Klec pro králíka Žďár nad Sázavou

Králík se stal součástí našich domovů. Je totiž vynikajícím mazlíčkem, který dokáže odvát stres a přinést dobrou náladu. Za to si zaslouží naši péči i kvalitní ubytování. Podíváme se, jak se králíkům nejlépe bydlí.

Zakrslý králík v lidském obydlí

Zakrslý králík je díky svým očím, které připomínají korálky, díky své baculatosti a hebké srsti tak dokonalý a krásný, že se s ním chce každý mazlit. Jenže to opravdu nestačí. Chcete-li, aby byl ve vaší domácnosti dlouho, aby byl šťastný a spokojený, zdravý a hravý, aby se vám i jemu dobře žilo, je zapotřebí učinit určité kroky a úpravy vaší domácnosti. Ale ze všeho nejdříve je nutné zvážit, zda ho opravdu chcete do svého domova přijmout, zda je pro vás tím pravým mazlíčkem.

Otázky, na které je třeba odpovědět:

  • Zakrslý králík se může dožít až deseti let, chcete se o něj opravdu tak dlouho starat?
  • Krmení a péče potřebuje až jednu hodinu vašeho času denně, budete mít opravdu na králíčka čas?
  • V létě rád bydlí venku, kde je teplo a příjemně, můžete mu to dopřát?
  • Celoročně potřebuje mnoho pohybu, můžete mu ho dopřát i když není zcela čistotný,
  • Máte ho kam dát v době dovolených?
  • Pokud onemocní, musíte s ním k veterináři a to stojí peníze i čas.
  • Jsou ochotni přijmout malého králíčka všichni členové rodiny?
  • Nejste alergičtí na králičí chlupy?

Pokud jste se rozhodli, že králíčka opravdu chcete a poskytnete mu kvalitní domov, nezbývá než začít s** výběrem** toho, který se vám bude nejvíce líbit. Zkrátka, který vám padne do oka. Při výběru zvažte možnost pořídit si dva králíčky. Králíci totiž žijí v přírodě** v koloniích**. Jsou velmi společenští. A pokud vy zrovna budete v práci, tak svému králíčkovi může dělat společnost jeho kolega či kolegyně. Nejvíce se doporučuje pořídit si dvě samice ze stejného vrhu. Pokud spolu vyrůstají, většinou si velmi dobře rozumí i později.

Než si králíčka přinesete domů

Nejdříve je nezbytné zjistit jak se o králíčka starat, zda ho očkovat, čím ho krmit a také** vyhradit místo, kde bude bydlet**. Myslet byste měli i na vhodný výběh. Pak je třeba začít s nákupem a přípravou bydlení. Králíčka byste si měli donést, až když je vše přichystané.

Jak ubytovat králíčka?

Nejprve je nutné vybrat odpovídající místo. Pokud jste se rozhodli nechat králíčka běhat volně po bytě, alespoň ze začátku, než si ho vychováte k čistotnosti, je dobré ho zavírat do připravené klece nebo domácí králíkárny. Po přinesení králíčka domů bude vystrašený ze změny prostředí. Pro získání jeho důvěry a pocitu bezpečí je vhodné mu zařídit jeho soukromé bydlení a poskytnout mu klidnou pozornost.

Kam klec umístit?

Správná klec pro králíka není nikterak malá. Spíše naopak je dostatečně prostorná pro každodenní hrátky. Proto je nutné najít v bytě místo, kde nebude nikomu překážet.Toto místo by mělo být** klidné**, poněvadž králíci mají velmi citlivý sluch a cítí i ultrazvukové vlny. Nevhodné je tedy umístit klec tam, kde je televizor. Klec by měla být chráněna před průvanem. V místnosti by měla být také přiměřená teplota. Na klec nesmí pálit slunce. Pokud je umístěna v šeru nebo tam, kde není dostatek světla, je nutné svítit králíkovi umělým osvětlením.Životní rytmus králíků je ovlivňován světlem, a pokud ho mají nedostatek, stávají se letargickými.

