Zvířecí psychologie

Zvířata, stejně jako lidé, mají také emoce, pocity viny, radost, strach, stud atd. Samozřejmě záleží na druhu zvířat, některé mají prožitky hlubší, některé jen povrchní. Přesto, že emoce u některých zvířat nevidíte, neznamená to, že je zvířata nemají.

K čemu slouží zvířecí psychologie

V rámci psychologie zvířat, zejména tedy psů a koček, se řeší zejména poruchy chování psů a koček a to za pomoci homeopatie. Tato věda se zabývá také hormonálními a infekčními chorobami těchto zvířat. Při léčbě psů a koček se používá přírodní medicíny. Jedná se o kvalitní léčiva bez vedlejších účinků. Pokud máte problém se svým psem, který neposlouchá, je agresivní, demoluje byt a rozkouše vše, na co přijde a vaše kočka snáší velmi špatně vaše partnerské hádky, právě od toho jsou zde zvířecí psychologové, kteří poznají, co se skrývá za chováním vašich mazlíčků. Zvířatům často chybí empatie od jejich chovatelů. Pes velmi často trpí tím, že je sám, a proto dělá vše proto, aby sám nezůstal.

Zvířecí projevy

Asi nejčastěji se můžete setkat s emocemi u psů. Snad každý z nás se setkal se psí radostí, když pes mrská ocáskem ze strany na stranu, usmívá se a vyskakuje na svého pána. Pokud máte psa, jistě známe situace, že jste se vrátili od někudy domů a pes vás vítá tak, že po vás skáče a vám to dokonce může i trochu vadit. Ve skutečnosti se pes snaží dostat k vaší bradě a olíznout ji, jak to dělají podřízení členové vlčí smečky, když se jejich vůdce vrátí.

Stejně jako lidé mají i zvířata pocity viny. Záleží však na tom, co zvíře udělalo a zda si vědomo své viny. Pokud zůstaneme u psů, zřejmě pes neponese  vinu za to, když vykoná svou potřebu na chodník místo na trávu a vy jej za to potrestáte. Takový trest nepochopí, a jen se v něm bude prohlubovat pocit, že jste nevypočitatelní. Jestli však svého psa pokáráte na něco, co ví, že dělat nesmí a přesto to dělá, pak se pes může cítit vinen. Tohle samozřejmě platí nejen u psů, ale také u koček, opic a dalších inteligentních zvířat.

Některá zvířata mají dokonce pocit studu. Tento pocit se vyskytuje např. u hodně citlivých plemen psů, jako např. u francouzského buldočka nebo loveckých psů. Přesto že se např. psovi smějete, nemusí přesně chápat, čemu se na něm smějete, ale chápe výsměšný tón a to může stačit k tomu, aby se začal stydět.  Proto je lepší psa v žádném případě zbytečně nestresovat hloupými výsměchy, ale spíše na něj v situacích, které se mu zrovna nepovedly, mluvit povzbudivým tónem, které mu pomůžou.

Lidské zvířata

Některá zvířata jsou za dobu soužití s člověkem podivuhodně lidské, ať už psi nebo kočky, ale také další zvířata, které si člověk osvojil a považuje je za členy rodiny. Někdy těmto zvířatům však takové chování a lidské emoce přisuzujeme neoprávněně. Je, dalo by se říct, jasné, že určitý antropocentrismus má při posuzování psího chování své míst. Když pes kňučí a naříká, je to projev toho, že se mu něco nelíbí a že se trápí. Ne nadarmo se říká „trpět jako pes“. Někdy se pes chová provinile, přičemž cítí ani ne stud jako spíše strach. To si můžete ověřit tak, když psa postavíte do situace, kdy nic neprovedl, ale k havárii došlo nešťastnou náhodou. Např. zničení nějaké věci. Pes, který byl už ta takovou věc jednou či vícekrát potrestán, se bude chovat i v tomto případě provinile, přesto, že nic neprovedl.

Chcete poznat svého psa nebo kočku lépe? Chcete vědět, proč se chovají tak jak se chovají, proč jsou smutní a co znamenají jejich projevy? Poraďte se se zvířecím psychologem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6422 (magazin-chovatele.cz#9897)


Diskuze a zkušenosti

Kresteš/Frýdlant/ | 21.04.2014 18:08
Proč se o rok starší kocour po dvou měsících bojí chodit , spát jíst, domů? Dobrý den, pane doktore stal se nám takový pro nás starostlivý problém/MÁME DVOULETÉHO KOCOURKA a stejně staré kočičce se vloni v květnu narodily 4 kotátka jedno při porodu bylo mrtvé plod. voda /udušen/ ty 3 2 kocouři a jedna kočička všichni se svorně snášeli a před dvěma měsíci nám ten dvouletý se bojí chodit domů i když mu ty dospívající kocouři nic nedělají přesto chodí se najíst v noci potmě a je takový vyplašený a rozhlíží se a když se objeví ty dva tak uteče od jídla a zase přijde další den/ Prosím nevěděl by jste o tom něco? děkuji s pozdravem Kresteš/ krestesovi@seznam.cz

Potůčková/ Sokolov | 10.04.2015 16:14
Re: Zvířecí psychologie Dobrý den pane doktore,máme dvě kočičky,rok a osm let.Když jsme mladší přinesli domů,po týdnu se snesly a bylo vše v pořádku až do předvčerejšího dne.Starší malou napadla v noci a to velice hrubě,že nás to vzbudilo a museli jsme jí odtrhnout,malá se nebránila.Dali jsme je každou do jiné místnosti a druhý den když jsme je pustili do pěti minut se vše opakovalo.Obě jsou zdravé a nikdy jim nic nechybělo.Náš veterinář nám řekl, že je to v psychice kočky a nejde s tím nic dělat, my se však nechceme ani jedné kočičky vzdát, proto prosím o radu.Předem moc děkuji s pozdravem Potůčková wanatka11@seznam.cz


Přidat komentář