Yorkshirský teriér

Malý vzrůstem, ale velký duchem. Přesně tak se dá popsat povaha Yorkshirského teriéra. Je ideálním společníkem i do menších bytů, k dětem a doprovod na cestách. Přes drobnou postavu je také výborným hlídačem.

Jedním ze psích plemen, které se v posledních letech stávají stále více oblíbenými, je Yorskhirský teriér. Toto plemeno je často preferováno u začínajících chovatelů psů, u rodin s dětmi či u majitelů žijících v malých bytech. Díky svým malým rozměrům je vhodným domácím mazlíčkem i do městských bytů, není náročný na množství krmiva, snadně se s ním cestuje a při tom neztrácí vůbec nic na kladných vlastnostech „nejlepšího přítele člověka“.

Z historie plemene

Toto** plemeno** původně patřilo mezi psy chované anglickou chudinou. V 11. století platil v Anglii zákaz lovu a dokonce i zákaz chovu velkých loveckých psů pro poddané. Pes mohl dosahovat maximální průměrné výšky do 18-ti centimetrů. Selektivním chovem se začalo u tohoto, v té době ještě houževnatého a všestranného psa, se zmenšováním do tohoto limitu. Tato doba se stala mezníkem ve vzhledu Yorkshirskému teriérovi, který uměl lovit krysy, potkany a příležitostně i králíky. Na dosažení jeho dnešního vzhledu se pravděpodobně podíleli krátkonozí Skotští teriéři a o jeho dlouhou srst se zasloužil Maltézský psík. Původním posláním Yorkshirských teriérů bylo doprovázet horníky do šachet a přádelen, kde působili jako krysaři.

K přerodu Yorkshirského teriéra z pracovního psa na psa luxusního došlo až koncem 19.století. Za otce dnešního Yorkshirského teriéra je považován jeden z nejznámějších jorkšírských teriérů - Huddersfield Ben, který žil v letech 1865-1871. Tento pes byl registrován pod čílslem 3612 a vážil 5,5 kg. Chov Yorkshirského teriéra se dále úspěšně rozvíjel a získával si stále větší množství obdivovatelů až do doby, kdy v r. l886 bylo toto plemeno oficiálně zapsáno do chovné knihy English Kennel Club pod názvem Yorkshire terrier. Roku 1898 byl v Anglii založen první Yorkshire Terrier Club na světě.

Historie plemene u nás

U nás se stala základem chovu fenka Theresens Amatrix, která byla kryta psem Mendes Ingo. Z tohoto spojení se narodili v roce 1966 tři pejsci, kteří se stali prvními Yorkshirskými teriéry u nás.

Povaha Yorkshirského teriéra

Yorkshirský teriér je velmi bystrý a inteligentní. Pokud zrovna nespí, je téměř neustále v pohybu. Zajímá se o vše, co se kolem něj děje. Přes svůj malý vzrůst jsou tito pejsci výbornými hlídači, kteří hlasitě upozorní na sebemenší změnu v okolí. Jsou-li děti pod dohledem dospělých je to ideální kamarád, který děti miluje. Svou přirozenou inteligenci a vzhled kouzelné hračky dokáží dokonale využít. Yorkshirský teriér je pes, který svým milým vzhledem často svádí majitele k rozmazlování. Je ale třeba myslet na to, že když tak malý, pořád je to jen pes. Je třeba ho již od štěněte zvykat na to, že bude zůstávat doma sám a naučit ho alespoň základním povelům, mimo jiné také kvůli bezpečnosti jeho samotného.

Jak by měl Yorskhirský teriér správně vypadat?

Měl by mít dlouhou srst, chlupy visící zcela rovně a stejnoměrně po obou stranách těla, pěšinka by se měla táhnout od nozder až ke konci ocasu. Stavba těla by měla být velmi kompaktní a úhledná, chůze vzpřímená a plná elánu. Všeobecná stavba těla odpovídá energickému tělu, které má vyvážené proporce.

Má se tento teriér koupat?

