Bezpečný převoz zvířat

V dnešní době má skoro každý nějakého toho mazlíčka nebo hospodářské zvíře, ať už se jedná o psa, kočku, koně, papouška, křečka, hada, pavouka, atd. A zde si řekneme jak je bezpečně přepravovat.

Každý občas potřebuje někam jet a nemá kam mazlíčka dát nebo nemá nikoho na hlídání, tak mu nezbývá nic jiného než si mazlíčka vzít s sebou.  Někdo zas potřebuje odvést své zvíře na závody, výstavu, převést k veterináři, atd.

Určitě nezáleží na tom, jak bude každý svého mazlíčka chtít přepravovat, ale na to v čem jej bude přepravovat. I když někdo má mazlíčka vycvičeného, poslušného, tak musí dodržovat určitá pravidla převozu zvířat, jinak mu hrozí pokuta za nedodržování dopravního zákona.

Bezpečná přeprava psů

Nejlepší způsob jak přepravovat psa je v přepravním boxu nebo v** přepravní kleci**. Také ovšem záleží na velikosti auta (kufru) a velikosti psa.

Přepravní box chrání psa před zraněním během jízdy, před možným zašpiněním automobilu, ale chrání i řidiče před obtěžováním svým mazlíček za jízdy a potřebným otáčením se a kontrolováním mazlíčka.

Přepravní klece nejsou tak pohodlné jako přepravní boxy, svůj účel ovšem splní. Mazlíčka dostatečně ochrání před zraněním a řidiče zas před obtěžováním za jízdy. Ale jíž tolik nezabrání zašpinění automobilu jako přepravní box.

Pro pěší přepravu se psy nesmíme zapomenout na náhubek, který je nutností pro přepravu v hromadné městské dopravě, ale i v různých parcích, kde se běžně vyskytují lidé a ostatní psi.

Pro menší plemena psů (Pražský krysařík) postačí tzv. přepravní tašky.

Pro přepravu psů a koček letadlem je jednoznačnou volbou přepravní box. Jednak je nejbezpečnější, nejčistotnější, mazlíček v něm má možnost příjmu vody a stravy, především ho vyžadují letecké společnosti.

Bezpečná přeprava koček

bezpečné přepravě koček záleží na vhodné volbě** přepravního zařízení**. Pro kočky existují stejně jako pro psy přepravní boxy a přepravní klece. Ale jsou i přepravní boxy do ruky. Především pro pěší přepravu, jsou vhodné pro přepravu po městě, metrem, autobusem, tramvají, např. k cestě k veterináři. Přitom mnoho lidí si říká, že je zbytečné dávat kočku do přepravního boxu, když jdou jen k veterináři, ale neuvědomují si možné komplikace.

Pokud kočku přepravujeme v přepravním boxu musíme dbát na to, aby box nebyl celou dobu na přímém slunci, jelikož jsou kočky náchylné na přehřívání se.  Pro kočky existují i přepravní batohy, které jsou vhodné pro pěší přepravu a pro přepravu městskou dopravou.

Bezpečný převoz koní

Koně lze přepravovat automobilem, vlakem, letadlem, lodí. K přepravě koní automobilem musí mít každý vhodný automobil, aby koně dokázal vůbec uvést. A především musí mít vyhovující přívěs. Přívěs by měl plnit několik požadavků:

  • měl by být dostatečně prostorný pro potřebný počet koní
  • nesmí v něm být příliš horko (světlá vnitřní barva přívěsu)
  • dostatek větracích otvoru
  • dostatek pitné vody pro koně

Koně by také měli být chráněni proti nárazům pomocí různých bočních vystýlek a proti sobě samým. Ochrana lze zajistit pomocí několika chráničů: chrániče na holeně, na temeno, bandáž na ocas.

Přeprava koní musí být povolena od obvodního lékaře, záleží na vzdálenosti cesty, a zda se cestuje do zahraničí.

Bezpečný převoz malých zvířat

Malá zvířata jako například křeček, pískomil, morče, atd. Tato malá zvířat je nejlépe převážet v klíckách o průměrné velikosti cca 30x30 cm. Klícka by měla mít pevné dno bez sebemenších děr, aby se zvíře nemohlo poranit. Stěny by měli být z kovových drátků, aby mělo zvíře dostatek vzduchu a nedošlo k přehřátí. V klícce by měla být napáječka s vodou, jinak by klícka neměla obsahovat nic jiného kromě vystlání pilinami (hoblinami). Pokud se rozhodneme přepravovat automobilem, klícka by měla být uchycena k sedadlu pomocí zadního bezpečnostního pásu, aby nedošlo k pádu klícky a následnému zranění zvířete. Pro pěší přepravu jsou pohodlnější klícky, které mají na své horní části kovové či plastové ucho, jež umožní pohodlnější přepravu.