Správná klec

Králíci, kteří dělají společnost lidem, tráví v kleci velmi mnoho času. Proto musí být klec dostatečně velká. Klec pro králíky dostanete ve specializovaných obchodech pro chovatele drobného zvířectva, ve zverimexech, v zoo odděleních nebo na internetu. Co se týče velikostí, tak k dostání je celá řada, od těch nejmenších pro úplně malé zakrslé králíčky až po ty velké. Vybírat můžete i různé** modely a tvary klece.K dostání jsou klece jednopatrové i vícepatrové.** Vyhnout byste se měli klecím, které mají plastový kryt. Králíčky dokonale izoluje od okolního světa, tím je připravuje o dostatek podnětů a pak také krmivo, zejména to čerstvé se pod plastikovým krytem rádo zapařuje. Nejlépe je zvolit klec, která má plastové dno a vrchní díl drátový, v podobě mříží. Spodní plastikový díl by měl být alespoň sedmdesát centimetrů dlouhý, čtyřicet pět centimetrů široký a čtrnáct centimetrů vysoký. Tato výška je výhodná zejména z důvodů častého hrabání králíka. Zabrání vyletování drobných částic. Velikost je vhodná pro jednoho zakrslého králíčka. Pokud se tedy rozhodnete pro sourozence, tedy pro králíčky dva, je zapotřebí koupit jim větší klec. Vrchní mřížový díl je snímatelný a má několik dvířek. Většinou jsou z boku a shora. Výška vrchního krytu je velmi různá. Záleží na výrobci.

Velikost klece podle druhu králíka

Nejčastěji doporučovaná velikost klece je sto krát padesát krát padesát centimetrů. V takto velké kleci může králíček být zavřený většinu dne, kdy jste v práci, případně ve škole, aniž by měl pocit stísněnosti. Mluvíme o běžné velikosti zakrslého králíčka nebo malého berana, jehož váha v dospělosti není větší než tři kilogramy. Králíčci nad čtyři kilogramy už by se v metrové kleci mohli cítit stísněně, byla by pro ně malá. Je potřeba, aby se králíček v kleci mohl pohodlně natáhnout, tak jak potřebuje. Menší klece jsou určené pro mláďata nebo pro opravdu zakrslého králíčka, který v dospělosti má do jednoho kilogramu. Pokud se však stane, že zakoupíte menší klec, než vám v dospělosti králík naroste i zde je řešení. Tím je kvalitní výběh, který nedostatek pohybu plně nahradí.

Jak klec vybavit?

Základem při výběru by měla být** kvalita**. Nedejte se zlákat levnými výprodeji, které často nabízí nekvalitní výrobky a tak budete muset časem stejně některé věci koupit znovu. Veškeré příslušenství, které vyberete z kvalitních materiálů, vám vydrží po celý život králíčka. Základem by měla být nádobka na vodu. Ta je nejlepší plastová a závěsná. Umožňuje králíkovi se kdykoli napít aniž by znečistil vodu. Také automatický dávkovač krmiva je vynikající. I on udrží krmivo v čistotě a navíc ho má králík kdykoli k dispozici. Jesličky na seno je lépe vybrat z drátu. Plastové často špatně drží a králíci pak seno podupou a již jim nechutná. Rohový záchůdek pomůže udržet klec v čistotě. Králík je totiž celkově čistotné zvíře na záchůdek se naučí pravidelně chodit. K záchůdku je dobré pořídit speciální podestýlku a granule proti zápachu. Na dno klece je dobré dát kobereček.

Klec do zahrady

Do zahrady se pořizují speciální výběhy. Ty jsou nabízeny v provedení látkovém nebo drátěném. Drát je jako materiál mnohem lepší. Králíček dobře vidí a neschovává se. Získá mnoho nových podnětů a o to konec konců jde.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6415 (magazin-chovatele.cz#9849)


Přidat komentář