Co dělat v případě otravy psa?
Snad každého pejskaře děsí představa, že by se jeho pes mohl otrávit. V okolí psa je spousta nebezpečných látek. Víte, co vše může psovi ublížit a co dělat, když dojde právě k tolik nechtěnému případu otravy?Otrava u psa může mít mnoho rozličných podob. Otravou je nazýván patologický stav, ke kterému dochází díky přítomnosti jedu v těle psa. K otravě zpravidla dochází tak, že pes někde něco olíže, vypije nebo sežere. V méně častých případech se jedovaté látky do psího organismu mohou dostat například dýchacími cestami nebo přes kůži.
Projevy otravy
Otrava se zpravidla projevuje zvracením, střevním onemocněním, třesavkou, horečkou a celkovou malátností zvířete. Ovšem tyto potíže mohou znamenat jakékoliv jiné onemocnění například torzo žaludku nebo zánět trávicího traktu. Správnou diagnózu a její léčbu je schopen určit pouze veterinář. Proto v případě jakýchkoliv potíží a nevolnosti psa neváhejte a ihned zvěrolékaře kontaktujte.
U psů se setkáváme zpravidla s tím, že se** pes otráví** náhodou. Dochází k tomu tak, že třeba na procházce sežere zdechlé zvíře, návnadu na krysy a podobně. Méně často, i když v poslední době to zas nebývá tak výjimečné, se může stát, že vašeho psa někdo otráví úmyslně.
První pomoc v případě otravy
Může se stát, že chytnete svého psa při činu, teda právě v okamžiku, kdy si pochutnává na něčem, co mu může uškodit. V tom případě je zapotřebí rychle jednat, protože čím dříve se dostane jed z těla ven, tím menší následky otrava pro psa bude mít. Je-li to jen trochu možné, okamžitě vyhledejte pomoc veterinárního lékaře. V ideálním případě by se zvíře do rukou zvěrolékaře mělo dostat do jedné hodiny od požití jedovaté látky. Ovšem může se stát, že jste zrovna v situaci, kdy psa ani při nejlepší vůli k veterináři prostě dopravit nemůžete.
Vyvolání zvracení
V takovém případě je důležité vyvolat u psa zvracení dříve,než se toxické látky začnou šířit krví do celého těla. K vyvolání zvracení můžeme použít 3% roztok peroxidu vodíku. Veterináři doporučují podat psovi 15 ml roztoku na každých 10 kg jeho váhy. Jedná se tedy zhruba o jednu polévkovou lžíci. Pokud doma peroxid nemáte, můžete se pokusit vyvolat zvracení tím, že na kořen jazyka dáte psovi trochu ostré hořčice.
Dalším způsobem, jak vyvolat zvracení u psa je podat mu trochu vlažné vody s několika kapkami tekutého mýdla a práškovým nebo rozdrceným aktivním uhlím.
Kdy zvracení nevyvolávat?
Zvracení nesmíte vyvolat v případě, že váš miláček sežral nějakou chemickou látku, která by mu mohla poleptat sliznice. Jedná se zejména o:
- benzín
- kyseliny
- louh
- petrolej.
- Pokud pes sežere některou z výše uvedených látek, nalijte do něj mléko, které zpomalí vstřebávání toxických látek do těla.
Zvracení můžete vyvolat jen u zvířete, které je čilé. Nikdy se vracení nepokoušejte vyvolat u zvířete, které jeví známky malátnosti nebo upadá do bezvědomí. Pes by se mohl lehce udusit.
Pokud se pes toxických látek nadýchá
V případě, že se pes toxických látek nadýchá, ho okamžitě vezměte na čerstvý vzduch. Psa položte na přikrývku, aby neprochladl a co nejdříve vašeho mazlíčka dopravte na veterinární kliniku.
Při styku toxické látky s kůží zvířete
Může se stát, že váš pes na sebe třeba v zápalu hry převrhne nějakou žíraviny. Je-li to možné, psa co nejrychleji omyjte dostatečným množstvím vlažné vody. K odstranění některých chemických látek třeba petroleje, benzínu nebo směsových ředidel můžete použít mýdlo nebo jemný šampon.
Po prvním ošetření psa odvezte k veterináři, protože se škodlivé látky mohou šířit dále do organismu.
