Zakrslé prasátko

Roztomilé zakrslé prasátko vám přiroste k srdci tak, že by jej chovatel za žádné jiné zvíře nevyměnil. Je to mazlíček, který vám hledí do očí jako sobě rovnému. Jak se starat o miniprasátko se dočtete v následujícím příspěvku.

Představujeme vám zakrslé prasátko

Víte, co je roztomilé zakrslé prasátko vlastně zač? Je to drobné nenáročné plemeno prasete domácího, celým názvem Göttingenské zakrslé prasátko. Pro své malé rozměry a příjemnou povahu je oblíbeným společníkem člověka. Po celý život si zachovává vzhled selátka, proto nám připadá tak roztomilé a v současné době je to vysoce žádaný domácí mazlíček.

Zakrslé prasátko můžete chovat i v bytě, s tím, že byste mu měli dopřát i dostatečný pohyb venku, aby se pořádně proběhlo. Nebo naopak můžete prasátko chovat venku, ale mělo by mít k dispozici zateplený úkryt. Když chcete prasátko vypustit na zahradu, postarejte se o to, aby mělo dostatek prostoru a zábavy při hraní. Potom vám na pozemku nezpůsobí žádné škody. Ovšem květinové a zeleninové záhony si raději pečlivě oploťte, přece jenom jsou tato roztomilá prasátka od přírody zvědaví tvorové a v tomto případě by mohlo vaše záhonky přetvořit dle vlastní kreativity.

Jak zakrslé prasátko krmit?

Dospělé prasátko má hmotnost od 15 do 30 kg. Hmotnost závisí na genech, které zdědilo po předcích a samozřejmě na výživě. Dbejte na to, aby vaše miniprasátko nebylo tlusté, ale ani podvyživené. Tučné prasátko má zaoblené tvary a vysoké vrstvy podkožního tuku. Trpí potom sníženou pohyblivostí a celkově poruchami pohybového ústrojí. Naopak vyhladovělé prasátko je hubené, má vystouplé pánevní kosti a obratle a dožívá se nízkého věku. Zdravé prasátko udržujte v chovné kondici, díky které dosáhnete stavu, že jeho kostra a svalstvo jsou dobře vyvinuty a plně fungují a jeho tělo je mírně až středně zaoblené.

Protože je každé prasátko jiné a každé má jiné genetické předpoklady k jeho velikosti i hmotnosti, není dána univerzální krmná dávka, která by vyhovovala všem. Doporučuje se ovšem jídlo rozdělit do tří denních dávek, které se podávají pravidelně.

Jaká strava je nejvhodnější?

Göttingenské prasátko vůbec není náročný strávník, zavděčíte se mu, když ho pustíte na pastvu. Část jeho potravy tvoří seno, které je dobré doplnit jakýmkoli druhem zeleniny, ovoce, trochou obilovin a bílkovinným krmivem. Protože je to přece jenom prasátko, dokáže spořádat v podstatě cokoli. Ostatně, jako každé správné prase.

Čím prasátko nekrmit

Prasátku nepodávejte krmné směsi, které jsou určené pro koně. Takové směsi totiž obsahují vysoký obsah minerálů, což je velmi nebezpečné pro zdravotní stav zvířete. Nekrmíme ho ani krmnými směsi pro králíky a jiné hlodavce, jelikož ty obsahují antikokcidika či jiná léčiva. Také ho nekrmíme zbytky z kuchyně, prasátko by nemělo pojídat cukrovinky, sladké pamlsky s obsahem cukru, solené oříšky, bramborové lupínky, slané pečivo. Prasátko těžko stravuje masné výrobky, uzeniny. Nebezpečná je pro něj i čokoláda, ve které jsou látky, po které může váš domácí mazlíček i uhynout.

Jak na výchovu miniprasátka

Zakrslé prasátko není pes, jeho výchova je úplně odlišná. Prasátko samo sebe považuje za rovnocenného partnera, nerado se podřizuje. Měli byste si určit několik podmínek, na kterých budete lpět a z těch už neslevujte. Mezi takové podmínky určitě zařaďte zákaz krmení u stolu nebo při vaření, nebo krmení cizími lidmi. Prasátko si rychle zapamatuje, kdo mu daroval pamlsek a bude vždy připraveno ho znovu vyžadovat. Pamatujte, že prasátko trpí samotou. Budete-li se mu věnovat, bude hodné. V opačném případě umí tropit pěkné naschvály!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6421 (magazin-chovatele.cz#9895)


Diskuze a zkušenosti

Veronika | 23.07.2013 20:44
Re: Zakrslé prasátko Kolik takové prasátko stojí? Děkuji za odpověď.

Venca | 04.09.2013 21:46
Re: Zakrslé prasátko Koukal jsem na Bazos.cz a prodávají ho tam okolo 800 - 900 Kč

Anna | 16.01.2014 19:56
Re: Zakrslé prasátko Kolika let se prasátko půměrně dožívá?

Nika | 27.10.2014 17:34
Re: Zakrslé prasátko Zakrslé prasátko pije vodu ? A taky kde je nejvhodnější si jej koupit :3

Fifa | 30.10.2014 08:50
Re: Zakrslé prasátko Určitě pije vodu...taky bych si ho chtěla pořídit, ale chtěla bych Minnesotské prasátko, nejspíš se u nás asi moc neprodávají :-( , na netu jsem nic nenašla. Nevíte náhodou někdo???

Adéla | 18.09.2015 19:47
Re: Zakrslé prasátko Jak moc prasátka zapáchají a kolika let se průměrně dožívají?

peca | 08.07.2017 00:38
mužů se zeptat muže prasátko jist piškoty ?


Přidat komentář