Domečky pro Vaše mazlíčky

Domov je místem setkání všech členů rodiny a určitě každý z nás má svůj oblíbený koutek. Proto nesmíme zapomenout, že i zvířátka, která s námi bydlí, potřebují své vlastní zázemí, kousek místečka, kde si mohou odpočinout a nabrat síly.

Každý živý tvor potřebuje mít domov

Většina z nás měla nebo má** domácí zvířátko** a pokud ne, určitě se v naší blízkosti nějaké  vyskytuje. Ta největší touha vlastnit živého mazlíčka spadá asi do dětství, kdy věříme, že se nám stane partnerem ve hrách a že naše projevy náklonnosti bude opětovat. Daleko později v naší dospělosti jeho společnost vyjadřuje sepětí s přírodou, která se nám pro samý spěch vzdaluje nebo nám přítomnost zvířátka prostě dělá radost, zajímá nás a chceme se o něj starat. A zatímco v dětství jsme poučováni, že živý tvor není hračka na hraní, v dospělosti to vše už víme a jsme ochotni pro malého spolubydlícího vytvořit ten správný domov a ani si neuvědomujeme, že se tak vracíme do krajiny svého dětství, zase si hrajeme.

Domek pro morčata

Loni na návštěvě u známých v Německu jsem viděla fantastický domeček pro morčata, vytvořila ho přítelkyně jejich syna a jenom díky tomu, že mají velký dům, nepochybělo nikomu místo na spaní. Zmíněný domeček byla obrovská dřevěná bedna s čelní stěnou ze skla, rozdělená na tři podlaží, mezi kterými byly malé žebříky po kterých se morčátka přemisťovala, v každém patře byl domeček a prolézačky, v přízemí měla morčátka svůj bazének a oddělení, kde dostávaly potravu, žilo tam asi 15 malých tvorečků, jejich počty se časem měnily, tak jak jde koloběh života. Bylo zajímavé pozorovat jejich životní rytmus, dění za skleněným panelem směle předčilo televizní obrazovku, jen charakteristický zápach, přes všechnu snahu říkal, že jde o živé vysílání. Letos na jaře se přítelkyně odstěhovala, své věci měla zabaleny během několika minut, domeček s osadníky se stěhoval celé tři dny, tolik času zabrala demontáž domečku a bezpečný transport jeho obyvatel do nového domova. Mým známým zůstaly vzpomínky, jak plni obav hlídali ty malé chlupaté potvůrky, když mladí byli na dovolené a také zásoba pilin, která zůstane nevyužita. Přátelé se rozhodli, že bylo fajn mít doma něco živého, o morčatech už nechtějí slyšet, pejsek prý bude asi lepší.

V našich domovech žije celá plejáda zvířátek

Pro pejska nebo pořádného hafana by se asi rozhodla většina z nás, někteří však mají o zvířátku v domácnosti úplně jiné představy a někdy naše přání může ovlivnit nedostatek místa, financí nebo prostě nedostatek času. Když pomineme hady, brouky, ještěrky a pavouky, kteří vyžadují skoro profesionální péči a znalosti zoologa a specifické podmínky, svou lásku a zájem můžeme věnovat bílým myškám, laboratorním potkanům, činčilám, pískomilům nebo domácím králíčkům. Své místo u nás může najít osmák degu nebo fretka, zázemí můžeme poskytnout celé křeččí rodince. Zvířátek, která obývají naše domovy je spousta, mezi ty nejoblíbenější společníky patří určitě papoušci, korely a andulky a také želvy a rybičky na které nesmíme zapomenout. Elegantní a hlavně svéhlavé kočky si zaslouží připomenutí zvlášť, protože určitě patří mezi nejvyhledávanější a nejoblíbenější domácí mazlíčky, stejně jako jejich úhlavní nepřátelé, pejsci.

Každý ze vzpomenutých živočichů potřebuje laskavou péči a podmínky ke kvalitnímu životu, proto každému zvířátku, které si pořídíme, musíme vybudovat místo k odpočinku, pelíšek, kde bude spát nebo odpočívat. Takové domečky pro zvířátka nemůžeme vybírat jen podle našeho vkusu a představ, musíme se především vcítit do potřeb našeho domácího mazlíčka. Protože jeho domov mu musí poskytovat bezpečí, pohodlí, měl by alespoň trošičku čerpat z historie původních pelíšků a na druhé straně pro nás chovatele, by měl splňovat všechny** hygienické parametry**. Umístění domečku by mělo respektovat způsob života našeho malého kamaráda, to znamená, že bychom měli vždy najít místo, kde teplota a intenzita slunečního svitu odpovídá jeho potřebám.

Spí ve vaší posteli pejsek?

