Exotická zvířata - ještěři, želvy, opičky

Rádi byste si pořídili nějaké zvířátko? Anebo pořádné zvíře? Pak si můžete pořídit třeba psa nebo kočku. Jenže vás klasická zvířata, která jsou k vidění na každém rohu, nelákají? I pro vás existuje řešení.

Pokud si chcete pořídit** zvířátko**, které nemá jen tak někdo, zkuste hledat mezi** exotickými plemeny psů nebo koček**. Pokud byste ale rádi něco úplně jiného, zkuste se inspirovat třeba v ZOO. Některá zvířata, která tam uvidíte, si totiž můžete legálně zakoupit i v České republice.

Která zvířata jsou exotická?

Pod pojmem** exotická zvířata** si každý může představit něco jiného. Někoho možná napadnou různí hadi a ještěrky, jiný si zase představí obří akvárium plné pestrobarevných rybek. A další vidí dokonce lva, geparda, tygra nebo jinou kočkovitou šelmu. V podstatě by se dalo říct, že chcete-li spatřit opravdu rozsáhlý chov exotických zvířat na jednom místě, pak není lepšího řešení, než věnovat ideálně celý den návštěvě zoologické zahrady. Málokdo si ale uvědomuje, že existují také exotická zvířata, která v ZOO prostě nenajdete. Přesto je ale můžete v České republice spatřit. A není to ani tak těžké, jak by se mohlo na první pohled zdát. Mezi exotická zvířata totiž můžeme zařadit i některá plemena psů.

Exotická plemena psů

Že vám pes nepřipadá jako** exotické zvíře? Není divu. Vždyť na psa jsou lidé nejen u nás, ale snad na celém světě, už tak zvyklí, že jim na něm nepřijde vůbec nic exotického. Jenže záleží taky na tom, odkud jsme. U nás v Česku jsme vyšlechtili také svá plemena, kterými jsou třeba Pražský krysařík, Český fousek, Český teriér nebo československý vlčák (což je mimochodem taky docela exotické plemeno – vznikl totiž křížením Německého ovčáka z vlkem). Mnohem více si však lidé v České republice oblíbili plemena z jiných zemí. A tak se po našich chodnících a trávnících procházejí například Německý ovčák z Německa, Jezevčík také z Německa, Labradorský nebo Zlatý retrívr z Velké Británie, Yorkšírský teriér rovněž z Velké Británie, nebo třeba různé druhy Pudlů z Francie. Pokud ovšem toužíte po psovi, kterého jen tak někde neuvidíte, pak je obvykle potřeba se poohlédnout po plemenech pocházejících odjinud než ze starého kontinentu. Ta se u nás totiž tak moc nerozšířila, takže na „opravdového exota“ zde narazíte mnohem snáze. Mezi takováto málo rozšířená **exotická plemena psů patří například:

Mexický naháč z Mexika

Tento pes, jak už jeho název napovídá, nemá srst (kromě čela a ocasu). Má obvykle černou, hnědočernou, šedočernou nebo šedou barvu. Protože jeho kůže není chráněna srstí, je o ni třeba pečovat. Proti vysychání kůže v zimě je dobré používat například slunečnicový nebo kokosový olej. Kosmetické krémy a mléka určené lidem se nedoporučují, protože každý pes je zvyklý se olizovat. Kosmetika by mu tak pravděpodobně způsobila zdravotní potíže. Pokud se v létě chystáte na celodenní výlet, je potřeba Mexického naháče natřít opalovacím krémem. Stačí natřít pouze hlavu a záda. Pokud si pes bude po natření opalovacím krémem chtít záda olizovat, je potřeba se snažit mu v tom z výše uvedených důvodů zabránit. Mexický naháč je obvykle přítulný, inteligentní a klidný pes a snadno vychází z ostatními psy a domácími zvířaty. Mexický naháč neumí štěkat ale pokud je třeba, dokáže pánovu pozornost upoutat kňučením. Tento pes může mít různé velikosti od 25 až do 56 centimetrů v kohoutku. Jeho potřeba pohybu není příliš velká, takže si ho mohou pořídit i lidé, kteří nejsou zrovna sportovci. Kromě Mexického naháče existují ještě další bezsrstí psi: Peruánský naháč z Peru a Čínský chocholatý pes z Číny. I u bezsrstých plemen se však občas stává, že se některá štěňata narodí osrstěná a srst jim samozřejmě zůstane na celý život.

