Proč si pořídit suchozemskou želvu

Článek věnujeme skromným, ale milým společníkům, suchozemským želvám. Proč si želvu pořídit jako domácí zvířátko, jak si správně vybrat a kam ji v domácích podmínkách vhodně umístit.

Proč si pořídit suchozemskou želvu

Existuje mnoho důvodů, proč je želva jako domácí zvíře dlouhodobě oblíbené. Je nenáročné na čas, ani prostor, netrpí, když její majitel je celý den mimo domov, není hlučné a navíc je zcela vhodné pro alergiky. Toto milé stvoření se však dožívá vysokého věku, proto je třeba brát v úvahu, zda si opravdu chcete pořídit takové nudné, i když milé zvířátko, na třeba dalších 50 let.

Ohrožený druh - želvy

Před koupí suchozemské želvy je důležité si uvědomit nejen, jaký druh byste chtěli, ale i fakt, že téměř každá suchozemská želva je v současnosti ohrožený druh chráněný mezinárodní úmluvou Cites, a podléhá registraci. Musí mít tedy vlastní registrační list, u některých druhů musí být i „výjimka ze zákazu obchodní činnosti“ – tento zákaz se vztahuje k volnému obchodu s daným druhem.

Výběr želvy

Stejně jako u psů platí, že je lepší si je koupit v chovatelské stanici, je lepší si želvu koupit u chovatele. Výhody jsou nesporné: je možné si vybrat z několika mláďat, které jsou všechny v dobré kondici, vidět chov želv v praxi (je tu možnost inspirace) a navíc dostat opravdu odborné rady někoho, kdo má více zkušeností s želvami než několik prodavačů ve zverimexu dohromady. Na řadu tedy přichází samotný výběr druhu. Ten by se měl podřídit zejména chovným podmínkám, které můžete želvě nabídnout. Pokud bydlíte v rodinném domě se zahradou, jaký druh želvy si vyberete je jen na vás. Samozřejmě máte velkou výhodu v možnosti pořídit si relativně velkou želvu a zároveň jí poskytovat dostatek prostoru. U bytů je výběr omezenější, je lepší pořídit si menší druhy, které v dospělosti málokdy přesáhnou velikost 20 cm. Pokud vyřešíte všechny zmíněné překážky, můžete se vydat za chovatelem a vybrat si tu pravou želvičku. Kromě všech končetin a nepoškozeného krunýře by měla želva mít i hladkou kůži, neměla by mít zalepené oči, spodní strana krunýře by měla být pružná. Samotné zvíře by mělo být vitální a dobrým znamením je i přirozená obrana želvy proti úchopu do ruky. A jak starou želvu si koupit? Pravdou je, že péče zůstává po roky relativně stejná, proto je v podstatě jen na vás, jestli si zvolíte pořídit želví miminko nebo odrostlou želvu.

Umístění želvy

Nejčastěji jsou želvy chovány v teráriích. Pro chovatele je největší výhoda v tom, že má o želvách výborný přehled. Ví, jak se chovají, kolik potravy spotřebují apod. Navíc je v teráriu stálá teplota a vlhkost. Další umístění je venkovní. To je vhodné pro starší želvy ve věku zhruba 2 až 3 let, kterým pořídíte vlastní ubikaci vystlanou listím, do kterého se zazimují. Avšak i terarijní želvy je dobré venčit na čerstvém vzduchu, když je hezké počasí. Neměly by ale být na přímém slunci déle než hodinu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6425 (magazin-chovatele.cz#9905)


Diskuze a zkušenosti

lujs | 14.01.2015 18:47
Re: Proč si pořídit suchozemskou želvu ahoj , dokaže se želva ochočit


Přidat komentář