Vzhled Foxteriéra

Foxteriéři jsou velice aktivní a hraví pejsci, kteří byli původně určení na lov drobné zvěře, zejména lišek. Dnes jsou to mimo loveckých psů také skvělí společníci pro aktivní, sportovně založené lidi.

Foxteriéři jsou hraví, živí, veselí, také ostražití a velmi temperamentní pejskové. Uznávání jsou dva typy těchto malých divochů – Foxteriér drsnosrstý a Foxteriér hladkosrstý. Ve své podstatě jsou oba totožní, rozdíl je pouze, jak už název vypovídá, v srsti.

Původ a historie Foxteriérů

Plemeno Foxteriéra bylo vyšlechtěno v 19. století v Angliihubení hlodavců a na lov drobné zvěře, zejména pak** lišek** (což nám již říká název – „fox“ znamená anglicky liška). V té době bylo plemeno pouze v bílé barvě, aby byla znatelná odlišnost od rezavé lišky.

Povaha Foxteriérů

Hravý pejsek, který je** velice živý, neposedný** vám jistě udělá radost, pakliže nejste žádní lenoši. Foxteriér neustále pobíhá a do pohybu chce zapojit i svého pána. Moc dobře se nesnese s jinými domácími mazlíčky, proto pokud si pořídíte štěně, učte ho na přítomnost těchto tvorů. Foxteriér dělá svému jménu správnou reklamu – je** velice mazaný** a moc dobře ví, jak na koho vyzrát. Nicméně je to dobrý hlídač, má až neuvěřitelný postřeh a je přirozeně inteligentní a také tvrdohlavý.

Popis plemene Foxteriér

Ať už se jedná o** Foxteriéra hladkosrstého**, nebo drsnosrstého, mají stejné znaky. Dorůstají do výšky asi 40 centimetrů v kohoutku a váhy 8 kilogramů. Tělo Foxteriéra je štíhlé, svalnaté a dobře stavěné. Zbarvení je zejména bílé, s místy černými a hnědými. Jsou to psi s protáhlým čenichem, který u drsnosrstého Foxteriéra, právě kvůli přítomným chlupům, působí poněkud mohutně. Uši jsou malé, špičaté a umístěny vysoko na hlavě. Většinou jsou však nastražené.** Tlapy** tohoto psa jsou vzhledem k jeho tělu masivní, silné, ale dobře stavěné spolu s delšími nohami. Hladkosrstý Foxteriér není náročná na údržbu, co se srsti týče, vyžaduje běžné postupy se zvýšenou pozorností v době línání. Oproti tomu drsnosrstý Foxteriér se musí minimálně dvakrát ročně** trimovat** a alespoň dvakrát týdně řádně vyčesat. Častým problémem, co se těchto plemen týče, po zdravotní stránce, je ztráta sluchu.

Výcvik a péče o Foxteriéra

Foxteriér je rychlý a aktivní pejsek a hodí se pro stejně založení osoby, tedy aktivní sportovce, který jsou ochotni svůj koníček provozovat právě se svým čtyřnohým kamarádem. Ideální je běh, jízda na kolečkových bruslích nebo na kole. Foxteriér je tvrdohlavý a potřebuje pevnou výchovu. Musí si být jistý,** kdo je jeho pánem** a potřebuje jasné a srozumitelné povely. Je to pes, překypující energií a nejlépe jej zabavíte malým míčkem, se kterým si bude nadšeně pohrávat den co den. Vzhledem k tomu, že je to malý pes, hodí se i do bytu, nicméně potřebuje dost pohybu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6387 (magazin-chovatele.cz#9931)


Přidat komentář