Bezpečný převoz hospodářských zvířat

Jedná-li se o vepře nebo hovězí dobytek, záleží na počtu přepravovaných zvířat. Podle počtu přepravovaných zvířat je nutné zvolit vhodný dopravní prostředek od menší** dodávky až po nákladní automobil**. Ale v každém tomto vozidle by měli být tzv. boxy, které zamezí volnému pohybu nebo pádu zvířete za cesty. Samozřejmostí je přísun vody během cesty. Vozidlo by nemělo být zcela uzavřené, aby nedošlo k přehřátí organismu u zvířat nebo nedostatku přísunu kyslíku. Vozidlo by mělo mít po celém boku několik cca 15 centimetrových otvorů pro přísun kyslíku. Zvířata by měla být během nakládání, cesty a vykládání co nejméně stresována.

Ovšem nesmíme zapomenout na to, když přepravujeme své mazlíčky v létě automobilem, autobusem, nebo jakýmkoli dopravním prostředkem, že je v něm mnohem vetší teplota než venku a hrozí tak k přehřátí organismu u mazlíčka. Nesmíme nechávat mazlíčka v uzavřeném prostředí, kde hrozí  přehřátí organismu, déle než je třeba. Nesmíme nechávat mazlíčky bez dozoru o samotě, aby nedošlo k zatoulání nebo k jiným nepříjemnostem jako je například poškození majetku, obtěžování ostatních osob, atd.

Čistění a údržba přepravního zařízení

Samozřejmě nesmíme zapomínat na** údržbu přepravních boxů, klecí a přívěsů**. Přepravní zařízení nesmíme zanedbávat a nechat znečistěné. Přepravní klece pro malá zvířata by se měla čistit po každém přenosu. Přepravní boxy je také lépe čistit po každém použití. Musí se dbát na řádné spláchnutí čistícího přípravku, aby nedošlo k podráždění pokožky u zvířete nebo k nečekané reakci na čistící přípravek. Také musíme pravidelně kontrolovat stav zařízení, poněvadž při poškození může dojít ke zranění zvířete.

Průzkum

Průzkum o přepravě zvířat:

Otázka zněla: Jak přepravujete svá zvířata, když jedete na dovolenou?

paní Pavla: ,,My když jedeme na chatu, tak našeho psa drží na zadním sedadle vnuk.“

pan Jirka: ,,Vždy když jedeme na dovolenou, přepravujeme psa v uzavřeném kufru.“

pan František: ,,Když s ženou někam cestujeme, psa přepravujeme pokaždé v přepravním boxu.“

paní Jiřina: „Při cestě na hory nebo jinou dovolenou mám většinou kočku volně v autě, někdy mi leží v klidu na klíně.“

Spousta lidí ani nevěděla, že porušuje nějaký předpis a mohou dostat pokutu až do výše 2.000 Kč. Jen pár rodin a jednotlivců, přepravuje svá zvířata dle předpisů a jak se má, aby se nikomu nic nestalo. Ale děsivé je, že jsou i tací, kteří zavřou psa do uzavřeného kufru, kde nemá ani kapku světla a velice špatný příjem kyslíku. Nebo lidé co vozí své miláčky na klíně, přitom zvládají ještě řízení a neberou v úvahu, že ohrožují své bezpečí a bezpečí ostatních lidí. Proto doporučuji zakoupit si přepravní box nebo přepravní klec pro bezpečnost vaší, vašich zvířat, ale i ostatních lidí.

Podstatnou věcí je bezpečnost. Jak bezpečnost přepravovaných zvířat, tak i osob, které je přepravují a osob ostatních, což jsou náhodní kolemjdoucí, spolupasažéři, spolucestující, atd. Další důležitou věcí je pohodlí zvířat. Zvíře nesmí být utiskováno v malém prostředí  kde by se mačkalo, nemělo přísun vody, nedostatek kyslíku a čerstvého vzduchu a nedocházelo k přehřátí organismu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6416 (magazin-chovatele.cz#9857)


Přidat komentář