Dřevěné psí boudy - výroba v okrese Příbram

Budete si pořizovat psa? A bude s vámi váš pes žít doma, nebo bude bydlet celoročně venku? Pokud bude pes po celý rok venku bez ohledu na počasí, pak bude určitě potřebovat psí boudu, která ho bude chránit před nepříznivými vlivy počasí.

Pokud si budete** pořizovat psa**, ale nechcete ho mít doma, pak mu určitě musíte pořídit boudu, která ho ochrání před deštěm, větrem a zimou. Psí boudu se samozřejmě můžete pokusit vyrobit sami. Pokud však nejste takovými kutily, abyste dokázali správnou psí boudu vyrobit, pak si ji můžete i koupit.

Jak vybrat velikost psí boudy?

Správná velikost psí boudy je důležitější, než se na první pohled zdá. Že psí bouda nesmí být moc malá, aby se do ní pes pohodlně vešel, to je asi každému jasné. Možná byste si ale mohli pomyslet, že bouda může být klidně o dost větší než pes potřebuje, alespoň bude mít dost místa. Pokud však pes bude v boudě bydlet celoročně, pak by bouda určitě neměla být větší, než je nutné. Proč? Pes bude muset v boudě přetrvat celou zimu a to i v těch nejtužších mrazech. A co ho bude v boudě hřát? Pouze jeho tělesné teplo. Aby se psovi podařilo prostor boudy svým tělesným teplem vyhřát, nesmí být zbytečně velký. Pokud bydlíte v rodinném domku a sami si topíte, pak to jistě znáte.

Čím větší prostor, tím těžší je ho vytopit. A teď si představte, že byste museli celou místnost vytopit pouze teplem svého těla! To byste určitě nedokázali. Pokud se však schováte pod peřinu, za chvíli vám bude teplo. Je to díky tomu, že prostor pod peřinou je malý, takže ho svým tělesným teplem vytopíte raz dva. A stejně je na tom také váš pes. Čím menší prostor bude v boudě mít, tím snáze si ho svým tělesným teplem dokáže zahřát na dostačující teplotu.

Rozměry boudy

A jak poznáte, jaké rozměry má prostor v boudě mít, aby se tam pes pohodlně vešel, a zároveň si ho dokázal snadno vyhřát? Můžete si pomoci jednoduchým výpočtem. Nejdříve je potřeba změřit kohoutkovou výšku psa – kohoutková výška je výška psa bez hlavy a krku, přesněji řečeno, pokud váš pes stojí, změříte jeho výšku v nejvyšší části zad. Tuto výšku v centimetrech pak vynásobte 91,5. Výsledné číslo udává množství čtverečních centimetrů, které pes potřebuje k tomu, aby se pohodlně vyspal a zároveň si dokázal boudu vyhřát. Budete li kupovat boudu s předsíňkou nebo terasou, pak musíte samozřejmě změřit jen rozměry prostoru pro spaní bez předsíňky či terasy. Vchod do psí boudy by měl být také co nejmenší, postačí jen o 5 centimetrů vyšší než kohoutková výška psa (výšku vchodu měříme bez zvýšeného prahu, tedy od podlahy). Šířka vchodu stačí jen o 5 centimetrů širší, než je nejširší část těla psa. Výška stropu v psí boudě by měla být o 5 centimetrů vyšší, než je výška sedícího psa i z hlavou.

Pokud bude váš pes bydlet v boudě jen v teplém období roku a na zimu ho budete pouštět domů, pak až tak na** velikosti psí boudy** nezáleží, resp. může být i větší, něž je potřeba, ale samozřejmě by neměla být menší, aby se v ní psovi pohodlně leželo a spalo.

Má být psí bouda zateplená nebo ne?

Zda musí mít pes** boudu zateplenou**, nebo postačí bouda bez izolace, záleží opět na tom, zda v ní bude bydlet jen v létě, nebo po celý rok. Pokud bude pes v boudě celoročně, pak by měla být zcela jistě zhotovená precizně, bez škvír a všechny stěny, podlaha i střecha musí být zateplené. Snad jen v případě proti zimě velmi odolných psích plemen typu aljašský malamut bychom mohli uvažovat o nezateplené boudě. Jenže na druhou stranu i psi stárnou stejně jako lidé, takže i ti psi, kteří jsou v mládí proti zimě velmi odolní, na stáří jistě zateplenou boudu ocení.

