Zakrslý králík

Zakrslí králíci jsou poměrně ochočená zvířata, která se hodí i pro chov v bytě. Tak jako každé zvíře i on potřebuje každodenní péči a pozornost, i když není tolik časově náročný jako např. psi, které je třeba pravidelně venčit.

Zakrslý králík

Zakrslí králík může být váš domácí mazlíček, ale také je možné s ním obcházet výstavy a věnovat se dalšímu chovu – v tomto případě se bude jednat o králíka s rodokmenem. Nečistokrevní králíci nemají ustálené zbarvení a často u nich dochází k velkým výkyvům jak ve velikosti, tak v proporcích. U čistokrevných králíků ale počítejte také se značným počtem barevných variet.

Pokud toužíte po zvířeti, které jen tak někdo nemá, pořiďte si tarbíka

Lze je vychovat?

Zakrslí králíci jsou poměrně ochočená zvířata, která se hodí i pro chov v bytě. Tak jako každé zvíře i on potřebuje každodenní péči a pozornost, i když není tolik časově náročný jako např. psi, které je třeba pravidelně venčit. Králík slyší na intonaci hlasu, a proto to mnohdy vypadá, že snad i rozumí. Králíci si mohou spojit často opakovaná gesta, situace, tón hlasu nebo styl napřažení ruky s konkrétním důsledkem, a podle toho se naučí adekvátně reagovat. Nicméně povelům ho nenaučíte, ale lásku umí také vracet. Chovatelé o nich říkají, že to jsou velmi inteligentní zvířata. Snad v období puberty (kolem 6 měsíců) se mohou chovat jinak vlivem pohlavní zralosti.

Potrava Zakrslých králiků

Hlavní složkou králičí potravy by mělo být seno. Ideální je vlastní seno, které má jinou kvalitu než seno kupované. K senu by měl králíček také dostávat směs obilovin (ovesné vločky, pšeničné vločky, ječmen, pšenice, lisovaná vojtěška granule, kukuřičný šrot), ale jen v omezené míře. Příliš obilí způsobuje zažívací potíže a je příliš vydatné. Každý den by nemělo králíkovi chybět šťavnatého krmení (tráva, listy pampelišek, mrkev, kedluben apod.). Misku s vodou musí mít králík neustále k dispozici. Vhodná je napáječka, které nehrozí znečištění a navíc ji králík nemůže převrhnout.

Péče o Zakrslé králiky

Králík potřebuje slyšet příjemnou intonaci hlasu a cítit dotek dlaně. Jen tak je možné, aby si zvykl na vaši přítomnost. Králíky s delší srstí je třeba kartáčovat, protože během roka několikrát líná. Lízáním srsti si králík od přebytečné srsti také sám pomáhá, ale přemíra chlupů mu může způsobit zažívací potíže.

Potřebují mít své zázemí

Králík potřebuje svoje zázemí v podobě králíkárny, ale také potřebuje občas i volný pohyb. Ve svém obydlí koná také obvykle svou potřebu, nejčastěji v odlehlém koutě. Pokud necháte králíka občas volně proběhnout po pokoji, dáte mu možnost většího rozhledu a intenzivnějšího vnímání. Jako králíkárna jsou vhodné nejrůznější druhy klecí, kterých je na trhu dostatek. Celoplastové boxy předcházejí znečištění prostoru, ale je třeba dbát na správnou cirkulaci vzduchu.

Průměrný věk a hmotnost

Zdravý králík se dožívá minimálně 6 let, často i více. Zakrslí králíci se mohou váhově lišit podle jednotlivých druhů, ale hmotnost se pohybuje kolem 1 kg až téměř do 2 kg.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6399 (magazin-chovatele.cz#9414)


Diskuze a zkušenosti

Anonym | 18.10.2014 16:05
Re: Zakrslý králík Nevite jestli nějáký chovatel bude mít čisokrevného Zakrslýho králíčka (hermelin, Barevný) v prodeji o kolo vánoc? dekji

Bara | 11.12.2014 10:33
Re: Zakrslý králík Ahoj poradil by mi někdo ja hledám zakrsleho králíka Domácího ale nevím kde ho koupi t jsem z Ostravy


Přidat komentář