Nežádoucí chování a převýchova psa

Stejně jako lidi, i psy mohou sužovat různé neduhy. Od tělesných až po ty duševní. Druhů poruch psího chování je celá řada. Jaké jsou ty nejčastější a co dělat, je-li takový i váš pes?

V dnešní době jsou naštěstí psům s poruchami chování k dispozici profesionální služby psích psychologů či přímo škol, tzv. polepšoven, zaměřujících se na převýchovu problematicky se chovajících mazlíčků. Převýchova je často nutná u pejsků, které si jejich čerství majitelé přivedli z útulku.

Pes z útulku

Pokud si pořizujeme psa z útulku, nejprve je dobré si zjistit všechny dostupné informace o dané rase, jelikož každé psí plemeno se liší nejen vzhledem, ale i svou psychikou. V útulku vám sice nějaké informace poskytnou, ale většinou pouze ty nezbytné, jako stáří a zdravotní stav pejska. Je tedy třeba se porozhlédnout jinde. Poslouží například různé příručky pro chovatele, kde nalezneme i správné postupy při výchově a výcviku daného plemene.

Nejjednodušší je vychovat štěně či mladého psa. I v tomto případě můžeme psí chování srovnat s lidským – čím je pes mladší, tím lépe se učí. Výjimku tvoří pejsci, kteří mají ze svého prvního setkání s lidmi negativní zážitky. Pak jsou většinou ustrašení, nebo naopak** agresivní.** V tomto případě si mezi sebou nejprve musíte vybudovat důvěru a až potom začít s výchovou.

U starších psů do 10 let už jsou jisté návyky patrné. I u nich je však převýchova možná a mnohdy snadná. Pes je chytré a bystré zvíře schopné se rychle učit, pokud však chceme změnit některé jeho návyky, je nutné se o to snažit hned od okamžiku, kdy jsme si pejska přivedli domů – do jeho nového prostředí. Na místě je také trpělivost. Stejně jako nám nejde všechno napoprvé, i náš čtyřnohý přítel potřebuje čas. Vyhněte se tedy unáhlenému a zbytečně tvrdému trestání.

Psi starší 10 let jsou většinou klidní a razantní převýchova zde nebývá třeba. Najdou se i výjimky, ale obecně platí, že jsou tito psi spíše vděční a snaží se přizpůsobit. Jak praví lidové rčení: starého psa novým kouskům nenaučíš. Tito psi mají většinou své návyky zažité vryté do paměti tak, že už se jen těžko naučí něco jiného. U starších mazlíků se tedy snažíme spíše o vzájemnou toleranci a harmonický vztah než o razantní převýchovu.

Psí polepšovny a psychologové

Tyto instituce či osoby přistupují ke každému psu a jeho problémům individuálně. Pro pejsky a jejich majitele vytváří** speciální výchovné programy**, jelikož druhů poruch chování je spoustu, stejně jako jejich řešení a každému psovi vyhovuje něco jiného. Aktivní účast majitele psa je zde velmi důležitá – páníček by měl centrum, kde je jeho pes umístěn, pravidelně navštěvovat a také je k tomu přímo vyzýván.

Jak odborníci postupují? Nejprve je nutno zjistit, odkud pochází příčina pejskova chování. Mnohdy můžou psychické problémy souviset s těmi fyzickými nebo si pes odnáší trauma od svého předešlého majitele... Psí školy často uplatňují tzv. behaviorální terapii. Více informací se dozvíte na internetových stránkách konkrétních společností.

Nejčastější typy problémového chování

Mezi** nejčastější nežádoucí chování** patří bezesporu agresivita a bázlivost. Pokud se tedy před návštěvou odborníků chcete pokusit svého pejska napravit sami, případně si myslíte, že jeho problémy nejsou tak závažné, předkládáme vám několik typů, které můžete vyzkoušet. Pokud nezafungují, vás pes zřejmě potřebuje odbornou pomoc a stálou péči. V tomto případě s návštěvou specializované instituce neváhejte!

Agresivita

Někteří psi se mohou chovat** podrážděně až útočně**. V nemálo případech se takto projevují k dětem – v tomto případě je** návštěva odborníka nezbytná**.

Příčiny agresivního chování bývají nejčastěji způsobeny rovněž agresivitou, avšak ze strany majitele – bití psa, křičení na něj, dále provokativním chováním (zde jsou na vině většinou děti), jako je tahání za ocas, dloubání do uší atd. Agresivitu může způsobovat i to, že má pes z daných lidí strach. Většinou to bývá spojeno s minulou pro psa nepříjemnou zkušeností. Dalším důvodem agresivních projevů psa bývá dojem konkurence. Vzniká například při soutěživých hrách (soupeření o hračku), kdy si pes myslí, že nad ním chce daný člověk získat moc.

