Psí útulek

V psím útulku máte při výběru psa spoustu možností. Můžete si vybrat psa mladého, středního věku anebo i nějakého „důchodce“. Občas jsou k mání i štěňata. Také je zde bohatý výběr i co se zevnějšku týče. Nejvíce pozornosti však musíte věnovat povaze psa.

Chcete si pořídit psa? A nutně nepožadujete, aby byl váš nový pes ještě štěně? A ani nehledíte na to, jestli váš nový pes musí být příslušníkem nějaké vyšlechtěné rasy. Ba naopak, jsou vám kříženci sympatičtější? Pak je pro vás** psí útulek** ideálním místem pro výběr nového psího společníka. A pokud psa máte, co udělat pro to, aby se v případě ztracení se dostal ze psího útulku co nejrychleji zase zpátky k vám? Čtěte dále.

Co je to psí útulek?

Psí útulek je zařízení, ve kterém nacházejí své ideálně pouze přechodné „bydliště“ psi, kteří momentálně nemají svého pána (majitele).

Jak najdu svého psa, když se ztratí

Pokud již nějakého psa máte a chcete co nejvíce navýšit pravděpodobnost, že neskončí v psím útulku nadlouho, ale že se k vám v případě zaběhnutí co nejrychleji vrátí, pak máte tři základní možnosti, jak tomu pomoci:

Známka na obojku

Nejzákladnější možností je umístit na obojek psa kovovou známku s vaším telefonním číslem nebo adresou. Pokud městu, kde žijete, řádně platíte poplatky za psa, obvykle při prvním zaplacení dostanete také kovovou známku s názvem města a evidenčním číslem psa. I tato známka se dá k vyhledání majitele použít, akorát celý proces proběhne oklikou přes městský úřad.** Nevýhodou známky** je ale to, že se dá snadno sundat. Když už psovi nesundáte obojek, na kterém je upevněna známka, pro větší pohodlí při procházce sami, i pak je možnost, že pes obojek ztratí. Ti kdo chodí se psem často do lesa, jistě vědí, že není až tak nemožné, aby se pes obojkem chytil o nějakou větev. Když se pak bude chtít ze svého „vězení“ dostat, může se při tom z obojku vyvlíknout. Pokud máte nějakého drahého a žádaného vyšlechtěného psího šampióna, pak vám hrozí, že se vy a váš pes můžete stát obětí zlodějů specializujících se na vzácné a drahé psy nebo psí šampióny (například na výstavách nebo v nějakém sportu). I v takovém případě zloděj obojek se známkou snadno sundá a psa vyveze někam do zahraničí, kde jej prodá. Zloděj nebo nový majitel nechá psa očipovat a vy i kdybyste měli to štěstí a svého psa jste například na nějaké výstavě poznali, už nebudete moci dokázat, že se jedná o vašeho psa. Mikročip je totiž při určování vlastnictví rozhodující. Proto je očipování ten nejlepší způsob, jak můžete svého psa zabezpečit pro případ ztracení se nebo krádeže psa.

Mikročip

Mikročip je zařízení, které veterinář vpraví psovi injekcí pod kůži na levé straně krku. Správný veterinář by si měl čtecím zařízením vždy ověřit, zda pes již nějaký mikročip nemá. Díky tomu se nemůže stát, že by nechal zloděj vpravit mikročip již očipovanému psovi. Právě proto je mikročip tím nejlepším způsobem, jak ochránit psa před zloději a obchodníky s kradenými vzácnými psy. Mikročip je však ideálním řešením pro každého, kdo chce mít téměř stoprocentní jistotu, že se mu ztracený pes vrátí. Když například v psím útulku nebo na policii přiloží pověřená osoba psovi ke krku** čtečku**, zobrazí se na čtečce kód země a identifikační číslo psa. Toto číslo je uloženo v národním registru majitelů zvířat a pod tímto číslem se pak v registru zobrazí vaše telefonní číslo a adresa. Kód země zajistí, že se vám pes vrátí i když se ztratí v zahraničí. Nezapomeňte však při každé změně vašeho telefonního čísla nebo adresy trvalého pobytu vaše údaje v národním registru majitelů zvířat aktualizovat, aby vám mohl být pes vrácen. Důležité je vědět také to, že pokud plánujete vzít psa s sebou do zahraničí, musíte jej ze zákona nechat očipovat, protože zahraniční cesty ze psem bez mikročipu jsou zakázané. Pokud se psem za hranice necestujete, je pořízení mikročipu dobrovolné. K mikročipu pro vašeho psa dostanete zároveň i evropský pas zvířete v zájmovém chovu, který vám spolu s mikročipem obvykle plně vystačí pro bezproblémové cestování se psem po zemích Evropské unie. To ovšem neplatí ve všech zemích EU. Některé mají vlastní přísnější předpisy, například Velká Británie. Co se týče těchto několika zemí a také zemí mimo EU, tam je nutné si vše dopředu zjistit, aby se vám například nestalo, že vám budou chtít psa zabavit nebo v horším případě dokonce utratit. Důvodem pro tyto tvrdé předpisy je často přehnaná obava z přenášení nemocí přes hranice.

