Mezinárodní výstavy psů

Mezinárodní výstava psů je vrcholem pro všechny chovatele čistokrevných psů s průkazem původu. Je to něco, na co se dlouhodobě připravuje pes i jeho majitel. Každý se zde chce předvést v celé své kráse a získat co nejlepší hodnocení, případně i titul.

Kde se konají mezinárodní výstavy psů?

Tyto výstavy se konají téměř v každém státě. Chov psů je velice rozšířený, stejně jako celá kynologie, která ovšem není jen o chovu psů, ale i o jejich výcviku, ať se jedná o výcvik poslušnosti, záchranářský nebo například výcvik pomáhajících psů. Patří sem i různé sporty jako je agility, pasení, flyball, tanec se psem, dogfrisbee, obedience, pulling, coursing nebo třeba psí dostihy. Ostatně na každé mezinárodní výstavě se můžete s různými psími sporty seznámit. Vždy jsou na programu různé ukázky dovednosti psů a jejich majitelů. Návštěvníci výstavy a těch je často mnohem více než samotných vystavovatelů se tak mohou seznámit s tím, co všechno je možné se psem provádět. Samozřejmě ne každý může cvičit psy pro slepce, ale například agility nebo tanec se psem a spoustu dalších sportovních aktivit může provozovat opravdu každý, koho vybraná disciplína uchvátí a baví.

Co najdete na mezinárodní výstavě pro psy?

Tak samozřejmě jednotlivé** výstavní kruhy**. Zde se předvádí psi a jejich páni v co nejlepší kondici i úpravě. Pro každého chovatele je to totiž malá slavnost a tak je na co koukat. Pak zde je i** program**, kde jsou ukázky výcviku, práce, sportování i hry se psy. Právě tato část programu je velmi oblíbená. Zajímavé jsou i soutěže psů, kde se předvádí mladí vystavovatelé, nejlepší skupiny či páry psů. Pak je tu i** doprovodný program**, spousta prodejců s potřebami pro psy, celá řada stánků i restaurací s občerstveními, často se specialitami. Někdy místními, někdy například ochutnávka různé úpravy pštrosího masa přímo v zavěšeném kotli před zraky kolemjdoucích. Děti zde najdou balónky nebo třeba plyšáky a často kolotoče nebo houpačky. Prostě zábava pro přihlížející a slavnost pro soutěžící.

Jak se na mezinárodní výstavu psů přihlásit?

Nejprve je nutné s dostatečným předstihem, někdy i několik měsíců, si pohlídat, kde se výstava koná. V nabídce jsou většinou dva termíny pro přihlášení. Ten první bývá levnější. Je tedy lépe přihlásit se v prvním termínu. Mezinárodní výstavy často trvají i tři dny. Do těchto tří dnů jsou rozloženy všechny skupiny psů a také ostatní program. Proto je nutné pozorně sledovat, ve který výstavní den se koná výstava právě vašeho plemene. Samozřejmě se můžete přihlásit i na více dní. To pokud se výstava vašeho plemene opakuje. Jakmile si projdete veškeré potřebné informace, je zapotřebí vyplnit přihlášku, kterou si stáhnete z internetu, doložit potvrzení o zaplacení výstavního poplatku, kopii průkazu původu vystavovaných psů. Každý vystavovaný pes musí mít vlastní přihlášku. To znamená, že pokud vystavujete dva psy, pak pošlete dvě přihlášky, dvě kopie průkazu původu a jedno potvrzení o zaplacení výstavního poplatku. Pořádající vám pošle vstupní list. Tento list opravňuje dvě osoby pro vstup na výstavu. Pokud se přihlašujete na výstavu, která je daleko od vašeho bydliště nebo v zahraničí, bývá většinou možné rezervovat si ubytování v doporučených hotelích, kde je možné pobývat se psy.

Co dělat po příjezdu na mezinárodní výstavu?

Nejprve je nutné zaparkovat, což bývá někdy velmi náročné, i když jsou parkovací místa vždy vyhrazena. Po zaplacení parkovacího poplatku se můžete vydat ke vstupní bráně. Zde se prokážete vstupním listem a předáte ke kontrole očkovací průkaz. V tom musí být veškerá očkování přesně, tak jak mají být. Velmi důležité je očkování vztekliny. Nyní se můžete přesunout ke svému výstavnímu kruhu. Zde se musíte registrovat. Při registraci obdržíte své výstavní číslo i výstavní papíry, kde vám bude později napsáno hodnocení. Další, co byste měli udělat je vyzvednutí se vstupním listem výstavního katalogu. Zde je zapsán každý pes, který se na výstavě vystavuje. Jsou zde i některé reklamy a pak nabídky psů ke krytí i nabídky štěňat ke koupi.

