Hlídání domácích mazlíčků

O vaše zvířátko se může postarat někdo z vaší rodiny nebo váš dobrý známý. To je to nejlepší a nejjednodušší řešení. Pokud nikdo z nich nemá čas, pak přicházejí na řadu lidé nebo firmy, které si hlídáním zvířat přivydělávají nebo se jím živí.

Potřebujete někam odjet a nevíte, kdo se vám postará o vaše zvíře? I přestože nikdo z vaší rodiny nebo z vašich známých zrovna nemá čas anebo se prostě o vaše zvíře z nějakého důvodu postarat nechce, není hned nutné se vzdávat cestovatelských plánů. Existuje totiž i možnost, že vám zvíře pohlídá úplně cizí člověk. Pak je zde ale ještě další řešení. Můžete vzít svého zvířecího kamaráda s sebou.

Kdo mi pohlídá zvíře?

Ideální je, když zůstane zvíře doma s některým členem rodiny. Domácí prostředí zvíře důvěrně zná. Pokud by se mělo byť jen dočasně někam „stěhovat“, pak to pro něj bude zpravidla více či méně stresující zážitek. Není-li ovšem jiného zbytí, pak musíte o pomoc požádat nějakého příbuzného nebo známého, ke kterému zvíře na dobu, kdy budete mimo domov, převezete. Jsou však i situace, kdy zvíře prostě musí zůstat doma.

Zvíře musí zůstat doma

Některá zvířata prostě k nikomu jinému dát na hlídání nemůžete. Týká se to zvířat, která ke svému životu potřebují speciální podmínky. Jsou to například hadi, ještěři, rybičky a jiné, čili všechna zvířata, která nutně potřebují speciální terárium s UV lampami, topením atd. U rybiček je zase samozřejmostí akvárium s vodou. Tato zvířata mají tu výhodu, že většinou nepotřebují jíst každý den, takže jim můžete nechat zapnuté topení a vyrazit na několik dní pryč. Ovšem je dobré svěřit klíče nějakému dobrému sousedovi nebo známému, aby přece jen občas zkontroloval, zde se nepokazilo topení, zda zvířata nepotřebují vyměnit vodu nebo zda nenastaly jiné komplikace.

Zvíře mi pohlídá někdo jiný

Pokud máte psa, kočku, zakrslého králíka, morče, křečka, papouška, andulku nebo jiné zvíře, které nemá žádné speciální terárium nebo bydlí v kleci, která je ale snadno přenosná, pak jej můžete vzít na cestu s sebou. Pokud to však není možné, budete i vy potřebovat někoho, kdo vám zvíře po dobu vaší nepřítomnosti pohlídá. Základní otázka ovšem zní, kde někoho takového najdete. Jak již víte, ideální by bylo, kdyby zvíře zůstalo doma z jiným členem rodiny. Pokud však odjíždíte všichni nebo bydlíte sám(a), pak je dobré požádat o pomoc známého, dobrého souseda nebo nějakého přítele. Nezřídka se však stává, že se tváří v tvář k takové prosbě většina lidí na něco vymluví a vy stojíte zase na začátku problému: Kdo mi pohlídá mé zvíře? Pokud vám nikdo nemůže nebo nechce pomoci, pak je načase vyhledat si nelépe na internetu osoby, které poskytují** služby hlídání zvířat**.

Hlídání psů

Máte-li psa, nebude to žádný problém.** Nabídek na hlídání psů** je na internetu spoustu. Psy hlídají jednotlivci, ale i psí hotely nebo také některé psí útulky. V každém případě se musíte připravit na to, že to nebude zadarmo. Jde samozřejmě o placenou službu. Ceny většinou začínají na přibližně sto padesáti korunách za 24 hodin hlídání a to jen v případě, že psovi zajistíte vlastní granule, jinak se ceny ještě o něco zvyšují. Pokud chcete využít této služby, je nezbytné nechat psovi i jeho oblíbenou misku na jídlo a na vodu, nějakou hračku a pelíšek. V neposlední řadě i jeho oblíbené granule přispějí k tomu, že se bude v cizím prostředí cítit alespoň trochu jako doma.