Co psovi pomůže udržet v boudě teplo?

Kromě zateplení psovi s vyhříváním boudy výrazně pomohou i další konstrukční prvky:

Precizní práce a dokonalé utěsnění boudy

Možná si říkáte, proč by měla být** bouda dokonale utěsněná**, když má stejně vchod, kterým teplo uteče. Jenže pes se v boudě schová jak nejdále od vchodu, od kterého ho navíc kryje předsíňka a clona. Kdyby však byla bouda provedená nekvalitně a měla spoustu škvír, teplo by psovi utíkalo všemi stranami, všude by na něj táhlo a neměl by se tak kde schoulit.

Předsíňka boudy

Předsíňka je prostor v boudě, který se nachází ihned za vchodem, resp. předsíňka v boudě vznikne, když mezi vchod a hlavní spací prostor umístíme přepážku. Přepážka odizoluje spací prostor od vchodu, takže na psa nebude od vchodu táhnout a mnohem** snáze si tak spací prostor vyhřeje**. Na léto je možné přepážku z boudy vyndat.

Vchodová clona a zvýšený práh u boudy

Dále bychom měli utěsnit i vchod do boudy. I takové drobné prvky, jako je zvýšený** práh ve vchodu do psí boudy**, dokáží vnitřní prostor částečně ochránit před zimou. Zvýšený práh má tu funkci, že brání průvanu, aby se po podlaze dostával dovnitř psí boudy. Dále pak vchod velmi dobře odizolujeme tím, že do něj umístíme závěsnou clonu. Můžeme si buď pořídit speciální clonu z průhledného plastu určenou přímo do psích bud, nebo můžeme použít kus staré deky, kterou do vchodu zavěsíme.** Clona** ve spojení s předsíňkou a zvýšeným prahem spací prostor boudy velmi dobře ochrání před průvanem a zajistí tak psovi, že mu nebude vyhřátý vzduch unikat ven.

Bouda na patkách

Pokud postavíme** boudu na patky**, odizolujeme ji tím od chladné a vlhké země. Na druhou stranu bude dno boudy zase ochlazovat studený vzduch. Proto je nutné, aby byla zateplena také podlaha psí boudy.

Podestýlka nebo pelíšek

V zimním období je pro psa spícího v boudě také velmi přínosná podestýlka ze slámy (seno je moc tvrdé) nebo vysušené dřevité vlny. Popřípadě je psovi možné do boudy umístit také pelíšek, který by měl být z materiálu, který nedrží vlhkost.

Topení v psí boudě

Pokud máte na zimu obzvláště citlivého psa, pak mu můžete do boudy pořídit nízkonákladové psí topení o příkonu 15, 25 nebo 40 W, které mu pomůže boudu vyhřát.

Střecha psí boudy

Střecha psí boudy je pro snadné čištění vnitřních prostor zpravidla odklápěcí. Aby střecha dobře těsnila, nesmí být na boudě jen položená, ale musí do boudy natěsno přesně zapadnout jako víko. Kdyby střecha nebyla utěsněná, teplo by unikalo škvírami horem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6477 (magazin-chovatele.cz#9937)


Diskuze a zkušenosti

Stanislav | 29.03.2013 09:03
Re: Dřevěné psí boudy - výroba v okrese Příbram Dobrý den, sháním psí boudu (zateplenou) na labradora, můžete mi poslat nějakou nabídku. Děkuji. Se srdečným pozdravem

M. Drozdová | 30.10.2014 09:46
Re: Dřevěné psí boudy - výroba v okrese Příbram Dobrý den, potřebovala bych druhou boudu pro psa, která by se hodila k té první. Je možné, že byste se přijeli podívat a dokázali ji vyrobit? Mám dva psy, doposud bydleli spolu, ale nyní už se tam moc nesnesou. Je to máma a dcera, máma stárne a dcera nechová ani respekt a nebere ohled. Prosím kontaktujte mne na tel.: 603 418 702 Děkuji - M. Drozdová, Praha


Přidat komentář