Exotická zvířata - prodej

Chcete-li si pořídit exotické zvíře, pak je nutné před jeho koupí posbírat co nejvíce informací. Na kolik peněz vás zvíře vyjde. Kolik prostoru zabere. Kolik bude stát krmení a příslušenství. Všechny tyto informace by vám měl dát správný chovatel.

Chystáte se pořídit si nějaké zvíře? Ale pořád nevíte jaké? Většina lidí by asi volila buď psa nebo kočku. Pokud vás ovšem „klasika“ v podobě psa či kočky neláká a raději toužíte po nějakém exotickém společníkovi, pak vězte, že výběr je až nečekaně velký. Můžete si vybrat ze zvířat, která se dají chovat v kleci, v teráriu, v akváriu. Ovšem pro některá potřebujete nutně i venkovní výběh. A pokud vás nutnost terária apod. odrazuje, i pro vás existuje řešení. A kde se vůbec taková exotická zvířata dají koupit? A za jakých podmínek? Čtěte dále.

Kde se dají koupit exotická zvířata?

Exotické zvíře si můžete pořídit ve specializovaném obchodě, dnes už dokonce i v e-shopu anebo také u drobného chovatele. Pokud se chcete dozvědět více informací o konkrétním druhu, o který máte zájem, pak je zpravidla lepší si najít dlouholetého drobného chovatele, než se jít ptát do obchodu. Pro takového chovatele totiž jeho zvířata, na rozdíl od obchodníků, představují opravdové hobby. Má ke svým zvířatům citový vztah, má z nimi mnoho zkušeností (pokud je to dlouholetý a úspěšný chovatel). Díky tomu vám dokáže poradit lépe než v obchodě, kde mají často i mnoho desítek druhů zvířat, a logicky tak nemohou vědět o každém z nich detailní informace. Drobný chovatel vám vysvětlí všechny podrobnosti, řekne vám všechna úskalí, které jsou s tím či oním druhem spojeny. Prozradí vám kolik let zvíře žije, jak často se rozmnožuje, kolik má mláďat, kolik peněz vás bude stát krmivo, kolik zaplatíte za speciální příslušenství (terárium, klec, topná tělesa, UV lampy, pítka, podestýlka a jiné doplňky). Zda je vůbec reálné zvíře chovat v bytě a to kvůli případnému zápachu nebo také proto, že nutně potřebuje venkovní výběh. A pokud si už konkrétní druh vyberete, je důležité vědět, že některá zvířata podléhají ze zákona přísnější ochraně než jiná.

Registrace CITES

Některá zvířata jsou velmi vzácná, protože byla jejich populace působením lidí výrazně snížena. Pokud nebylo obchodování s těmito zvířaty kvůli jejich ochraně rovnou zakázáno, pak dochází alespoň k jeho regulaci. Takové druhy zvířat jsou pak registrovány v registru exotických a ohrožených druhů zvířat CITES. Jiné druhy zvířat, které je nutné v CITES registrovat, zase patří mezi ty, které nelze chovat jen tak v nějakém teráriu kvůli tomu, že jsou velká a také oproti jiným druhům značně nebezpečná. Sem patří všechny kočkovité šelmy (kromě domestikovaných forem kočky, například nejtypičtější kočky domácí), dále pak nosorožci, sloni, všichni primáti a jiní. Hlavní úlohou registru CITES je však zabránit nelegálnímu obchodu s divokými zvířaty, která by jinak byla ve velkém odchytávána v přírodě a posílána často letadlem nebo lodí přes půl světa. Jednak tuto cestu mnoho zvířat nepřežije a za druhé by to mohlo vést až k vyhynutí druhu ve volné přírodě. Seznam všech druhů zvířat, která je nutné registrovat v CITES, naleznete na stránkách mzp.cz.

Jak se zvíře dostane ke mně domů?

Pokud si chcete koupit zvíře, které prodává chovatel nebo obchodník, který bydlí nebo má svůj obchod daleko od vás, pak je nejlepší si pro zvíře zajet autem. Díky tomu stráví zvíře na cestě nejkratší možnou dobu a bude tak co nejméně stresované. Další možností je využít přepravy vlakem. Můžete si pro zvíře zajet vlakem sám, což je jistě lepší, protože předem uvidíte, co si vlastně kupujete (zda je zvíře v pořádku, zdravé a v dobré kondici, zda se jedná o ten správný druh a správné pohlaví atp.). Pokud však prodejci důvěřujete, nabízí se možnost nechat zvíře, aby k vám vlakem přijelo samo. To zní sice trochu nereálně ale skutečně si lze u jisté drážní společnosti objednat službu dovozu zásilky vlakem (v tomto případě nějaké speciální přepravky se zvířetem) z jakéhokoliv vlakového nádraží na jakékoliv jiné vlakové nádraží v České republice. A vy už si pak pro zvíře pouze přijdete na to vlakové nádraží, které uvedete v objednávce. Pokud byste chtěli k přepravě zvířete využít poštu, pak vězte, že je to zákonem zakázáno.

