Krab obecný

Krab obecný žije samotářským způsobem těsně při hranicích přílivu. Před uschnutím se krabi obecní chrání tak, že zalézají pod kameny nebo hromady chaluh vyvržených na břeh nebo hledají útočiště ve štěrbinách mezi skalami.

Způsob života

Krab obecný žije samotářským způsobem těsně při hranicích přílivu. Před uschnutím se krabi obecní chrání tak, že zalézají pod kameny nebo hromady chaluh vyvržených na břeh nebo hledají útočiště ve štěrbinách mezi skalami. Krab obecný je jedním z mořských druhů, který může žít i ve smíšené slané a sladké vodě. Domovem kraba obecného je severní část Atlantského oceánu od pobřeží Nové Anglie po Středozemní moře.

Název z latiny

Carcinas maenas

Čím se živí

Potravou pro kraby jsou téměř všichni živí i mrtví menší živočichové, červci, korýši, měkkýši, ryby a jiní krabi ( i stejného druhu). Potravu si krab nejprve klepety roztrhá na malé kousky, které si potom podává do úst složitým ústrojím, které tvoří šest párů článkovitých orgánů. Jak krab obecný žere, tak stále roste.

Složitost rozmnožování

Samice kraba obecného může být oplozena pouze v určitou, poměrně dosti omezenou dobu, která nastává krátce po svlékání, dokud je její krunýř ještě měkký. Jakmile se samice kraba obecného zbaví starého krunýře, samec ihned vystříkne semeno do jejího těla, kde zůstává uchováno, dokud se v těle samice nevytvoří vajíčka. Teprve pak dochází k oplodnění.

Oplozená vajíčka pak visí přichycena zvláštní lepkavou hmotou pod zadečkem samice. Po určitém čase se z vajíček vylíhnou průhledné, malým garnátům podobné larvy, které mají mezi očima dlouhý výrustek. Larvy zvané zoea žijí po několik týdnů jako součást planktonu. Z těch, které se navzájem nepožerou, vyrostou larvy, které se již částečně podobají dospělým krabům. Ty klesnou na mořské dno, kde se krmí a rostou. Průměrná doba inkubace, než se z vajíček vylíhnou aktivně plovoucí larvy trvá přibližně 12 až 18 týdnů.

Ochrana, průměrný věk

Krab obecný je díky své vytrvalosti a obratnosti velice přizpůsobivý různým podmínkám, a proto je dosud poměrně běžně spatřován.

Zajímavosti

  • Růst kraba závisí na potravě. Jelikož jeho tvrdý krunýř růst nemůže, odehrává se růst po etapách. Vždy po určitém čase svlékne krab starý, malý krunýř a místo něho mu naroste nový, měkký.
  • Pohyb stranou, typický pro kraba obecného, je velmi efektivní. Krab obecný se pohybuje mnohem rychleji než některé jiné druhy mořských krabů nebo humrů. Humr nebo Hummer?
  • Krabi, kteří se při odlivu nestačí včas vrátit do moře, se často stávají kořistí krys. Na pobřeží Severní Ameriky je často loví í mývalové.
  • Mezi další druhy krabů patří také krab červený (výskyt zejména na Christmas Island - tzv. Vánočním ostrově) nebo krab pobřežní.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6397 (magazin-chovatele.cz#9403)


Diskuze a zkušenosti

Eva | 22.07.2013 07:26
Re: Krab obecný Dobrý den kde se dá koupit krab obecný neboli suchozemský v okolí Plzně? předem děkuji za odpověď.


Přidat komentář