Zvířátka do paneláku

S rozhodnutím pořídit si do paneláku malého společníka, ať už psa nebo kočku, se váže spousta věcí, které by měly být před jeho příchodem připraveny. Je také potřeba si zodpovědět pár otázek: hodí se toto zvíře do paneláku? Nebude tady v bytě nešťastné?

Jestliže přemýšlíte o koupi nějakého zvířátka do Vašeho bytu, musíte takové rozhodnutí pořádně zvážit ze všech stran. Jasně, kdo by si nepřál mít doma roztomilé štěňátko, které se k nám ráno přitulí v pelíšku nebo chundelaté koťátko, které se bude lísat kolem Vaší nohy. S takovým němým kamarádem však přichází mimo radostí taky starosti, kterých je hodně. Jak často chodit s pejskem ven, aby měl dostatek pohybu? Jak naučit kočku na suchý záchod, abych doma neměla samé loužičky, které zapáchají? Co s chlupy? Jak předejít zápachu v domácnosti? Takovéto otázky jste si jistě již položili. Pokusíme se Vám pomoct na ně odpovědět.

Pes v paneláku

Rozhodli jste se pořídit si psa, ale problém je v tom, že bydlíte v bytě paneláku? Vaše rozhodnutí není vůbec na škodu. Je však potřeba uzpůsobit takovému rozhodnutí výběr pejska. Nikdo nechce, aby pes, kterého si přivede majitel domů, byl u něj nešťastný, nebo mu nevyhovoval nabídnutý prostor pro nedostatek pohybu, když ho zrovna tak nutně potřebuje.

Před pořízením pejska do paneláku se nesmíte rozhodovat podle rasy, která se Vám nejvíc líbí. Musíte uvažovat zejména nad tím, kolik budete pejskovi ochotni věnovat času. To se odvíjí od Vaše zaměstnání, zdravotního stavu a příležitostí. Jsou rasy psů, které nutně potřebuje hodně pohybu a vyžadují i několikahodinové procházky denně. Takového času může psovi nabídnout opravdu malé procento lidí. Proto raději zvolte psa, který se snadno a lehce přizpůsobí pobytu ve Vašem bytě.

Jistě jste již někdy slyšeli rčení, že pes do paneláku prostě nepatří. Když však srovnáte klasický den panelákového psa s klasických dnem psa vesnického, zjistíte, že takové rčení je nesmyslné. Vesnický pes může celý den strávit uvázaný řetězem u boudy nebo být zavřený v kotci. Na procházky s ním není čas a ve většině případů spíš ani chuť a jeho hlavním úkolem je pouze štěkat, pokud se přiblíží někdo cizí k brance. Ve srovnání s tímto případem jsou na tom psi žijící v paneláku ještě moc dobře. I když stráví nějakou část dne sami bez přítomnosti páníčka, přesto se jim dostává ta nejlepší péče v podobě častějších procházek, dobrého krmení, hygieny, a hlavně projevů lásky.

Jaká rasa se hodí nejlépe do paneláku?

Ve většině případů si lidé do svého bytu pořizují rasy jako jsou boloňský psík, šicu, jezevčík, bišonek, baset, buldok, čivava, pudl, čínský chocholatý pes, jorkšírský teriér, opičí pinč, lvíček, apod. Malých pejsků je opravdu široká nabídka a jistě si i Vy vyberete takového, který je předurčen na chov v bytě paneláku.

Velký pes v paneláku

Je však možné, že se Vám prostě malí psi v žádném případě nelíbí a stále toužíte po pořádném velikém psovi. Není dopředu dané, že velký pes do bytu nepatří a nebude se mu v bytě líbit. Pokud dokážete takovému psovi zajistit dostatek pohybu a budete se mu věnovat, aby netrpěl samotou, bude šťastný v bytě stejně tak, jako by byl na dvorku nebo na zahradě. Všechno záleží pouze na Vašem přístupu k pejskovi. Rozhodnutí pořídit si velkého psa do bytu však musíte pořádně zvážit ze všech stran a musíte myslet i na budoucnost. Teď třeba máte dostatek času se mu věnovat, ale budete mít stejně tolik času za rok, za dva, nebo za deset let? Budete s ním stále a trpělivě chodit na několikahodinové procházky? Budete s ním pravidelně chodit na výcviky, které takový psi nejenže potřebují, ale i milují? Budete mít na péči o velkého psa dostatek finančních prostředků? A budete ho mít komu dát na hlídání, když se rozhodnete odjet na dovolenou a pes by byl překážkou? Pokud jste si na výše uvedené otázky s klidným svědomím odpověděli kladně, nic Vám v pořízení si velkého psa do paneláku nebrání.

Je však nutné myslet taky na to, že velký pes má větší nároky na prostor, na venčení, spotřebuje více jídla. Taky je jasné, že hlasitěji štěká, což může vadit sousedům a obtěžovat je, více vyměšuje a o hodně víc toho naběhá. Samozřejmě si ho pořídit můžete, ale pamatujte na to, že s ním budete mít víc starostí než s pejskem malým.