Jak si vybrat exotické zvíře?

Nejprve je třeba si uvědomit, kolik času, peněz a prostoru mohu zvířeti věnovat. Také je důležité, zda chcete zvířátko na mazlení anebo takové, na které se budete jen dívat (maximálně ho občas vytáhnete z terária). Krmení pro zvíře vás může vyjít i na tisíce korun měsíčně (například maso pro velkou kočkovitou šelmu) nebo také jen na pár drobných (krmení pro rybičku nebo zrní pro ptáčka). Výrazně odlehčit vaší peněžence může třeba i vytápění, jenž je nutností třeba u ještěrů. Značně vysoká může být už jen pořizovací cena samotného zvířete, která bývá nejvyšší u primátů, velkých šelem, slonů, nosorožců a tak podobně. Co s týče prostoru, většinou platí, že čím větší zvíře, tím více prostoru mu budete muset obětovat. Některá zvířata potřebují i venkovní výběh, takže rozhodně musíte vlastnit dům s větším pozemkem. A jiná zvířata ani nelze chovat v obytné čtvrti kvůli zápachu. Všechny tyto informace by vám měl sdělit dobrý chovatel.

Jaká exotická zvířata si lze pořídit?

Výběr exotické zvěře je opravdu široký.

Exotická plemena psů a koček

Pokud toužíte po spojení „exota“ s něčím „klasickým“, zkuste třeba nějaké exotické plemeno psa nebo kočky. Výhodou je, že ze psem nebo kočkou se můžete mazlit, se psem můžete také chodit normálně na procházky, a přesto se můžete pyšnit tím, že máte doma něco vážně exotického. Dobré také je, že nepotřebujete žádné speciální terárium a pokud máte čas na pravidelné venčení psa, nepotřebujete ani výběh. Zkušení chovatelé tvrdí, že kočka může žít dokonce celý život v bytě bez kontaktu z přírodou (pak je ale lepší jí pořídit různé prolézačky, škrabadla a jiné pomůcky a je také potřeba si s ní častěji hrát aby se tak nenudila). Cena exotického plemene mže vyšplhat až na 20 tisíc korun (ale dají se pořídit i značně levněji, vždy záleží na chovateli, jakou cenu si řekne). Nezapomeňte však, že velcí psi toho hodně snědí a kvalitní granule nejsou zrovna levné.

Rybičky

To je rovněž klasika, kterou jistě každý zná. Rybky sice nemusíte venčit, zase ale musíte pravidelně čistit vodu. Stejně jako pes nebo kočka, i rybky jsou cenově dostupné a ani krmivo nestojí moc. Cena jednotlivých rybek se pohybuje podle druhu ale většinou nepřekročí stokorunu.

Opičky

Pozornosti jistě neuniknete s opičkou na rameni. Ty však bývají velmi drahé a někdy je obtížné si je ochočit.

Želvy

Společníkem na celý život se pro vás může stát želva. Některé druhy potřebují venkovní výběh, jiné zase akvárium z vodou. Obvykle stojí pár tisíc korun. Živí se podle druhu travou anebo jak rostlinnou potravou, tak i hmyzem, červy a zdechlinami.

Ještěři

Ještěrů existuje mnoho druhů z různými nároky na terárium a potravu. Cena obvykle nepřekračuje 1000 korun a potravu můžete většinou sbírat sami venku (hmyz nebo rostliny).

Ptáci

U ptáků si můžete vybírat od nejmenších ptáčků, kterých se obvykle pořizuje více do jedné klece anebo většího papouška, kterého budete chovat maximálně v páru. Ani u ptáků se nemusíte bát vysoké pořizovací ceny (obvykle do 1000 korun) a ceny za zrní jsou rovněž nízké.

Další exotická zvířata

Předešlá zvířata není obvykle problém sehnat. Jsou však i taková, jenž už tak dostupná nejsou (ať už kvůli ceně nebo kvůli jejich vzácném výskytu v zajetí). Jedná se o různé velké šelmy (gepard, lev, tygr, vlk, medvěd apod.) nebo velké býložravce (slon, nosorožec…) nebo také vzácné ptáky (orel…).

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6408 (magazin-chovatele.cz#9825)


Diskuze a zkušenosti

Jana | 24.02.2014 17:25
Re: Exotická zvířata - prodej Dobry den ja bych si chtela poridit opicku kapucin poradily by jste mi kde bych ji sehnala ? na internetu jsou jen z anglie a z nemecka a to mam strach si objednavat.byla bych rada kdyby jste mi poradily tak pedem dekuji Naschledanou.


Přidat komentář