Průběh výstavy psů

Jakmile získáte pořadové číslo, čekáte, až přijdete na řadu. V této době je dobré využít času k procházce výstavou, k prohlédnutí stánků nebo k posezení u šálku kávy. Jakmile začne posuzování vašeho plemene, měli byste již sledovat průběh výstavního kruhu. Získáte tak cenné zkušenosti, které můžete později využít. Svého psa byste** neměli stresovat**, naopak, měl by mít svou přepravní bedýnku nebo klec, ve které se může v klidu natáhnout, prospat nebo si prostě jen hrát se svou oblíbenou hračkou. Zapomenout nesmíte ani na** vodu a pamlsky pro psa**. Před vstupem do kruhu musí být** pes klidný**. Pokud je vystresovaný, rozhodčí to ihned pozná a dá vám také nižší hodnocení. Podle ohodnocení buď skončíte hned, nebo postoupíte do dalších kol. Postoupit můžete až do nejvyššího kola, kde se hodnotí nejkrásnější pes výstavy.

Jaké tituly je možné získat?

Může to být** CAJC**, což je čekatelství šampionátu mladých, CAC - čekatelství šampionátu krásy, R. CAC - rezervní čekatelství šampionátu krásy, CACIB – čekatelství mezinárodního šampionátu krásy, R. CACIB. Čekatelství je prvním krokem k získání šampionátu. Podmínky pro jeho přiznání najdete v jednotlivých řádech. BOB – vítěz plemene. BIG – vítěz skupiny FCI, zde nastupují všichni vítězové plemen, tedy ti, jež získali titul BOB. BIS – vítěz výstavy, do soutěže nastupují všichni, kteří získali BIG nebo BOD. BOD je titul, který dostává vítěz dne výstavy. Dále je možné na výstavě získat titul C. I. B. – mezinárodní šampion krásy, C. I. E. – mezinárodní výstavní šampion, JBIG – vítěz mladých skupin, JBOD – nejlepší mladý výstavního dne, JBIS – juniorský vítěz výstavy. V České republice lze získat i titul BOND, což je vítěz velké národní ceny.

Jak ukázat krásu psa v soutěžích?

Na samotném konci výstavního dne probíhají jednotlivé soutěže. Většinou bývají velmi zajímavé a často je doplńují ukázky práce i sportu se psem. Soutěž mladých vystavovatelů, známá spíše pod názvem Junior Handling, se nehodnotí krása psa, ale jeho předvedení a spolupráce s majitelem. Celé předvedení připomíná tak trochu sestavu cviků. Jsou totiž dány povinné figury, které musí pes a vystavovatel předvést. Děti do devíti let předvádí svou schopnost souznění psa v soutěži Dítě a pes. Předvádí se i schopnosti veteránů, soutěží i psí dorostenci a štěňata. Zde je zajímavý pohled na psa v jednotlivých stadiích vývoje. Velký rozdíl zde hraje citlivý přístup vystavovatele ke psu. Důležitou součástí je i soutěž chovatelských skupin. Tato soutěž vznikla z důvodu, aby byl upřednostněn ten chovatel, kterému záleží na jednotném plemenném typu, který dokládá, že nemnoží psy náhodně, ale za určitým cílem. Do této soutěže se může přihlásit skupina od tří do pěti psů.

Na co nezapomenout?

Pokud se chystáte na mezinárodní výstavu psů jen jako pozorovatelé, jistě zažijete krásný den, plný zajímavostí. Pokud se chystáte na výstavu jako vystavovatelé a navíc je to vaše první mezinárodní výstava, připravte se na velmi náročný den. Nezapomeňte si vzít vstupní list, originální průkaz původu, mezinárodní očkovací průkaz s platným očkováním, vše pro svého psa, vodu, misku, pamlsky, výstavní vodítko, pro sebe skládací židličku, pití i malou svačinku. Velice důležitý je i klid, pohoda a důvěra ve svého psa i v sebe.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6419 (magazin-chovatele.cz#9862)


Přidat komentář