Yorkshirského teriéra je doporučeno koupat každé 2 až 3 týdny, samozřejmě v případě zašpinění i častěji. Před koupáním musíme zabezpečit jeho uši proti nežádoucímu vniknutí vody a během koupíní dbát na to, aby se šampón nedostal do očí. Při koupání i následné péči musíme dávat pozor, abychom srst nezacuchali. Vždy bychom měli používat psí šampóny, určené pro toto plemeno.

Při koupání** šamponujeme jednou nebo dvakrát**, dle potřeby a stavu srsti. Poté opláchneme a vždy použijeme kondicionér, který nám následně usnadní rozčesávání a omezí cuchání v době mezi koupáními. Kondicionér dobře spláchneme, psa vysušíme ručníkem a následně vyfénujeme do sucha. Vlhký pes by neměl v zimě a při studeném počasí nikdy volně pobíhat venku. Jestliže budeme srst během fénování kartáčovat, potom uschne rychleji a bude hladší. Nakonec použijeme ochranný sprej od krku až po kořen ocasu učešeme uprostřed pěšinku.

Jak nejlépe pečovat o jeho srst?

Srst je nutné česat a kartáčovat každý den, aby se netvořily tzv. „chuchvalce“, které mohou být velice bolestivé a v těžších případech způsobit i nepříjemná zranění. Při procházkách se mohou zamotat menší větvičky. Je třeba je v co nejkratší době opatrně odstranit tak, aby se srst nepolámala. Jestliže chcete, aby srst vašeho miláčka byla krásná a dobře rostla, měli byste ji chránit a pečovat o ni.

Co je "balíčkování"?

Pro uchování krásné a dlouhé srsti na výstavní úrovni srst natáčíme, neboli balíčkujeme. Znamená to, že dlouhá srst je to pramenech zabalena a stočena na speciálních balíčků. Zaprvé je tím chráněna srst samotná proti poškození a ušpinění, zadruhé je tím psovi poskytnuta lepší možnost pohybu, než s chlupy sahajícími až po zem.

Vždy balíčkujeme pouze čistou a suchou srst, nejlépe přímo po koupání a vysušení.** Psa** následně necháme ještě nějakou chvíli doschnout a zchladnout přirozeně, na vzduchu.

Budeme potřebovat olej na balíčkování, balíčkovací igelity, balíčkovací papír, gumičky malého průměru, hřebeny a kartáče. Balením zpracováváme srst do pramenů rozdělených pěšinkami tak, aby se neničila pohybem pejska jak doma, tak i v přírodě. Dbáme na přirozený směr růstu srsti, zejména v podpaží a na hrudi. Každý pramen pročešeme, podložíme pásem balíčkovacího papíru, zakápneme olejem nebo jiným balíčkovacím přípravkem a zabalíme nejprve jako psaníčko a pak zarolujeme a zafixujeme přiměřeně utaženou gumičkou. Takto nám vznikne jeden balíček. Musíme dávat pozor, aby z balíčku po zabalení nevyčuhovaly  konečky srsti, které by se tak mohly poškodit. Vždy začínáme od hlavy a postupujeme směrem k ocasu.

Důležitou součástí balíčkování jsou rovněž psí oblečky, pozornost věnujeme jak materiálu, tak i střihu. Pejska je do něj oblékneme po zabalíčkování a poté ho má na sobě prakticky neustále. Nejenom že tím ochráníme balíčky před poškozením, ale chráníme pejska, který by se mohl v nestřeženém okamžiku za cokoli o balíček zachytit.

Takto pejska upravujeme přibližně jednou týdně. V případě potřeby můžeme interval zkrátit nebo prodloužit. Psí oblečky je vhodné vyměňovat častěji. Balíčky na hlavě psa rovněž měníme nejlépe každý den. Ostatní balíčky na těle necháváme až do dalšího koupání, pokud nedojde k jejich poškození či odpadnutí.

„Jorkšír“ se nám za péči odvděčí

Yorkshirský teriér je pes jako každý jiný. Potřebuje naši lásku a péči. Za tu se nám odvděčí bezmeznou náklonností a přátelstvím.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6336 (magazin-chovatele.cz#9806)


Přidat komentář