Při zasažení očí
Dostane-li se toxická látka zvířeti do očí, ihned je vypláchněte tekoucí vlažnou vodou. Otevřete oční víčka a oči vyplachujte minimálně deset minut. Poté ihned vyhledejte zvěrolékaře.
Pokud si nevíte se psem rady, zkuste situaci konzultovat alespoň telefonicky s veterinářem. Rozhodně se nepokoušejte o žádné experimenty, mohli byste psovi více ublížit než pomoci.
První pomoc u veterináře
Jakmile se se psem dostane k veterináři, snažte se mu co nejlépe popsat, jak k otravě došlo. Nezapomínejte také na to, co se psem dělo než se do ordinace dostal. Každá informace, která se vám může zdát banální, může mít pro veterináře a záchranu vašeho psa velký význam.
Je-li to jen trochu možné, vezměte s sebou to, čím se váš pes otrávil. Čím více informací o toxické látce budete mít, tím snadněji veterinární lékař zvolí správnou léčbu.
Co může psa otrávit?
Pokud na chvilku pomineme to, že vašeho psa někdo otráví úmyslně, zůstává spousta nástrah, které vašemu mazlíčkovi mohou ublížit. Nezapomínejte na to, že vašemu psovi mohou ublížit i látky, které jsou pro člověk neškodné.
Čokoláda
Obrovské zdravotní potíže může vašemu psovi způsobit třeba kousek čokolády. Tahle sladká pochoutka je pro zvíře nebezpečná ze dvou důvodů. Jednak kvůli vysokému obsahu tuků a při častém konzumování může být čokoláda příčinnou obezity vašeho mazlíčka. I když se to na první pohled možná nezdá, pro vašeho psa může být už nebezpečný už jen jeden malý kousek čokolády. Proč?
Čokoláda obsahuje kofein a teobromin, což jsou látky, které mohou zvířeti způsobit nemalé problémy. Typickým projevem předávkování je třes, zvracení, srdeční arytmie. V extrémním případě může váš pes zemřít na srdeční selhání. Možná tomu nebudete věřit, ale šestikilového psa dokáže zabít již jedna tabulka čokolády o váze 100 gramů.
Léky
Mnoho chovatelů psům podává léky, které jsou zvyklí sami užívat. Zpravidla se jedná o analgetika nebo léky tlumící horečku. Pokud chcete vašemu psovi ulevit od bolesti pomocí analgetik, které běžně užíváte, poraďte se s veterinářem o správném dávkování a vhodnosti konkrétního léků. Může se snadno stát, že psa předávkujete.
Jedy na hlodavce
Poměrně často na veterinární kliniku lidé přichází se psem, který se otrávil po požití jedu na hlodavce. Většina dnes používaných jedů způsobuje poruchy srážlivosti krve. Deratizační prostředky jsou vyráběny tak, aby zabíjeli s časovým odstupem. Přesto je zapotřebí, co nejrychleji vyhledat lékaře.
Úklidové prostředky a chemikálie v domě
Psa mohou samozřejmě otrávit také úklidové prostředky a ostatní chemikálie, které běžně v domě používáte. Například nemrznoucí směs, která psy láká svou nasládlou chutí, může být pro zvíře smrtelně nebezpečná. Veškeré chemické látky skladujte tak, aby se k nim váš pes neměl šanci dostat.
Pokojové a zahradní rostliny
Také některé druhy pokojových nebo zahradních rostlin mohou pro psa představovat vysoké riziko otravy. Jejich pozření může zvířeti způsobit poruchy metabolismu nebo těžké střevní potíže, v některých případech také smrt. Mezi nejznámější jedovaté rostliny patří diefenbachie, monstera, kala, brambořík oleandr nebo třeba azalka.
Lidé
V poslední době přibývá případů, kdy za otravou psa stojí jiný člověk. Bohužel, veterináři se stále častěji setkávají s případy, kdy pes sežral nějakou úmyslně nastraženou otrávenou návnadu.
Ve většině případů za otravu psa může nedbalost nebo neopatrnost majitele. Zkuste tedy více předvídat a je-li to možné, odstraňte z dosahu psa všechny nebezpečné látky. Ušetříte nejednu horkou chvilku nejen sobě, ale především svému mazlíčkovi.