Akvarijní rybičky - druhy

Málokterý pohled je tak uklidňující, jako na akvárium, ve kterém si plavou mezi rostlinkami pestrobarevné rybičky. Nejen děti dostane krása a bezstarostnost rybiček. Také mezi dospělými se najde pěkná řádka akvaristů.

I do malého akvária je možné si pořídit rybičky. Jakmile však začnete s akvaristikou, je celkem pochopitelné, že časem vyměníte malé akvárium za výrazně větší. Větší akvárium totiž nabízí i více možností a prostoru pro rybičky. A čím více druhů rybiček v něm budete mít, tím spíše Vás pohled „do hlubiny“ neomrzí.

Ovšem, chovat rybičky není zas tak jednoduché. Přeci jen to chce načerpat odborné informace, ať už z knih, časopisů, či od prodejce rybiček a akvaristických potřeb. Jakmile však „vplujete“ do světa akvaristiky, pak je více než pravděpodobné, že Vás chytne tento tajemný a mokrý svět. A to, že jsou rybky němé, vůbec neznamená, že jsou nudné. Naopak je velmi zajímavé pozorovat jejich hemžení a život, jako takový.

Pár rad k úspěšné akvaristice

Jedna ze základních rad při výběru rybiček do akvária je taková, že je třeba pamatovat na vzájemnou snášenlivost druhů rybiček. Některé rybičky jsou mírné a klidné, jiné zase divoké a dravé, další se „postarají“ o sklizeň zeleně v akváriu atd. Nejen s kombinací jednotlivých druhů rybiček do jednoho akvária, Vám poradí specialista z prodejny, či akvarista, který se zabývá akvaristikou „ve velkém“.

A tím jsme tak trochu dospěli i k druhé radě, a to všímat si u vybraných rybiček jejich stavu. Je to zřídkavé, ale může se stát, že nabízená rybka bude nemocná, či bude jevit určité známky poškození. Zaměřte se tedy u rybiček na jejich vzhled, zda náhodou nemají zakalené oči, vyboulené, či naopak propadlé břicho, odstávající šupinky aj. Veškeré tyto známky jsou předzvěstí, nebo již znamením, že se jedná o nemocnou rybičku.

Druhy akvarijních rybiček

Akvarijních rybiček, ze kterých můžete pro Vaše akvárium vybírat, je nemalé množství. Mezi nejznámější druhy je možné zařadit živorodky – sumečky – tetry a rybičky tzv. kaprovité. Jmenované jednotlivé druhy je pak možné ještě dělit na další druhy, viz dále.

Pojďme si přiblížit alespoň některé z nich.

Kaprovité rybičky

Mezi kaprovité rybičky patří parmičky, kardinálky, závojnatky aj. Pro tento druh rybiček je typické to, že se jedná o celkem nenáročné rybičky, které jsou odolné v akváriu. Co se týká jejich apetitu, tak je řadíme mezi rybičky všežravé. Uspějete tedy u nich s krmením živým, ale také mraženým, umělým vločkovým, či krmením v podobě rostlinné potravy.

Živorodky

Svůj název dostaly tyto rybky díky tomu, že je pro ně typické tzv. vnitřní oplození jiker a následný vývoj zárodků uvnitř samičky. A když přijde čas, pak samičky porodí živé rybičky. U živorodek se setkáte s oblíbenými druhy, jako jsou paví očka, či mečovky. Živorodky obecně vyžadují jako krmivo převážně rostlinnou potravu, a to ve formě řas. Ovšem, je možné zařadit také umělé vločkové krmivo, živé, či mražené krmivo. Vše se však odvíjí do příslušného druhu, který si vyberete.

Sumečci

U sumečků můžete volit mezi druhem krunýřovců a pancéřníčků. Co se týká krunýřovců, pak ti potřebují převážně rostlinnou potravu a v menší míře potravu živočišnou. Sice je zažité, že krunýřovci jsou tzv. čističi, ale nejsou jenom to. Jejich zdraví prospěje, když jim vložíte do akvária kořen, který budou moci užužlávat. Díky kořenu do svého těla dostanou pro ně nezbytné balastní látky.

Pro pancéřníčky je typické, že se pohybují u dna akvária, kde vyhledávají rozličné zbytky potravy. Díky tomu se nebudete muset starat o prokysličování akvarijního dna. Pozor na to, kdybyste na ně pustili přímé a ostré světlo, to jim nedělá dobře. Z toho důvodu je vhodné pro ně připravit v akváriu úkryty, kam si mohou vplout. Kromě toho, že požírají zbytky, je nutné jim zajistit i vydatnou pestrou stravu, ať už v podobě živého, mraženého a/nebo umělého krmiva.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6427 (magazin-chovatele.cz#9907)


Diskuze a zkušenosti

pepa | 01.01.2014 16:28
Re: Akvarijní rybičky - druhy jsem začínající akvarista a tento článek mi pomohl nevěděl jsem to že nemají mít pancéřníci přímé světlo.

Betta | 07.12.2014 15:55
Re: Akvarijní rybičky - druhy Rybička Betta je velice krásná nepotřebuje ovzdušňování vody ani světílko (ale je lepší když je má).Nádherní jsou obzvlášť samečci ti mají dlouhé ploutvičky jako závoje a mají je různě zbarvené samičky jsou taky moc hezké ale nemají tak dlouhé plotve ani nejsou tak pestré.Sameček se nesmí dávat dohromady s jiným samečkem protože by se pozabíjely ale kdyš se knim dá samička tak je to lepší rozhodně doporučuji rybičku Bettu.

Blbost | 05.11.2015 16:09
Článek k ničemu a komentáře ani nemluvě. To nemohl napsat běžný akvarista.


Přidat komentář