou.

Krev v trusu

Krev v trusu může signalizovat škrábnutí svalu konečníku štěrbinou kosti, ale také závažnější onemocnění (např. infekční chorobu leptospirózu).

Další opatření

  • Pokud se postaráte o zmírnění obtíží, ale zažívací potíže nebudou přestávat, obraťte se nejpozději druhý den na veterinárního lékaře.
  • Parvoviróza, infekční zánět jater a leptospiróza vyžadují léčení antibiotiky, infúze k nahrazení ztráty tekutin, vitamíny a minerální látky, a také pečlivé sledování léčby pomocí laboratorních vyšetření krve a moči.
  • Chirurgické metody používané v současné době při ucpání střev a odstraňování cizích těles jsou složité, proto patří výhradně do rukou lékařů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6451 (magazin-chovatele.cz#9696)


Přidat komentář