Jak se k takovému psu chovat? Obecně je nejlepší, aby si člověk, ke kterému se pes zachoval agresivně (např. kousnul), získal jeho náklonnost. Nikoliv aby se mu vyhýbal, tím se problém nevyřeší. Člověk by měl k agresivnímu psu přistupovat sebevědomě a beze strachu. Pokud pes neprojevuje ani nejmenší známky poslušnosti, měl by zakročit člověk (člen rodiny), ke kterému pes cítí respekt a poslouchá ho. Tato "respektovaná" osoba pak povely podporuje člověka nerespektovaného. Jeho přítomnost je důležitá, pes k němu musí změnit postoj. Za splnění povelu odměníme psa pamlskem. Ostatní členové domácnosti by se po dobu několika týdnů měli snažit psa co nejvíce ignorovat a neprojevovat mu přízeň, či náklonnost. Pes pak začne vyhledávat přízeň u člověka, vůči kterému se choval agresivně. Je nutno si uvědomit, že i pouhé zavrčení je projevem agrese, za který by měl být pes pokárán. Také je třeba, aby agresivní psi nosili náhubek.

Bázlivost

Bázlivost je druhým častým typem nežádoucího psího chování. Příčinou strachu bývá** vrozená povaha psa, nedostatečná socializace psa v raném štěněcím období**. Velmi často se štěňata naučí bázlivosti od své matky. Pochopitelně bývá na vině také člověk, který vystrašenost psa způsobí svým nevhodným chováním. Bázlivý pes často reaguje útěkem, chvěním a třesem, schováváním se, kňučením, štěkáním, vylučováním, nebo i obrannou agresivitou.

Jak se tedy chovat k bázlivým psům, aby je strach opustil? Důležité je navštěvovat se psem různá prostředí v různou denní dobu. Poznáváním se pes "otrkává". Nejprve choďte do klidných míst a později i do těch rušnějších, kde mívá pes potíže a chová se ustrašeně. Buďte trpěliví, ale nesmlouvaví. Choďte a zdržujte se i v místech, kde je to psovi nepříjemné a nenechte se jím odvléct pryč. Postupem času můžete do procházek začlenit i návštěvy příbuzenstva, cestování hromadnou veřejnou dopravou a pokud si troufnete a okolnosti to dovolují, můžete pejska svěřit např. na víkend do péče např. nějakého dobrého přítele. Za každým pejskovým pokrokem by měla následovat i náležitá odměna – pamlsek, či alespoň slovní pochvala a pohlazení. Společné procházky by měly být co nejpříjemnější a nejuvolněnější nejen pro psa, ale i pro vás. Pes dobrou náladu vycítí.** ** Velmi důležité je za strach nechválit! To znamená neprojevovat lítost a nechlácholit psa – ten tomu totiž rozumí tak, že jsou projevy strachu na místě a vám se to líbí. Proto strach buď ignorujte, nebo psa mírně kárejte. Převýchova bázlivého psa je běh na dlouhou trať. Proto obrňte nervy a buďte trpěliví – váš pes se vám jistě bohatě odvděčí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6461 (magazin-chovatele.cz#9820)


Diskuze a zkušenosti

Maya | 03.07.2015 06:42
Re: Nežádoucí chování a převýchova psa Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na chování mé feny. Jsou jí 4 roky a je agresivní, ale ne na nás. Máme další dva psy. Jeden má 5 let a byl tu už s ní od malička (ten další je fena která je tu nově takže to chápu že někdy vyjede). Teďka o prázdninách stanuju na zahradě, protože ta fena vyváděla tak musí spat semnou, ale jakmile ráno za nama přijde ten druhý pes tak ho zažene do rohu a vyjede po něm a je nezastavitelna až do doby kdy tam nedoběhnu nebo se nepodaří Rekovi utéct. Její chování se mi vůbec nelíbí a nevím co s ní :( poradíte mi prosím?

Lenka Horevajová | 17.07.2015 22:02
Re: Nežádoucí chování a převýchova psa Dobrý den.Mame 2letého vlčaka od štěněte, od mala ho trapí bolesti kloubu.Poslední dobou ikdyž mu davám kloubní výživu vrčí na všechny jen když se přiblíží.Na mě ani na mažela ne ,ale na vnuka se kterým vyrustal a na ostatní ano. Nevím jak na to reagovat ,když ho okřiknu tak se otočí a zaleze.Prosím o radu

martina | 21.03.2016 13:45
Dobrý den, máme doma skoro 2letého psa čivavu a máme problém, že nám pořád doma značkuje. Tento problém v podstatě řešíme od malička, kde nám všude močil a kálel. Vyřešili jste to, že ho na noc a když jsme v práci zavíráme do koupelny a pomohlo to, krásně to vydrží a má tam čisto. Ale když jsme doma, venčíme ho každé 2 hodiny, tak nám stejně něco potají označkuje i když ví, že to nesmí. Můžete nám prosím poradit, už jsme zoufalí. Děkuji

Dana | 07.01.2017 18:47
Mám 15 mnesicni čivavu a stále štěkat na dva členy rodiny čivavu mám v březnu to bude rok je to nepříjemné a velmi hlucne a nepřiměřeně se bojí chytnu ji jen ja a cera prosím o radu dekuji

Jana | 28.04.2018 00:29
Mám doma 10 let starou fenku křížence,stává se ne vždy když k nám přijde člověk,kterého nezná jde mu po nohách a štípne jej předními zuby...nyní s tímto utočí i na naši 10ti měsíční vnučku,která začíná lézt po zemi,malá peláší po kolenou a fenka za ní..nevíme co stím,věděl by někdo radu?


Přidat komentář