Chlupy v bytě

Naprostá většina psích plemen líná. Je sice perfektní se s takovým chlupáčem pořádně pomazlit, ale co pak s těmi chlupy? Ty jsou opravdu nesnesitelné. Nejsou jen na koberci a na podlaze, ale najdete na veškerém oblečení, na nádobí, prostě všude. Z koberce se jemná hladká srst dá odstranit zvlhlou molitanovou houbičkou, ale to s velkou námahou.

Kočka v paneláku

Rozhodli jste se pořídit si do paneláku kočku? Není problém. Pokud má totiž kočka ke svému životu k dispozici vše potřebné, nemůže se stát, že by Vám počůrala koberec, ožužlala dráty od televize či počítače, poškrábala nábytek nebo drápy zničila novou sedačku. Když si pořídíte vše, co je pro chov kočky potřeba, budete mít s kočky jako domácího společníka velkou radost.

Záchod pro kočky

Záchod pro kočku je nejdůležitější výbava, kterou budete potřebovat. Pořídit se dá v rozmezí od 500 do 5000 Kč v jakémkoliv obchodě se zvířecími potřebami. Záchodek se dá pořídit v různých velikostech, proto zvolte takovou podle velikosti Vaší kočky. Myslete na to, že Vaše koťátko jistě časem trochu vyroste, ať nemusíte za pár měsíců kupovat záchod nový, větší. Záchodky jsou buď otevřené nebo zavřené. Do kočičího záchodu se kupuje podestýlka. Kočka si po vykonání své potřeby všechno zahrabe a Vy pak už jen lopatkou vše vyhodíte. Lopatky se prodávají též v obchodě se zvířecími potřebami, cena je zhruba kolem 50,- Kč. Pokud plánujete do bytu pouze jednu kočku, postačí Vám 2 balení podestýlky na jeden měsíc.

Další výbava pro kočky

Z dalších potřeb pro kočku nutných mít doma jsou mističky, u kterých je dobré volit takové, aby byly dobře a jednoduše omyvatelné, dále péče o kočku vyžaduje samozřejmě stravu, která musí být výživná a musí obsahovat všechny důležité prvky a minerály. Granule pro kočky používat pouze občas. Další potřebnou věcí je škrabadlo, na kterém si kočka ostří svoje drápky. Je to její přirozené chování a ani toho nezkoušejte kočku odnaučit, bylo by to zbytečné. Pokud nebudete škrabadlo v bytě mít, kočka mile ráda k naostření drápků použije Vaši sedačku nebo jakýkoliv nábytek. A jaké hračky pořídit pro kočku? Kočka Vám bude vděčná za balónky, za kuličky, plyšové myšičky a podobné malé věci. Kočka takové věci však brzy zničí, proto je třeba mít nějakou tu hračku v zásobě nebo občas koupit něco nového, ať má Vaše kočička radost. Na spaní pořiďte kočce pelíšek. Prodávají se opět různě barevné a v různých velikostech. Na závěr zmíníme ještě přepravní boxy pro Vaši kočku. Ty jsou velmi užitečné a zpravidla i nutné, pokud se svým zvířátkem cestujete. Opět na trhu existují různé velikosti a barvy, s otevíráním buď na boku nebo shora, některé mají kolečka, jiné zase popruhy, které umožňují box nosit přes rameno jako kabelku.

Jak kočce zpříjemnit život v bytě?

Každá kočka miluje pohled z okna, proto jí tento pohled umožněte. Nezapomeňte však dát do okna nebo na balkón síťku. Pokud velkou část dne trávíte v práci, doporučuje se pořídit kočce dalšího kočičího společníka. Nejlepší variantou je pořídit si zrovna kočky dvě, kočka totiž samotou velmi trpí. Takto nebude závislá na Vás, pokud na ni nebudete mít zrovna čas.

Jaké další zvířata jsou vhodná do bytu?

Pokud zvažujete pořídit si něco přece jen menšího do bytu, velmi oblíbení jsou například osmáci, kteří vypadají jako velcí křečci, ale jsou velmi chytří a rozumní a dokonce se dají aspoň trochu vycvičit. Přiběhnou na zavolání, nechají se škrábat na břichu a velmi se budou těšit z Vaší společnosti. Další možností jsou andulky, kdy péče o ně není náročná nebo taky akvarijní rybičky, které můžou v krásném akváriu sloužit jako moderní doplněk do Vašeho panelákového bytu. Zvířátek do bytu je opravdu velké množství a stačí jen zajít do zverimexu a o všem se tam poradit. Nejdůležitější je, aby, ať už rozhodnete pro jakékoliv zvířátko, se u Vás mělo dobře a dosyta cítilo Vaši lásku k němu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6413 (magazin-chovatele.cz#9840)


Přidat komentář