Akvária na klíč a chovatelské potřeby - Telč

Akvárium tvoří významný prvek moderního bytu a vůbec jakéhokoliv interiéru. Akvárium váš byt nejenže ozdobí, ale bude na vás působit i relaxačním dojmem. Díky němu přinesete do interiéru kousek přírody, kterou budete moci obdivovat každý den.

Akvária na klíč a chovatelské potřeby – Telč

Rozhodli jste se pořídit si akvárium, a nevíte kde začít a co všechno je k jeho zařízení potřeba? Založení akvária nekončí jeho koupí, napuštěním vody a vložením rybiček, ale souvisí s ním i pravidelná údržba, servis akvárií a následná koupě krmiva pro rybičky včetně dalších nutných potřeb. V Telči působí firma, která prostřednictvím své prodejny poskytuje služby spočívající v zakládání akvárií na klíč, v servisu akvárií a jejich údržbě. Prodejna dále nabízí potřeby pro akvaristiku, fretky, hlodavce, kočky, koně, pejsky, ptáčky a teraristiku.

Začátky s akvaristikou

Než se pustíte do akvaristiky, je nutné vše pořádně naplánovat. Před samotným pořízením si akvária je potřeba se zamyslet nad tím, kde budete mít akvárium umístěné a jakou velikost akvária zvolíte. Akvárium již v dnešní moderní době nemusíte nutně umisťovat pod okno, neboť si můžete pořídit osvětlení přímo do akvária. Pro akvárium zvolte místo, na které nebude dopadat přímé denní světlo. Mějte na paměti, že místo, kde bude vaše akvárium umístěné, musí být opatřeno zásuvkou s elektrickým proudem, protože bude nutné připojit cca 3 přístroje. Akvárium musí stát na pevném podkladě. Pro menší akvárium stačí domácí nábytek, pro větší je již lepší zakoupit akvarijní skříňku. Akvárium musí stát na absolutně vodorovném povrchu.

Jakou velikost akvária zvolit?

Ve velkém akváriu jsou biologické poměry více vyrovnané a stabilní než v malé nádrži. To oceníte např. v případě, kdy vám ve velkém akváriu zemře rybička a velké množství vody jednoduše rozptýlí produkty jejího rozpadu a zbytek odstraní bakterie. V malém akváriu může takový rozkládací proces způsobit nedostatečné množství kyslíku, který bakterie spotřebovávají na fermentaci. Pokud s akvaristikou teprve začínáte, pořiďte si akvárium malé, zhruba o velikosti 50-120 litrů. Takové akvárium vám nezabere mnoho času při údržbě a přitom je schopné vytvořit samostatně fungující biotop. Taková akvária můžete dokonce zakoupit rovnou v celé sadě s nutným technickým vybavením a potřebným příslušenstvím. Tyto sady bývají označeny jako akvarijní sety nebo akvarijní komplety.

Akvarijní technika

Každé akvárium musí být opatřeno potřebnou technikou. Bez ní by jen zcela těžko fungovalo. Než se pustíte do umísťování akvarijních přístrojů, zeptejte se odborníků, jak techniku používat, aby bezpečně fungovala. Topítko a vnitřní filtr umístěte do zadní části akvária, kde je jednoduše zakryjete dekoracemi, nebo je osázíte rostlinami. Díky tomu nebude tato technika působit rušivým dojmem. Se vším vám samozřejmě poradí obsluha v prodejně s akvaristickými potřebami. Poté, co akvárium naplníte vodou, budete potřebovat zprovoznit filtraci, topné těleso a také akvarijní osvětlení. Je ideální, pokud necháte osvětlení napojit na spínací hodiny, které budou řídit chod tohoto osvětlení. Veškerou akvarijní techniku sežene v prodejně s akvaristikou, kde dostanete i podrobný návod, jak s ní zacházet a jak ji nainstalovat. Pokud na tyto věci nemáte čas, nebo vlohy, můžete si objednat firmu, která vám připraví kompletní akvárium na klíč.

Dno akvária

V akváriu by se měli nacházet ty nejpřirozenější přírodní materiály. Nedoporučuje se používat jednobarevný akvarijní písek, to zbytečně ryby stresuje. Na dno akvária můžete použít speciální substrát. Tento je plně obohacen o živiny, které jsou důležité pro růst akvarijních rostlin. Zakoupený akvarijní písek vždy propláchněte pod tekoucí vodou, čímž podstatně snížíte riziko automatického zakalení vody.

Akvarijní dekorace

V obchodě s akvaristikou můžete zakoupit různé druhy dekorace, kterými můžete život rybiček zpříjemnit a také díky kterým budete mít ze sledování života ve vašem akváriu lepší a příjemnější zážitek. Do akvária můžete zakoupit kořeny, kameny, trojrozměrné akvarijní pozadí a mnoho dalších akvarijních dekorací. Kořeny však pořizujte pouze takové, které jsou určené pro akvaristické účely. Než je do akvária umístíte, namočte je minimálně na týden a měňte jim každý den vodu. Jinak by vám akvarijní vodu zabarvily dohněda, což by zbytečně kazilo dojem vaše akvária.

Údržba akvária

Pokud jste zkušenými chovateli rybiček, jistě pro vás údržba akvária nepředstavuje žádnou zátěž a také víte, že samotná péče o akvárium není nijak zvlášť náročná. Jestliže však patříte k začátečníkům, raději se ohledně údržby akvária poraďte s odborníkem nebo mu rovnou údržbu přenechejte, chcete-li mít jistotu, že vašim rybičkám nebude nic scházet. Na zdraví rybiček má velký vliv čistota a hlavně stabilní prostředí, kterým jsou v akváriu obklopeny.

Tropické akvárium

Jestliže vlastníte tropické akvárium, je nutné udržovat teplotu automaticky s pomocí ohřívače. Teploměr, který je v nádrži umístěn, odhalí závadu ve vyhřívání, kterou je nutné rychle odstranit. K tomuto účely slouží firmy, které poskytují údržbu a servis akvárií. Pokud by došlo k selhání ohřívače, dojde k poklesu teploty pomalu a závadu můžete v klidu odstranit. Jestliže by ale byl výpadek ohřívání dlouhodobý, je nutné, abyste zabalili akvárium silnou vrstvou novin nebo dekou, ale se zpomalil proces chladnutí vody.

Studenovodní akvárium

Opačně je potřeba postupovat při studenovodních akváriích. U těchto může v létě teplota vody nebezpečně stoupnout. Pokud by se tak stalo, je dobrým řešením sáhnout po kostkách ledu a tyto nechat plavat v sáčku na hladině vody. Dbejte také na to, aby byl čistý vzduch, který vháníte za pomocí čerpadla do nádrže. Nebezpečné je také mýdlo, které můžete dopravit do akvária z vašich rukou nebo špína. Denně byste měli kontrolovat, zda jsou v akváriu všechny vaše rybičky, a v jakém jsou stavu. Kontrolujte teplotu vody a krmení. Každý týden je potřeba odstraňovat odumřelé listy rostlin, rostliny prořezávat a odsávat nečistoty ze dna nádrže. Čas od času nechejte odborníky pročistit filtr, vyměnit alespoň 1/4  vody v nádrží, odstranit z nádrže řasy, zkontrolovat, zda nejsou ucpané vzduchové kameny a zkontrolovat všechny přístroje a kabely.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6438 (magazin-chovatele.cz#9946)


Přidat komentář