Hlídání zvířat

Máte-li jiné zvíře než psa a je možné toto zvíře k někomu „přetransportovat“, pak i vy můžete využít služeb placeného hlídání. Na internetu sice většinou najdete pouze nabídky na hlídání psů nebo výjimečně i koček, avšak pokud byste některé „hlídače“ z vašeho okolí oslovili, neměl by být až takový problém najít někoho, kdo vám většinou za úplatu nižší, než jsou ceny za hlídání psů (protože pouze psy je potřeba venčit) vaše zvířátko pohlídá. Samozřejmě je opět** nutné přinést i jeho osobní věci a krmivo.**

Může se však stát také to, že budete chtít vzít zvířátko na cesty s sebou.

Cestování se zvířetem

Pokud se chystáte na nějaký zájezd s cestovní kanceláří, obvykle budete řešit problém, co udělat se svým domácím mazlíčkem po dobu dovolené. Záleží také na tom, jaké zvíře vlastně máte. Asi nejlépe snášejí cestování psi. Můžete s sebou vzít také třeba kočku, zakrslého králíka, morče nebo jiného hlodavce. Nezapomeňte na přepravku – zvíře pobíhající v autobuse může ostatní pěkně naštvat ale může také zalézt třeba pod pedály a způsobit tak dopravní nehodu. Navíc je téměř jisté, že vás do žádného autobusu se zvířetem bez přepravky ani nevezmou. Jenže některé cestovky vám  nedovolí vzít si s sebou na dovolenou vaše zvíře ani z přepravkou. Buď je to kvůli tomu, že společnost prostě nechce převážet ve svém autobusu zvířata anebo je zase problém na straně hotelu nebo jiného ubytovacího zařízení, kde budete bydlet. Spoustu hotelů totiž odmítá ubytovávat lidi se zvířaty. Buď se vymlouvají na hluk, které zvíře způsobuje, anebo na údajný zápach (někdy také opravdový zápach – v tomto ohledu je dobré si nic nenalhávat – některá zvířata prostě smrdí). Přesto není nemožné vyjet si na zájezd z cestovkou a vzít s sebou své zvíře. Prostě si jen musíte vyhledat takovou cestovní kancelář, která organizuje zájezdy i s domácími mazlíčky.

Další možností je, že se nebudete spoléhat na cestovní kancelář ale zorganizujete si dovolenou sami. V takovém případě ovšem počítejte s tím, že možná nebudete spát v hotelu ani jiném ubytovacím zařízení, protože, jak již bylo řečeno výše, hotely většinou lidi se zvířaty odmítají. Ledaže byste si cestu předem opravdu dobře naplánovali a zjistili si v oblasti kam se chystáte ty hotely, které lidi se zvířaty přijímají.

Spaní se zvířetem venku

Pokud se nechcete spoléhat na hotel a máte rádi stanování nebo spaní pod širákem, pak se vám naskýtá zase další možnost, jak celou situaci vyřešit. Pod stan si spolu pravděpodobně nebudete brát žádné jiné zvíře než psa. Nesmíte však zapomínat na to, že v některých oblastech je stanování zakázáno kvůli ochraně přírody. A v některých zemích je stanování nebo spaní venku zakázáno na celém území dané země kromě speciálních ploch k tomu určených, což je důležité si dopředu zjistit. Pokud byste totiž stanovali ve státem chráněném území, můžete se dočkat docela tučné pokuty. Chystáte-li se na výlet se psem například do těch nejvyšších částí Alp (nad 3000 m), pak můžete venku přespat bez obav že budete platit pokutu, protože ochránci přírodního parku nebo přírodní rezervace přespávání ve vysokých nadmořských výškách, kde už stejně nic neroste a kde tedy ani nic nezničíte, tolerují. V rezervacích a parcích se ale můžete zase setkat s tím, že je v nich vstup se psem zakázán anebo je povolen pohyb pouze se psem na vodítku – to vše si musíte dopředu zjistit. Proto je nejlepší jet tam, kde žádné chráněné území není. České hory jsou většinou nějak chráněné všechny ale třeba v Alpách je spoustu obrovských území, které pod žádnou zvláštní ochranu nespadají. Pamatujte také na to, že u psů a některých jiných zvířat je při cestách do zahraničí** povinný speciální cestovní doklad, očkování a mikročip**.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6412 (magazin-chovatele.cz#9838)


Diskuze a zkušenosti

Jiří | 19.04.2016 18:58
Dobrý den. Mám dotaz ohledně pohlídání našich 2 pejsku. Důvod odjezd na dovolenou.


Přidat komentář