Zateplené psí boudy - výroba v okrese Praha

Budete si pořizovat psa? Nechcete, aby pes bydlel s vámi doma, ale chcete ho mít celoročně venku na zahradě? Nebo už psa máte a potřebujete pro něj novou boudu? Pak vám poradíme, jak by měla bouda vypadat a kde ji lze koupit.

Aby vám i psovi bouda vyhovovala, měla by splňovat několik podmínek. Především je důležité, aby psa ochránila před nepřízní počasí, takže do ní nesmí pršet a v zimě zase musí psovi poskytovat dostatečnou ochranu před mrazem a před silnými větry, čehož se dosáhne správně zhotoveným zádveřím (prostor mezi vchodem do boudy a vnitřním prostorem boudy) a také zateplením boudy. Dále by měla být psí bouda snadno čistitelná, tudíž by měl být vnitřní prostor boudy snadno přístupný i pro vás. Pokud si takovou boudu nedokážete sami vyrobit, nebo na to nemáte čas, nevadí. Kvalitní psí boudu, která splňuje všechny výše uvedené požadavky, si můžete i zakoupit.

Možnosti psí boudy

Doplňkové služby ke psím boudám

Co by měla splňovat kvalitní psí bouda?

Pokud máte psa, kterého chcete mít po celý rok na zahradě, pak mu musí bouda poskytnout především kvalitní a dostatečnou ochranu před nepříznivými vlivy počasí.

Střecha psí boudy

V naší zemi padají srážky po celý rok, proto musí mít bouda nepromokavou střechu. Něco jiného platí, když potřebujete boudu do zastřešeného kotce. Pokud do kotce neprší, postačí, když bude mít bouda střechu z prken. Pokud však bouda bude stát na dešti, musí být střecha chráněna střešní krytinou. Na psí boudy se nejčastěji využívá asfaltová lepenka nebo kanadský šindel. Asfaltová lepenka je nejlevnější varianta, která má ovšem také kratší životnost a ne každému se musí líbit. Kanadský šindel má životnost přibližně 20 let, vyrábí se v mnoha barevných i tvarových variantách, takže zde už si dokáže vybrat i náročnější zákazník. Dále je možnou střechu pokrýt i pozinkovaným plechem, avšak v případě boudy s plechovou střechou si dejte dobrý pozor, zda jsou zaobleny všechny ostré hrany plechu, aby nedošlo k poranění psa.!

Ochrana proti větru a úniku tepla z boudy

Pes si bude boudu vyhřívat pouze vlastním tělesným teplem. Proto je důležité, aby byla psí bouda navržena a zkonstruována tak, aby se co možná nejvíce zamezilo úniku tepla. Úniku tepla z boudy zamezí především dokonalé zateplení všech stěn, střechy i podlahy boudy a velice důležité je, aby boudy měla také předsíňku, nebo jinak řečeno zádveří. To totiž chrání hlavní komoru v boudě, ve které bude pes trávit nejchladnější období roku, před větrem a únikem tepla. V praxi to vypadá tak, že všechny stěny, střecha i podlaha boudy jsou zatepleny polystyrenem, který skvěle izoluje, je lehký, levný a navíc je nenasákavý, takže se nesaje vlhkost a neplesniví. Uvnitř boudy jsou dvě komůrky. Jedna menší, která slouží jako předsíňka a chrání hlavní komoru před větrem a únikem tepla. Předsíňka může sloužit také jako odpočinkové místo psa v teplejších dnech, kdy se nepotřebuje schovávat v druhé komoře. Druhá, hlavní komora, do které se vchází z předsíňky, je větší a je před únikem tepla chráněna předsíňkou. Z hlavní komory není vidět ven, takže existuje i možnost zakoupit si boudu, která bude mít v hlavní komoře zasklené okénko, díky čemuž pes uvidí z boudy ven.

Proč je potřeba, aby byla bouda zateplená

Pokud bouda slouží jako psí bydliště pouze v létě a chladné období roku tráví pes doma, pak není zateplení ani předsíňka nutná. Pokud je však pes venku celoročně a není to zrovna sibiřský husky, aljašský malamut či jiné proti zimě velmi odolné plemeno, pak je určitě zateplená bouda s předsíňkou nutná. Jinak hrozí psovi nachlazení nebo průjem z podchlazení a jiné zdravotní komplikace. Pokud se jedná o psa, který je krátkosrstý nebo nemá podsadu, pak mu prospěji i to, když mu ke vchodu do boudy namontujeme vchodovou clonu, která ještě více pomůže boudu zaizolovat a ochránit před větrem. Vchodová clona se většinou vyrábí z průhledného plastu. U vchodu volně visí a překrývá celý vchod. Pokud chce pes vyjít nebo odejít z boudy, prostě clonu nadzdvihne hlavou, podobně jako psí dvířka ve dveřích. Clona je snadno demontovatelná, takže na teplé období roku ji pouze s pomocí šroubováku zase sundáte.