Pokud bychom vybírali domeček pro pejska, určitě ho vždycky musíme** přizpůsobit velikosti daného plemene**. To jestli je pejsek zvyklý odpočívat v křesle a je mu dovoleno spát v posteli s páníčkem, nebrání tomu, aby měl svůj vlastní pelíšek do kterého může kdykoli zalézt. Někdy stačí huňatá deka, polštářek nebo koš vystlaný měkoučkou látkou. Někteří pejsci mají své boudičky ušité z pevné tkaniny, kdy jejich klidné spaní, chrání i zastřešení. Takové domečky mohou být i z lehkých umělých hmot, dřeva, rákosu, prostě fantazii se meze nekladou. Každý domeček by však měl být omyvatelný nebo pratelný, abychom se zbavili chlupů a všech nečistot a pejsek měl své pohodlí.

Kočky vyžadují pohodlí

Majitelé a chovatelé koček, pořizují svým mazlíčkům podobné pelíšky a domečky, které dokonce působí komfortněji než ty od pejsků. Je to tím, že kočky chované doma, obvykle neopouští svá hájemství a proto potřebují dokonalé zázemí, ten pravý domov se vším komfortem a luxusem. Svým pěstounům se odvděčí mazlivou povahou a pořádkumilovností.

Kde všude naši chlupáči mohou bydlet

Další chlupatá zvířátka, jako** králíčci, morčata, činčily nebo křečci** mohou bydlet v klecích nebo teráriích, která vypadají jako akvária bez vody. Klece bývají vzdušnější a obvykle prostornější, pokud je podestýlka z drolivého materiálu, může se stát, že se dostane za mříže a budete muset zametat. Skleněné terárium vyžaduje vhodnou podložku, aby zvířátko neklouzalo, pokud mu chcete dopřát zajištěné větrání a nemáte na domečku víko, zvířátko obvykle zkouší možnosti úniku. Nejlépe je proto se skamarádit a každý den mu věnovat čas, kdy se může za vašeho dozoru proběhnout.

Klec nemusí být vězením

Drátěné klece různých tvarů až po ty velké zvané voliéry, jsou určeny nejen chlupáčům, ale také opeřencům, kteří zpříjemňují svou pestrobarevností a zpěvem naše domovy. Jejich bydlení musí být prostorné, na světlém místě, kde se teplota nestřídá. Soukromí jim zajišťují malé budky, třeba ze dřeva nebo kokosových ořechů. Důležitá jsou bidélka na kterých odpočívají a hodně ptáčků má rádo koupel, proto by v kleci neměl chybět závěsný bazének pro ptáčky. Pamatuji si, že v dětství měla má korela Pepík skleněný bazének, který se zavěšoval přímo do otvoru místo dvířek a tam náš Pepa pořádal přímo vodní orgie.

Bydlení za skleněnou stěnou

Domečky ze skla, akvária a terária, ať už jsou pro vodní nebo suchozemské želvy, pakobylky nebo rybičky, musí být udržovány v té nejpřísnější čistotě, je to proto, že v tak malém prostoru hrozí přemnožení baktérií a naše lenost by zvířátkům mohla přinést plíseň nebo jiné onemocnění. I když tato zvířátka mají obvykle ráda teplo, musíme si dát pozor na přímý sluneční svit nebo blízkost topného tělesa, protože domeček by se mohl proměnit ve skleník a zvířátka by se přehřála.

Zvířátka nám přinášejí radost

Výběr vhodného domečku je jedním z kroků, kterým chceme zabezpečit zdravé bydlení našemu malému podnájemníkovi. Proto nesmíme zapomenout, že zvířátka mohou být citlivá na hluk z elektromotoru, který vydává pračka nebo lednička, přímo děsem se může stát zapnutý vysavač v jejich blízkosti. Stejně tak hlasitá televize nebo hudba z reproduktorů může přinášet trauma, zvířata mají daleko vyvinutější smysly než my lidé a my si to nechtěně nemusíme ani uvědomit. Poloha umístění domečku, by měla být místem, kde bývá klid, protože nenadálý ruch i pohyby mohou zvířátko vylekat, zároveň by to mělo být místo dostupné, kvůli čištění a údržbě a také tomu nejdůležitějšímu, abychom mohli své malé kamarády nerušeně a v pohodlí pozorovat. Člověka asi nikdy neomrzí pohled na myšku, jak si tlapičkami myje „obličej“ nebo na papouška louskajícího ořech. Ne nadarmo se říká, že pro uklidnění nervů, je vhodné pořídit si akvárium s rybičkami. Ten malý kousek živé přírody, kterou si prostřednictvím jakéhokoli zvířátka můžeme pořídit domů, je dobrý nejen pro naše nervy, ale také nás ochrání před pocitem osamění a naše děti pomůže naučit pečovat o druhé, mít spoluodpovědnost za život někoho jiného.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6460 (magazin-chovatele.cz#9816)


Přidat komentář