Včelí mor

Člověk z včelích produktů spotřebuje prakticky všechno - med, vosk, propolis, mateří kašičku a dokonce i včelí jed. Ale nejdůležitější činností včel je opylování. Pokud nebudou včely, můžeme to tady jako živočišný druh celkem zabalit.

Hrozba včelího moru

Člověk z včelích produktů spotřebuje prakticky všechno - med, vosk, propolis, mateří kašičku a dokonce i včelí jed. Ale nejdůležitější činností včel je opylování. Pokud nebudou včely, můžeme to tady jako živočišný druh celkem zabalit. Včelí mor je nebezpečím pro početná včelstva.

Pilné včeličky

Málokdo si dokáže představit tu strašnou dřinu, která včely provází po celý jejich život. Průzkumné lety a sběr nektaru a pylu zná každý, ale třeba systém termoregulace, který závisí na nošení vody a větrání křídly nebo naopak shlukování a vytváření tepla, představuje další obrovskou námahu.

Když pak včely po létě nashromáždí dostatečné zásoby medu na zimu, přijde člověk a vybere „daně”. Maximálně včelám nabídne řepný cukr - sacharózu - a včely se musí po zbytek podzimu pěkně smekat, aby se jakž takž dokázaly zásobit na zimu medem. Když ho nestačí vyrobit dost, zemřou.

Už tak v rámci úsporných opatření vyhubí samečky, aby neužírali. Trubci jsou obětováni hrozbě, kdy pár hladových krků navíc může znamenat rozdíl mezi přežitím a nepřežitím včelího města.

Včelí mor

V zimách, jako byla letošní a loňská, hůře zásobená nebo méně početná včelstva zemřou. Buď hlady, nebo tím, že nedokáží vytvořit dostatečně kompaktní tepelné těleso - a zmrznou. V létě se mohou přehřát a na termoregulaci spotřebovat mnoho energie a dělnic. Navíc je ohrožují mravenci a myši. Před pár lety dokonce roztočová varroáza zdecimovala populaci včel podobně, jako lidský mor středověkou Evropu.

Včelí katastrofa

Divoké včely u nás už nežijí a jsme plně závislí na nepříliš početných chovech soukromých včelařů. Do toho přichází nová katastrofa: mor včelího plodu. To je virus, který vyhubí novou generaci včel v úle. Promítněte si něco podobného v lidské společnosti a představíte si rozsah tragédie.

Pokud se usmějete nad srovnáním lidí a včel, vzpomeňte si na Nobelovu cenu pro Konráda Lorence, který jako první přetlumočil pohybový jazyk včel do „lidštiny”. Bez určitých společných bodů by to asi nebylo možné.

Mor včelího plodu se po republice šíří pravděpodobně zbytky medu ve vyhozených sklenicích. Tento med bývá dovážen z ciziny, nejčastěji z Asie.

Život včelstva je tak náročný na spotřebu a získávání energie, že pokud včela někde najde pár kapek medu, považuje to za dar z nebes. Místo toho přinese do úlu smrt - včelí mor.

Prevence proti moru

Chcete-li pomoci zpomalit šíření včelího moru, řešení je velmi jednoduché: Každou vyprázdněnou skleničku medu vymyjte horkou vodou, zabalte ji před vyhozením do co nejpevnějšího neprodyšného sáčku na odpadky, udělejte uzel, a pro větší bezpečnost klidně vložte ještě do druhého sáčku a zauzlujte. Teprve pak vyhoďte do popelnice či kontejneru a zavřete víko.

Pokud půjdete na návštěvu ke včelaři, vezměte mu místo flašky kilovku cukru. A pokud budete chtít být opravdu grandi, věnujte mu balíček fruktózy. A to bude v úlu na podzim mejdan!

Když pak uvidíte včelu v akrobatické poloze sbírat nektar a pyl, určitě se s ní ucítíte být spřízněnější a Vaše vlastní problémy se (třeba) smrsknou na nepatrné nic.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6401 (magazin-chovatele.cz#9440)


Diskuze a zkušenosti

erik mihulil | 30.11.2015 15:23
Co je vcela??:-I


Přidat komentář