Pokud se jedná o proti zimě opravdu málo odolného psa, pak ještě existuje varianta doplňkového vytápění. Existují speciální topidla do psích bud o příkonu 15, 25 nebo 40 W (podle velikosti boudy). Díky nízkému příkonu topidel vás vytápění psí boudy rozhodně nezruinuje. Navíc je topidla možné zapínat například pouze na nejmrazivější dny a noci a ne celou zimu. Jedná se o podpůrná topidla, která psovi pomůžou při vyhřívání boudy vlastním tělesným teplem. Topidla rozhodně neslouží k tomu, aby udržovala boudu teplou a vyhřátou i po dobu nepřítomnosti psa.

Snadné čištění psí boudy

Další požadavek na psí boudu je, aby v ní bylo možné snadno udržovat hygienické prostředí. Pokud má bouda předsíňku, druhá komora boudy by se pro pravidelné čištění stala prakticky nepřístupná. Proto je nutné, aby byla střecha psí boudy otvíratelná. Díky tomu střechu jednoduše odklopíte nebo odejmete, uvnitř uklidíte, zametete, případně vyměníte podestýlku a střechu zase vrátíte zpět na své místo. Někdy se místo odnímatelné střechy používá bouda s otevíratelným bokem.

Jak vybrat správnou velikost psí boudy?

Pes si bude boudu vyhřívat pouze svým tělesným teplem (pokud mu nepomůžete topidlem). Proto, aby se mu podařilo boudu snadněji vyhřát, neměla by být bouda zbytečně velká, neboť malý prostor se zahřeje snadněji než velký. Bouda by měla být měla být tak velká, aby se do ní pes pohodlně vešel, ale na druhou stranu zase ne příliš velká a to právě kvůli snadnějšímu vyhřátí boudy.

Jak velkou plochu na spaní potřebuje váš pes, tedy jak velká by měla být hlavní komora, si můžete vypočítat pomocí následujícího vzorečku: výšku psa v kohoutku v centimetrech vynásobte 91, 5. Výsledné číslo udává počet čtverečních centimetrů nutných pro pohodlné spaní psa. Výška komor v boudě by měla být o 5 centimetrů vyšší, než výška vašeho psa i z hlavou. Výška vchodu by měla být o 5 centimetrů vyšší než výška vašeho psa v kohoutku. Pes se sice bude muset při vcházení a vycházení sehnout, ale na druhou stranu, čím menší vchod, tím menší únik tepla z boudy. Šířka vchodu také postačí jen o 5 cm širší, než je šířka nejširší části psa.

Velikost Vhodná pro Vnější rozměr délka x šířka x výška Vnitřní rozměr délka x šířka x výška Cena

Mini Jezevčíka, trpasličího pinče 95x55x55 cm 80x40x40 cm 5 590 Kč

Midi Korkšpaněla, foxteriéra 115x65x60 cm 100x50x45 cm 6 590 Kč

Medium Kolii, středního Knírače 135x75x70 cm 120x60x55 cm 7 590 Kč

Standard Labradorského retrívra, neměckého ovčáka 155x85x80 cm 140x70x65 cm 8 390 Kč

Large Berského salašnického 175x95x90 cm 160x80x75 cm 9 690 Kč

Extra Large Vlkodava, německou dogu, brazislkou filu 195x105x100 cm 180x90x85 cm 10 990 Kč<

Doplňkové služby ke psím boudám

Psí bouda Mini Psí bouda Midi Psí bouda Medium Psí bouda Standard Psí bouda Large Psí bouda Extra Large

Oplechování vchodu 300 Kč 400 Kč 500 Kč 600 Kč 700 Kč 800 Kč

Oplechování střechy 550 Kč 650 Kč 750 Kč 850 Kč 950 Kč 1 050 Kč

Oplechování rohů 350 Kč 450 Kč 550 Kč 650 Kč 750 Kč 850 Kč

Střešní krytina kanadský šindel 250 Kč 350 Kč 450 Kč 550 Kč 650 Kč 750 Kč

Ochranný nátěr proti houbám a plísním 200 Kč 300 Kč 400 Kč 500 Kč 600 Kč 700 Kč

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6431 (magazin-chovatele.cz#9935)


Přidat komentář