Život s domácím mazlíčkem - papouškem

Papoušek šedý - žako vyniká schopností imitovat zvuky často se opakující, zvuky zvířecí i zvuky lidské. Dokáže pískat, mluvit i zpívat. Umí však být i neobyčejně hlučný. Mnohdy dokáže křičet a nepříjemně pískat celé hodiny. I přesto je chovateli milován.

Papoušci jsou druhem exotického ptactva, chovaného pro svůj vzhled, inteligenci a přítulnost. Vedle psů a koček, patří k nejoblíbenějším domácím mazlíčkům. Mezi nejvhodnější papouškovité určené k domácímu chovu řadíme andulky, korely a papouška šedého (žaka).

Papoušek šedý

Papoušek šedý neboli žako pochází z Afriky, odkud se jeho chov přenesl i k nám. V našich domácnostech nejčastěji chováme papouška šedého konžského.

Jak už název napovídá tento papoušek je světle šedého zbarvení. Pouze ocasní péra přecházejí od jasně červené do temně rudé barvy.

Měli byste vědět o papouškovi

Pokud se rozhodnete pro koupi jakéhokoli papouška, měli byste předem zvážit všechna pro i proti. Leckdo si papouška pořizuje hlavně pro jeho schopnost naučit se mluvit, ale málokdo si uvědomuje, co všechno jeho chov obnáší.

Papoušek je společenský tvor a vyžaduje obzvlášť pozornost svého páníčka. Jestliže se mu nemůžete věnovat celý den, měli byste mu dělat společnost alespoň 2- 3 hodiny denně, rozdělené do kratších intervalů. Když se mu nebudete dostatečně věnovat, začne si vytrhávat peří a může z toho i onemocnět.

Zvláštnost papoušků šedých

Papoušek šedý má jednu zvláštnost a to, že rozeznávání samečka od samičky je velice nesnadné. Oba dva jsou stejně zbarveni, takže samečka bychom mohli určit pouze podle toho, že je robustnější než samička.

Přesnost určení pohlaví se provádí ve specializovaných laboratořích, podle testů DNA.

U jiných druhů papoušků je rozeznávání pohlaví jednodušší v tom, že samečci bývají barevnější než samičky.

Výběr papouška

Jelikož se** papoušci** šedí i nadále vyskytují i ve svém přirozeném prostředí, máte na výběr mezi papouškem odchyceným nebo odchovaným.

Papoušci odchycení ve volné přírodě nejsou zvyklí na lidskou společnost, a proto je jejich chov vhodnější ve venkovních voliérách.

Zato odchovaní, ručně dokrmovaní papoušci jsou sice dražší, ale právě oni jsou vhodnými společníky do domácnosti.

Klec pro papouška a její vybavení

Při výběru klece se řiďte pravidlem, čím větší, tím lepší. Když už jste se rozhodli pro papouška, určitě na něm nešetřete. Papoušek bude v kleci většinou po celý den, a proto by měla být co nejprostornější. Kromě bidélek by se zde měly umístit houpačky a jiné hračky, aby se Váš mazlíček nenudil. Bidélka jsou nejvhodnější z přírodního materiálu, aby si na nich papoušek mohl brousit zobák.

Některé klece jsou již vybaveny miskami na krmivo a vodu. Jsou vyrobeny z nerezové oceli a ke kleci jsou upevněny zvláštními držáky.

Pokud byste si vybrali misky bez upevnění, připravte se na každodenní uklízení. Jakmile papoušek zjistí, že tuto misku lze převrhnout a její obsah rozsypat nebo rozlít, udělá si z toho zábavu. Vám se pak v žádném případě nepodaří zbavit ho tohoto zlozvyku.

Krmivo a pamlsky pro papouška

Krmivo pro papouška zakoupíte v prodejnách chovatelských potřeb. Zkušení chovatelé si je dokáží namíchat sami. I když se toto krmivo skládá z různých druhů semínek, obilovin a jiných přísad, dbejte na to, aby nebylo zatuchlé anebo ještě hůře, aby v něm nebyl přítomen hmyz.

