Očkování

Máte doma pejska? Pak jistě víte, že pečovat o něj není nic jednoduchého. Nevíte-li si s něčím rady, pak uděláte nejlépe, když navštívíte veterináře, který Vám se vším poradí a pomůže.

Pořídit si pejska není rozhodně levná záležitost, proto byste si před koupí psa měli objektivně zhodnotit své možnosti, a to jak časové tak prostorové. Měli byste si položit otázku, kdo se o Vašeho mazlíčka bude starat, když například odjedete na dovolenou, kdo ho bude pravidelně venčit, zda bude mít dostatečný výběh nebo zda jste schopni zajistit, aby nebyl doma déle, než 3 hodiny sám. Jestliže máte ve všem jasno, pak stačí vyhledat vhodného chovatele a pejska si jednoduše koupit.

Mnoho lidí dnes zapomíná, že pes je živý tvor, ne plyšová hračka, a proto ho nemůžeme někde odložit či zapomenout, když se nám znelíbí. Je to Váš přítel, společník, Váš obránce. Vy jste zase jeho láska, jeho vůdce, bude Vám věrným a oddaným přítelem, takže máte povinnost mu takovou oddanost oplácet v podobě vlídného přístupu a péče.

Očkování psů

Mezi nejzákladnější a nejznámější součásti preventivní péče o domácí zvířátka se řadí** vakcinace, nebo-li očkování**. Jde o jedno ze základních opatření, které zvíře účinně chrání proti nakažlivým onemocněním, jež mohou způsobovat velmi závažnou poruchu jeho zdravotního stavu nebo v horším případě i smrt nemocného zvířete. Dobře provedená prevence je tedy vždy lepším řešením, než následná léčba. Pro zodpovědné majitele zvířecích přátel je tedy očkování samozřejmostí.

Při prvním setkání s původcem nemoci si organizmus vytvoří paměťové buňky schopné kdykoli v budoucnu tohoto původce rozeznat a spustit poplachovou reakci. Tohoto procesu se právě využívá při očkování. Existují vakcíny živé a neživé. V těch živých vakcínách je původce jen oslaben, nikoli usmrcen, čímž je velmi silně stimulována imunita. V neživých** vakcínách** je virus usmrcen, takže vyvolaná imunita může být nižší, než u těch živých vakcín. Proto se imunitní systém stimuluje přidáním** adjuvans**, která sem tam vyvolávají lokální reakce v místě vpichu. Může se to projevovat místním otokem či zarudnutím, které ovšem do dvou týdnů zmizí nebo k této reakci u některých jedinců vůbec nedojde.

Vakcinace nechrání pouze Vaše zvíře

Očkováním chráníte nejen své zvířata, ale i ty, se kterými přijde Vaše zvíře do styku. V případě** infekcí přenosných** na lidi chráníme bezesporu také sebe. Zvýšené množství nevakcinovaných psů vede k vypuknutí mnoha nebezpečných nákaz. Rozhodně není tedy dobré zvíře neočkovat.

Kolik za očkování?

Někomu se možná mohou finanční výdaje za vakcinaci zdát zpočátku vysoké, už jen kvůli nutnosti opakování přeočkování zvířete. Vždy jde ale pouze o zlomek ceny oproti nákladům za léčbu, která navíc nemusí být úspěšná. Takže shrnuto podtrženo, očkování se vždy vyplatí.

Imunitní systém štěňat

Štěňata se rodí téměř bez mateřských protilátek, které by je před případnou infekcí ochránily. Z tohoto důvodu je u novorozených štěňat velmi důležitý příjem mleziva, co nejdříve po narození, protože sliznice střeva je propustná pro protilátky jen 24 až 48 hodin po narození. Do jednoho dne je hladina protilátek v krvi srovnatelná s hladinou u matky. Tato** imunita ochraňuje mláďata** před nejvýznamnějšími infekcemi.

Kdy se psi očkují?

Mezi 6. až 9. týdnem věku štěněte se obvykle očkování zahajuje. Je to odvislé také od nákazové situace. K základním chorobám patří infekční hepatitida, parainfluenza, psinka, parvoviróza a infekční laryngotracheitida. Následné přeočkování se provádí za 3-4 týdny a vakcinace těchto základních chorob je ukončena za 3- 4 týdny. Nesmíme zapomínat, že úplně ochráněné je zvíře až 14 dní po poslední vakcinaci, proto bychom do té doby měli omezit styk s ostatními zvířaty. Další přeočkování se provádí v pravidelných intervalech jednou ročně.

