Klíšťata u psů a koček

Klíšťata a nákazy. Psi a klíšťata. Výskyt klíšťat. Klíšťata a ochrana proti nim. Jak vytáhnout psovi - kočce klíště. Klíšťata jsou přenašeči a zároveň hostitelé bakterií. Nákazu přenášejí slinami při zakousnutí.

Psi, kočky a klíšťata

Nejen lidé, ale také psi trpí klíšťaty. Klíšťata napadají psy mnohem častěji a více než lidi. Zde naleznete návod na účinou ochranu psů před klíšťaty a také návod na odstranění klíštěte.

Výskyt klíšťat

Sezóna klíšťat trvá od dubna až do října. Klíště vyhledává teplokrevné živočichy, na kterých parazituje sáním krve. Klíště je především v travním porostu.

Klíšťata a nákazy

Klíšťata jsou přenašeči a zároveň hostitelé bakterií. Nákazu přenášejí slinami při zakousnutí, které vypouští do rány, aby v místě vpichu omezili srážlivost krve. Sliny obsahují také látky, které potlačují imunitní odpověď napadeného organismu, jak na samo klíště, tak i bohužel na původce nákazy, kterou přenáší. Na přenosu nákazy se může podílet i střevní obsah klíštěte. Nejznámější nákazou je Lymská borelióza.

Klíšťata a ochrana proti nim

Účinnou ochranou pro psy je očkování proti klíšťatům a blechám. Očkování je spolehlivé, účinné a vydrží až 3 měsíce. Další možnou ochranou jsou psí obojky, jsou ale podstatně méně účinné.

Jak vytáhnout psovi - kočce klíště

  • S každým klíštětem je nutné zacházet opatrně.
  • Před jakoukoliv manipulací je nejlepší použít jednorázové gumové rukavice, napadené místo klíštětem zakápnout alkoholovým dezinfekčním roztokem a počkat tři až pět minut.
  • Klíště je třeba zachytit hned u kůže a kývavým pohybem jej kleštičkami nebo pinzetou dostat ven z kůže psa.
  • Klíště není dobré mastit a rozhodně není nutné ho vytáčet ani proti ani po směru hodinových ručiček.
  • Poté potřeme postižené místo dezinfekcí.** **

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6452 (magazin-chovatele.cz#9710)


Diskuze a zkušenosti

Nyana | 06.06.2009 18:37
Zkušenosti s Akvitem Já jsem používala Frontline spot on, ale jelikož mam tvrdohlavýho prevíta jezevčíka, kterej si to ani nenechá nakapat, hledala jsem na internetu, jestli existuje i něco jinýho a našla jsem přírodní tablety proti klíštatům Akvit... Máte s tím někdo zkušenosti, zda to opravdu funguje????


Přidat komentář