Chov pavouků a štírů

Rozhodli jste se doma chovat pavouka nebo štíra, ale nemáte s chovem žádné zkušenosti? Nevíte, jak vybavit akvárium, a jak s nimi zacházet atd.? Zde je několik tipů, které Vám alespoň trochu přiblíží problematiku chovu těchto živočichů.

Jak chovat pavouka?

Mnoho chovatelů pavouků si k chovu oblíbilo pavouka se jménem sklípkan. Tito pavouci pocházejí z jižní Evropy, z jižní a střední Ameriky, z Afriky, ale také z Asie. Do skupiny sklípkanovitých patří největší pavouci světa, kterým se říká tarantule. Většina velkých druhů pavouků může způsobit hodně bolestivé zranění. Jed působí i na malé obratlovce. Králíka nebo myš dokáže zabít během několika minut. Působení jedu na člověka není zatím zcela vyřešeno.

Péče o sklípkana je poměrně jednoduchá. Pavouka může chovat i ten, kdo má malé prostory a jiné zvířata nepřicházejí v úvahu. Díky schopnosti pavouka půstu a jeho samotářské povaze může zůstat i delší dobu sám, bez chovatele a proto je dobré, že jej na dovolenou brát nemusíte a nemusíte ani řešit, kam s ním. Navíc sklípkanům zbytečné přemísťování vůbec nesvědčí, neboť jsou vysoce citliví na otřesy. Doporučuje se pořizovat si sklípkany již odchované, nejlépe od dobrého chovatele, neboť spolu se sklípkanem dostanete i cenné rady. Je vhodné pořídit si na chov sklípkana mladého, protože u dospělého není možné určit věc. Samice sklípkana žijí déle než samci. Terárium pořizujte podle velikosti pavouka, kterého máte v plánu chovat. Menším druhům postačí menší základna, větší budou rádi za terárium rozměrnější. Dávejte pozor na výšku, která nesmí překročit 30 cm. Sklípkani šplhají do výšky, jsou ale těžcí a ne tak obratní jako druhy stromové a pádem si můžou způsob vážná zranění. Dno terária se pokryje vysokou vrstvou rašeliny, umístí se do něj úkryty ze dřeva nebo kůry. Teplota je vhodná mezi 25 až 30 stupni Celsia. Celé terárium, nebo alespoň jeden jeho kout, je dobré vlhčit. Sklípkani běžně jedí šváby, cvrčky, malé myšky, v přírodě se živý hmyzem, malými savci i ptáčaty. Ale také rybkami. Sklípkany hlavně nepřekrmujte, tím jim zkracujete život.

Nejčastější pavouci v České republice

Mezi nejběžnější pavouky u nás patří křižák obecný, dále pokoutník domácí, pokoutník tmavý nebo také stájový.

Jak chovat štíry?

Štír dosahuje délky 5-16 cm a je hojně rozšířen v tropických a subtropických oblastech. Pokud jste se rozhodli chovat štíra, měli byste si připravit terárium, které bude 3x širší a 2x delší než je velikost vámi chovaného štíra. Na dno terária dejte písek, dále terárium opatřete úkryty z kamenů, dejte do něj misku s vodou. Jestliže budete chovat pralesní druh štíra, opatřete dno terarijním substrátem, kamenem, kousky kůry a také miskou na vodu. Štíry je nutné chovat jednotlivě. Teplota v teráriu by měla být u pralesních druhů 24-30 stupňů Celsia při vlhkosti vzduchu 70-80%, pouštní druhy štírů vyžadují teplotu vzduchu 27 stupňů Celsia a v zimním období 19 stupňů Celsia při vlhkosti vzduchu 65%. ** **

Štíry je potřeba krmit především hmyzem dle velikosti štíra. Takovým hmyzem můžou být cvrčci, švábi, sarančata, aj. Interval krmení dodržujte asi 2x týdne. V období svlékání pokožky je půst. Chcete-li nebo potřebujete-li se štírem manipulovat, uchopte jej za poslední a předposlední článek ocasu rukou u neškodných druhů. U nebezpečných druhů se doporučuje použít pinzetu, která bude na špičce změkčena molitanem. Terárium vždy důkladně zabezpečte před únikem štíra. Bodnutí štíra je pro člověka velmi bolestivé a může způsobit bolesti hlavy, ale také zvracení, srdeční obtíže, ztrátu rovnováhy. Při větších obtížích po bodnutí štírem raději vždy vyhledejte lékařskou pomoc.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6423 (magazin-chovatele.cz#9898)


Přidat komentář