Vše o Dalmatinovi

Asi každý, kdo viděl film z produkce Walta Disneye „101 dalmatinů“, zatoužil mít takového flekatého pejska doma, zejména však děti. Pokud byste si tohoto psa chtěli pořídit domů, bude to určitě dobrá volba, které nebudete litovat.

Popis plemene - dalmatin

Dalmatin je středně velké až velké plemeno psa. Má výjimečné zbarvení srsti, a to bílé s hnědými nebo černými skvrnami veliké asi 2 – 3 cm. Dalmatin se rodí jako zcela bílý a asi deset dnů od narození se na srsti začnou objevovat charakteristické skvrny, které se mohou tvořit až do jednoho a půl roku. Jedná se o velice přátelského psa, který je velice vhodný i pro rodiny s dětmi a svému pánovi dokáže být oddaný. Je velmi společenský a miluje lidskou přítomnost, v které se cítí moc dobře. I když někdy můžete slyšet, že dalmatin je hloupý pes, opak je pravdou, dalmatin je velice inteligentní, zvídavý a moc rád se učí novým věcem. Díky jeho přátelské, neagresivní a nekonfliktní povaze není příliš vhodný jako hlídač nebo ochranář. Toto plemeno je vhodné jak do bytu, tak i na zahradu rodinného domu, ale rozhodně není dobré, aby byl venku celoročně. Někdy se může stát, že je dalmatin trochu tvrdohlavý. Průměrná délka života je u tohoto pejska asi 12 – 14 let.

Dalmatin

Jak je již výše uvedeno, dalmatina, který je charakteristický svým zbarvením, pozná asi každý z nás, přinejmenším díky filmu, který toto plemeno zpopularizoval, 101 dalmatinů. Málokdo ale ví, že dalmatin patří mezi vůbec nejstarší známá plemena, kdy jejich předchůdci se nacházejí již na nástěnných malbách hrobek egyptských faraónů. Původ plemene je ale nejasný. Dle církevní kroniky ze 14. století a také z roku 1719 má mít dalmatin původ někde ve Středozemí, pravděpodobně z Dalmácie (střední část Jadranského pobřeží - Chorvatsko), odkud se díky námořníkům rozšířil po Evropě, včetně Velké Británie. Dalmatiny poznáme také na obrazech italských malířů z 16. století a na freskách v Zaostrogu v Dalmácii, což svědčí o jejich oblibě. V díle jistého Thomase Bewicka z roku 1792 nalezneme popis i kresbu dalmatina, který je zde nazýván již slovem dalmatin anebo také jako kočárový pes. Dalmatin byl velice populární v 18. století ve Velké Británii, kde běhali před kočáry a uvolňovali jim cestu. V 18. století byl také nazýván jako Bengálský brakýř, někdy se mu říkalo i tygří pes. Vůbec první standard dalmatina byl zveřejněn v roce 1882 angličanem jménem Vero Shaw a v roce 1890 byl tento standard uznán jako oficiální plemenný standard. Dalmatin byl v r. 1930 importován se Spojeného království do celého světa a do Československa byl poprvé přivezen v roce 1970. Jako zajímavost lze uvést i to, že v 19. století byl dalmatin používán jako pomocník hasičských oddílů k ovládání koní tahajících hasičskou stříkačku a hasiči v Chicagu mají dokonce dodnes dalmatina ve znaku a jako svého maskota.

Péče o psa

Péče o dalmatina se nijak extra neodlišuje od péče u jiných plemen psů. Jelikož srst dalmatina líná po celý rok, je potřeba starou srst denně odstraňovat gumovou masážní rukavicí. Tak jako u jiných psů, občas je potřeba pročistit zvukovod. Důležité je, aby měl pejsek dostatek pohybu, proto je vhodné s ním chodit na dlouhé a pravidelné procházky. Může být i jako doprovod pokud si půjdete zaběhat nebo projet na kole. Dalmatin umí být vytrvalý a rychlý. Psi, kteří mají černé skvrny, mívají tmavohnědé oči a psi s hnědými skvrnami zase jantarové. Může se stát, že se narodí pes s modrým zbarvením duhovky, což je důvod k vyřazení z chovu. Psi s modrým zbarvením očních duhovek často geneticky přenáší hluchotu, což je důvodem pro vyřazení z chovu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6364 (magazin-chovatele.cz#9887)


Diskuze a zkušenosti

Jana | 03.06.2013 20:56
Re: Vše o Dalmatinovi Měla jsem dalmatina - fenku, která se dožila téměř šestnácti let a dodnes na ni i s rodinou vzpomínáme se slzou v oku. Byl to milý, inteligentní, přátelský a věrný společník, který nám zpříjemnil dlouhou část našeho života. Přítel, na kterého se nezapomíná.


Přidat komentář