Žakové jsou velmi vybíraví. Co jim nechutná, to prostě vysypou z krmítka.Chcete- li jim dopřát nějaký pamlsek, sáhněte po ovoci a zelenině, ale i z tohoto sortimentu jim leccos nechutná. Nejraději mají banány a hroznové víno, ale pohrdnou třeba citrusovými plody.

Zato takový dětský piškot, to je ale dobrota. Nebo plátkový sýr či vařené kuřecí masíčko. Občas jim můžete nabídnout vařené vejce, ale raději jen kousek bílku. No, on už si Váš mazlíček sám vybere co mu nejvíc chutná.

Krotkost papouška

Při koupi papouška dejte přednost papouškovi ručně odchovanému, což znamená, že mládě je přibližně ve věku pěti týdnů odebráno od rodičů a je dokrmováno ručně. Je sice dražší než papoušek vychovaný rodiči, ale je již zvyklý na přítomnost lidí a tím je také krotší.

Nejdůležitější při výchově je, aby ve Vás získal důvěru. Ke kleci se přibližujte pomalu a stále na něj mluvte stejná slova označující, co se chystáte právě udělat. Třeba jídlo, když mu dáváte krmení nebo dobrůtka, když mu chcete dát pamlsek.

Nechte ho pár dní v kleci, aby si zvykl na Vás a Vaše okolí, a teprve když se nebude chovat ustrašeně, zkuste jej opatrně vyndat z klece ven. Naučte ho vycházet z klece a zase se do ní vracet. Z výchovných důvodů to musíte být právě Vy, kdo mu dovolí opustit klec, jinak by Vás mohl příště klovnout a při síle jeho zobáku je toto klovnutí hodně bolestivé.

Po zvládnutí povelů k opuštění klece a návratu do ní, jej můžete nechat volně poletovat po pokoji. Nejdříve ale zkontrolujte, zda máte zavřená okna a zatáhnuté záclony, aby papoušek nenarazil do skla a nezpůsobil si tak zranění.

Zkontrolujte také, zda se nemůže dostat k elektrickému vedení nebo nemáte-li v pokoji otevřený oheň (svíčky nebo krb). Také se přesvědčte, jestli nepěstujete jedovaté rostliny v prostoru pohybu Vašeho papouška, protože papoušci jsou hrozně zvědaví a vše by nejraději prozkoumali zobákem.

Mluvení papouška

Pokud se budete papouškovi hodně věnovat, naučí se brzy mluvit. Žakové jsou velmi inteligentní a při Vaši podpoře se naučí nejrůznější často se opakující zvuky. Například otevírání lednice, vrzající podlahu, vyzvánění telefonu, příchozí SMS a další.

Asi tak po půl roce začne opakovat slova a následně pro něj nebude problém poskládat kratší věty. Můžete jej také naučit pískat melodie nebo zpívat.

Při důslednosti majitele se papoušek naučí použít slovo nebo větu ve správný okamžik. Například pozdraví při příchodu a odchodu nebo popřeje dobrou noc.

Někteří chovatelé nebo rodinní příslušníci učí papouška vulgární slova, což se jim ale vymstí. Papoušek je dokáže vyslovit v nejméně vhodnou chvíli.

Žako také věrně napodobí štěkot psa, mňoukání koček, kokrhání kohouta (pokud žijete na vesnici), ale také pláč, smích, říhání, kašel a smrkání.

Nepříjemný křik papouška

Musíte se ovšem připravit na to, že žako někdy začne nepříjemně vřískat, aniž by pro to měl nějaký důvod. Tento vřískot však může být důsledkem nudy nebo nedostatečné pozornosti majitele.

Proto by měl mít v kleci dostatek hraček a materiál na klování. Je dobré mu také ukázat, že ne vždy kdy se rozkřičí, se mu budete věnovat. Mohl by z toho vzniknout zlozvyk, který by se špatně odnaučoval.

Slovo na závěr

Papoušci šedí jsou velmi inteligentní a při správné výchově a dostatečné pozornosti Vám budou neocenitelnými společníky.

Ale vzhledem k tomu, že se dožívají padesáti i více let, měli byste si jejich koupi dobře promyslet. Papoušci si neradi zvykají na nové prostředí a při velké fixaci na svého majitele mohou i uhynout

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6432 (magazin-chovatele.cz#9939)


Přidat komentář