Skokani - žáby

Žáby jsou obojživelníci, žijí tedy ve vodě i na souši. Existuje kolem pět tisíc druhů žab, ale u nás jsou zastoupeny žábami z rodu skokanů. Nechybí ani ropucha, kuňka, blatnice a rosnička.

Obojživelníci

Žáby jsou obojživelníci, žijí tedy ve vodě i na souši. Existuje kolem pět tisíc druhů žab, ale u nás jsou zastoupeny žábami z rodu skokanů. Nechybí ani ropucha, kuňka, blatnice a rosnička.

Skokany

Skokani mají proměnlivou tělesnou teplotu a holou žláznatou kůži, která je pro ně však nezbytností. Slizká kůže chrání žáby před vysycháním, což je zároveň důležité i pro zachování dýchací funkce. Kůže obstarává celkovou výměnu vzduchu, a to i během zimního spánku. Skokani však v plné míře využívají také plíce.

Plsný jazýček

Skokani se bez svého jazyka neobejdou, protože je pro ně hlavním zdrojem obživy. Na rozdíl od ostatních obratlovců mají přirostlý přední konec jazyka a zadní je volný. To má své opodstatnění, protože díky tomu svůj jazyk „vystřelují” na vzdálenost několika centimetrů. Jazykem tak většinou uloví nějakou tu tučnou pochoutku v podobě mouchy či nějakého jiného hmyzu. Nepohrdnou ani pavouky a slimáky. Potravu žvýkají pomocí drobných kuželovitých zoubků, které jsou v ústní dutině na horní čelisti. Skokany pak ohrožují čápi a užovka obojková.

Skokan skřehotavý

Skokan skřehotavý patří k našim největším žábám a se svými sedmnácti centimetry převyšuje všechny skokany Evropy. Tomuto skokanovi se líbí v teplejších oblastech, ale můžete se s ním setkat i u menších vod. Koncem léta lze spatřit jeho mláďata na březích jezírka.

Skokan zelený

Žije v malých i větších klidných jezírkách s porostem vodního rostlinstva. U skokana zeleného je známá barevná různorodost. Zbarvení a kresba zad se mění podle podmínek podnebí a prostředí a také v období páření. Tito skokani umí také pronikavě kvákat.

Skokan hnědý

Skokan hnědý žije v blízkosti lidských příbytků a v zahradách. Více o lidech a hlavně jejich zdraví se dozvíte zde. Vyskytuje se ve vlhkých nížinách, vystupuje však i do vyšších poloh. Potkat ho můžete i na souši, především po jarním rozmnožování.

Skokan štíhlý

Skokan štíhlý má velmi dlouhé nohy, což ho odlišuje od ostatních hnědých skokanů. Samci jsou menší. Tyto žáby neuslyšíte hlasitě kvákat, protože jim chybí vnitřní rezonáty.

Skokan ostronosý

Liší se od ostatních žab svou zašpičatělou hlavou a světle zbarveným břichem a hrdlem. Vyskytuje se spíše v nížinách. Samička snáší asi dva tisíce vajíček, které ponechává na dně jezírek.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6403 (magazin-chovatele.cz#9468)


Diskuze a zkušenosti

Adéla | 24.04.2013 19:08
zimní spánek Dobrý den,chybí tu zimní spánek u žab nikde na žádných stránka sem ho nenašla a nevím co s tím potřebuji to do školy a předpokládám,že o zimním spánku žab asi něco víte tak taková malá rada :)

ken | 23.03.2016 09:16
Dobrý den potřebuji najít zákon na ochranu žab ,mám problém s likvidací jezírka kde žijí. Chci aby tam žili dále ,je to na mém pozemku,nutí mě k tomu obec a jeden soused


Přidat komentář