Co se ostatních chorob týká, je situace velmi individuální a závisí především na majiteli, co chce u svého psa očkovat a také na využití zvířete- výstavy, záchranářští psi, chovné feny, atd. Vakcinovat by se měla jen zdravá zvířata, takže by každému očkování mělo předcházet vyšetření u veterináře. Březí feny je lépe očkovat před začátkem březosti, i když záleží na použitém typu vakcíny. V den vakcinace může mít zvíře zátěž, na jakou je zvyklé, ale je samozřejmě dobré se vyvarovat extrémních výkonů.

Očkování psů proti vzteklině je povinné

Vzteklina je jediné onemocnění, u kterého je majitel povinen ze zákona zvíře očkovat. Veterinární zákon říká, že vakcinace se provádí v intervalech, jaké uvádějí jednotliví výrobci vakcín. Očkování proti vzteklině je vyžadováno při cestování se psem do zahraničí, při různých výstavách, soutěžích apod. Tady se většinou vyžaduje, aby očkování nebylo mladší jednoho měsíce a starší jednoho roku.

Přehled onemocnění psů

Onemocnění psů:

Psinka

Jde o nebezpečné virové onemocnění, které se vyskytuje ve třech základních formách, a to střevní, nervové a slizniční. Plicní forma se projevuje kašláním až zápalem plic či výtoky z nosu. Střevní forma způsobuje zvracení a průjmy a poslední nervová navozuje křeče až ochrnutí. Většinou se projevuje vysokými teplotami, které po cca 3 dnech ustoupí. Pes může zvracet a mít až krvavý průjem. Přenáší se kontaktem s nakaženými psy nebo jejich výkaly. Nejvíce jsou ohroženy štěňata, ale samozřejmě se tato nemoc nevyhýbá ani starým psům.

Infekční hepatitida (zánět jater)

Postihuje především játra a projevuje se žloutenkou, zvracením, průjmem a bolestivostí břicha. Dochází k zákalu rohovky, objevit se mohou i krváceniny sliznice.

Paraviróza

Jde o vysoce nakažlivé onemocnění, které se projevuje průjmem, zvracením a obvykle i úhynem zvířete. Nejohroženější jsou štěňata a zdrojem nákazy je trus nemocného zvířete.

Tetanus

Tetanus je způsobován toxinem produkovaným bakterií, která infikuje hlavně hluboké a hnisající rány. Nejčastěji jsou infikována štěňata při výměně zubů (3-7 měsíců). Bakterie se vyskytuje v koňském trusu a půdě. Nejnáchylnější k infekci jsou němečtí ovčáci. Tetanem může onemocnět i člověk, ale jen když se bakterie dostane do hluboké rány nebo když není očkován. Příznaky jsou ztuhnutí svalů, toporná chůze, změna hlasu, atd. Často je toto onemocnění smrtelné.

Lymská bolerióza

Jde o onemocnění** přenášené klíšťaty**, které se u psů projevuje hlavně záněty kloubů. Ochrana spočívá ve vhodném ošetření proti klíšťatům a vakcinace se provádí u psů, kteří například často chodí do lesa.

Leptospiróza

Je to bakteriální onemocnění, kdy původci jsou především potkani, od kterých se pes nakazí přímo nebo pitím kontaminované vody. Hlavní příznaky jsou vysoké horečky, žloutenka, krváceniny na sliznicích a krev v trusu. Některé typy jsou přenosné na člověka a vysoce nakažlivé, viz. Weilova žloutenka.

Vzteklina

Jde o obávané onemocnění, jelikož postihuje všechny teplokrevné živočichy a také je přenosná na člověka. Přenáší se pokousáním a po propuknutí příznaků končí vždy smrtelně. Průběh onemocnění se u psa rozděluje na tichou a zuřivou formu, přičemž jsou tři stádia: bezpříznakové, excitační a paralytické.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6463 (magazin-chovatele.cz#9832)


Přidat komentář