Tetování v uchu

Ekvivalentem mikročipu je tetování psa na vnitřní straně ucha. Pokud máte staršího psa, možná ještě tetování má. Dnes je již však tetování psů zakázáno, takže jedinou spolehlivou možností, jak si co nejvíce zvýšit šanci, že se k vám ztracený pes vrátí, je pořídit mu mikročip.

Proč si pořídit psa z psího útulku?

Pokud žádného psa nemáte ale uvažujete o jeho pořízení, pak nezavrhujte možnost navštívit psí útulek. V psím útulku narazíte nejčastěji na křížence a dospělé psy i když to rozhodně nemusí být pravidlem.

Jaké jsou výhody psa křížence?

Pokud požadujte, aby** u psa byla silně rozvinutá nějaká konkrétní vlastnost** (například lovecký pud, hlídačství stáda nebo objektu, nebo třeba síla a vytrvalost pro tah saní nebo sprinterské závody) pak je asi nejlepším krokem pořídit si právě takové plemeno, u kterého se ona žádaná vlastnost maximálně vyskytuje. Všichni rasoví psi byli totiž vyšlechtěni právě k nějakému konkrétnímu účelu. Pokud však nebudete psa používat k žádné specializované činnosti, pak není žádný důvod, proč si nepořídit psa křížence.** Křížení psi** mají navíc oproti těm „čistokrevným“ jednu velkou výhodu: U vyšlechtěných psů se nelze vyhnout tomu, že se spolu páří psi s podobnými geny a díky tomu dochází k degeneraci. To se však u kříženců zpravidla nestává. Díky tomu jsou kříženci celkově zdravější, netrápí je v takové míře dědičné choroby a žijí často i o několik let déle, než vyšlechtění psi stejné velikosti. Délka života psa závisí totiž i na velikosti psa – malí psi žijí déle než velcí a tak největší šanci dožít se i více jak dvou desítek let mají malí kříženci. Oproti tomu ti největší vyšlechtění psi žijí jen 10 let. Další výhodu křížence je to, že je prostě originální. Zatímco u rasových psů si můžete vybrat jen z existujících plemen, u kříženců jsou možnosti ve variabilitě vzhledu prakticky neomezené.

Jaké jsou výhody pořízení si již dospělého psa

Pokud si pořídíte již dospělého psa, sice přijdete o možnost hrát si s roztomilým štěňátkem a vidět svého miláčka vyrůstat, avšak na druhou stranu se vyhnete tomu, že váš pes bude mít povahu, se kterou nejste spokojeni. Povahu totiž u štěněte tak snadno nerozpoznáte, ale u dospělého psa to jde lépe. Ideální je, když se v útulku domluvíte, že si vyhlédnutého psa budete po několik dní každý den venčit vy. Díky tomu skvěle poznáte jeho povahu a rozhodnete se, zda si ho vezmete natrvalo domů.

Mám si pořídit psa?

Ať se pes dostal do útulku jakkoliv, pro každého z nich by bylo lepší, kdyby strávil život s někým, kdo ho bude mít rád a bude pro něj mít vždy dost času. Psa si však nikdy nepořizujte, pokud věříte tomu, že bude šťastný, když stráví celý život na jedné zahradě nebo dokonce na řetězu. I když se pes může volně pohybovat po zahradě, za chvíli ji celou důkladně pozná a začne se nudit. Proto si před pořízením psa opravdu dobře rozmyslete, zda budete schopni každý den po přibližně 15 let (pokud se jedná o štěně) věnovat svému psímu kamarádovi alespoň hodinu (to je ale naprosté minimum!) procházek, her, jízdy na kole, běhu a tak podobně. V bytě se však pes nudí ještě více a navíc se musí venčit kvůli přirozeným fyzickým potřebám (čůrání, kakání). Pokud s vámi tedy bude pes bydlet v bytě, měly by to být minimálně tři procházky denně o celkové délce alespoň 3 hodiny (opět se jedná o nezbytné minimum času a počtu venčení).

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6411 (magazin-chovatele.cz#9837)


Přidat komentář