Faraónský chrt z Malty

Faraónský chrt byl sice oficiálně vyšlechtěn na Maltě, což je evropský ostrov ve Středozemním moři, ale podle názvu si snadno domyslíme, že psi použití k vyšlechtění Faraónského chrta z Evropy nepocházejí. To dokládá i mezinárodní název plemene – Kelb tal fenek – Fenek je totiž africká psovitá šelma. Pokud jste někdy viděli egyptské kresby z doby faraónů, pak už jistě víte, jak Faraónský chrt vypadá – na těchto kresbách byl totiž běžně zobrazován. Faraónský chrt je pes střední velikosti (v kohoutku má okolo 55 centimetrů). Protože pochází z horkých pouštních oblastí, má velice krátkou srst, která ho však dokáže ochránit před spálením sluncem. Jeho srst má barvu různých odstínů hnědé až hnědočervené. Faraónský chrt má nápadně velké stojící uši, které mu pomáhají zbavovat se přebytečného tepla. Faraónský chrt je obvykle přítulný, věrný, přátelský, odvážný a ostražitý. Protože je ale Faraónský chrt (a vůbec chrti obecně) lovecký pes, tak není dobré chovat toto plemeno společně s jinými zvířaty. Faraónský chrt má velmi rád pohyb a hlavně běh, proto je vhodný jen pro ty, kteří s ním budou moci trávit dostatek času běháním, jízdou na kole nebo několikahodinovými procházkami každý den. Podobná plemena jako Faraónský chrt jsou: Sicilský chrt ze Sicílie, Ibizský chrt ze Španělska, Saluki z Íránu, Azavak z Mali, Galgo ze Španělska, Greyhound z Velké Británie nebo Sloughi z Maroka. Pokud toužíte po menším chrtovi, pak je pro vás ideálním řešením Vipet z Velké Británie. A pokud byste rádi opravdu malinkého chrta, pak si pořiďte** Italského chrtíka**, jehož původ není zcela jasný (Itálie nebo Egypt).

Komondor z Maďarska

Komondor sice pochází z Evropy a dokonce ze země, která leží jen kousek od našich hranic. Přesto o existenci tohoto velmi neobvyklého plemene téměř nikdo neví. Komondor je poměrně velké plemeno – má minimálně 60 centimetrů v kohoutku. Srst má bílou barvu. Co je na ní však nejnápadnější je to, že sama přirozeně plstnatí, takže pes je celý pokrytý něčím, co připomíná placaté dredy nebo také mop. Původní úlohou** Komondora** bylo hlídání stáda, takže je to pes samostatný, odvážný a dominantní. Je velmi věrný své rodině. K cizím lidem se chová velice ostražitě takže je to výborný hlídač. Respekt vzbuzuje už jen svou velikostí. Díky své husté a neproniknutelné srsti je předurčen pro celoroční pobyt venku.

Kromě těchto psů lze nalézt i jiná exotická plemena. Často pocházejí ze Sibiře nebo severní Evropy, z Jižní Ameriky nebo z Jihovýchodní Asie. Poslední dobou se k nám rychle šíří i exotická plemena koček (například Mainská mývalí kočka aj.) Pokud však netoužíte po psovi ani kočce, můžete při svém hledání zabrousit i někde jinde.

Opičky

Toužíte li po opravdu nezvyklém příteli, pořiďte si opičku. Je však třeba počítat s tím, že opičky nejsou zpravidla tak přítulné jako psi. Často vás mohou i poškrábat nebo pokousat. Opičky prostě nejsou domestikovaná zvířata a nelze je tak snadno vychovat. Odrazující může být i pořizovací cena takové opičky, která se běžně pohybuje v desítkách tisíc korun. Délka života opičky závisí na konkrétním druhu. Většinou je to okolo 10 let.

Africký šnek

O mnoho levněji vás vyjde** Africký šnek**. Tento druh šneka je několikanásobně větší než šneci, které vídáváme u nás. Výhodou je, že vám nemůže nijak ublížit a není potřeba mu věnovat příliš času ani prostoru. Problém však nastává, když si pořídíte pár – šneci se vám rychle rozmnoží a zanedlouho jich máte několik stovek.

Želvy

Za želvu můžete dát od několika stovek až po pár tisíc korun podle druhu. Raději si ale vyberte želvičku suchozemskou – díky tomu vám odpadají starosti s pravidelným čištěním akvária. Při pořizování želvy však mějte na paměti, že želvy žijí podle druhu i mnoho desetiletí, takže je potřeba si jejich koupi dobře rozmyslet, protože se jedná o závazek někdy i na celý život a není žádnou výjimkou, že želvu zdědí potomci původního chovatele. Také platí, že** čím větší želva, tím větší vnitřní terárium ale i venkovní výběh** (největší želvy mají i přes 100 kg, takže vám zaberou jednu celou místnost a půlku zahrady). V zimě je nutností podlahové i stropní vytápění a UV lampy.

Ještěři

Mezi ještěry můžeme zařadit Chameleóny, Agamy, Leguány, Gekony a jiné. Pro ještěra nutně potřebujeme terárium a čím větší tím lepší. Ještěry je nutné krmit hmyzem, takže nic pro štítivé. I zde je nutné speciální vytápění a UV lampy. Délka života ještěra závisí na konkrétním druhu.

Ryby, Ptáci

Poměrně nenáročný na prostor a peníze je chov ptáka nebo rybek. U rybiček však musíte počítat s pravidelnou údržbou akvária a pták vám zase občas v bytě zanechá nějaké to překvapení. Co se týče délky života, rybky většinou žijí maximálně pár let. U ptáků zase platí, že čím větší, tím delší život. Zatímco andulka žije okolo 10 let, větší papoušci mohou žít 20 i více let.

Ať už si chcete pořídit jakékoliv exotické zvíře nebo i zvíře zcela obyčejné, jednejte vždy rozvahou. Nejprve si zjistěte, kolik vás bude stát krmení, kolik času musíte zvířeti věnovat, kolik prostoru zabere jeho nový „domeček“, jak dlouho bude zvíře žít a zda nemá nějaké specifické nároky, jenž byste nebyli ani při nejlepší vůli schopni uspokojit.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6409 (magazin-chovatele.cz#9826)


Přidat komentář