Úprava a stříhání psů - Plzeň a okolí

Majitelé čtyřnohých mazlíčků vědí, že pro svoji a psí spokojenost nestačí pouze plná miska a dostatek procházek, ale také profesionální péče o srst, drápky a uši. Pravidelná návštěva psích salonů je investice do krásy pejska a také do jeho zdraví.

Stříhání psů

Stříhání je nezbytnou součástí v blahobytu a zdravost psa, který může zlepšit jejich životnost. Všechna plemena vyžadují každodenní péči, jak moc záleží na plemeni, věku nebo zdravotním stavu zvířete. Pravidelná péče o vzhled pomáhá zajistit psovi zdraví, čistotu a pohodlí. Stejně jako u lidí, stříhání u psů zlepšuje jejich vzhled a u soutěží krásy napomáhá lepším výsledkům. Stříhání se v závislosti na přání majitele a typ psa provádí buď speciálními nůžkami, nebo holícím strojkem. Často se kombinují obě varianty, nejznámější je pravděpodobně pudlí nebo krátký yorkshire terrier sestřih.

Ať už se majitelé rozhodnou ostříhat pejska z praktických důvodů, protože se pohybuje často v přírodě, nebo ze zdravotních, kdy má pejsek kožní problémy a srst zabraňuje důkladné léčbě, je stříhání v salonu vynikající volbou. Zkušený profesionál ví, jak postupovat i s problémovými jedinci, a výsledky mluví samy za sebe. Přesto by majitelé měli brát v potaz, že pro mnoho pejsků jde o stresující záležitost, zvlášť pokud majitelé nemohou zůstat přítomni u stříhání. Proto je doporučeno po návštěvě i těch nejlepších a nejsrdečnějších profesionálů psa náležitě odměnit.

Úprava psů

Česání a kartáčování srsti by mělo být samozřejmostí i u krátkosrstých plemen. Majitel vytváří mezi sebou a svým mazlíčkem silnější pouto a zároveň může průběžně kontrolovat jeho zdravotní stav. Při pravidelnosti lze kontrolovat škrábance, otoky, parazity, zkrátka vše, co by mohlo ohrozit zdraví jeho svěřence. Majitel tak může včas reagovat na nežádoucí změny a společně s veterinářem řešit případnou léčbu.

Nicméně ne všechna plemena psů lze lehce upravovat doma. Dlouhosrsté rasy pejsků vyžadují speciální úpravy především výstav, kde je určená standardem střihová úprava.

Koupání

Pro dosažení nejlepších výsledků při úpravě a stříhání pejsků je třeba je vykoupat, rozčesat chlupy, dostatečně vysušit vlažným vzduchem a vyčesat. Pozor, koupání hrubosrstých plemen před návštěvou salonu je doporučeno ve větším časovém předstihu, nejméně dva až tři týdny!

Všeobecně se dá říci, že většina salonu** koupání psů** provádí automaticky s návštěvou na úpravu či ostříhání, neboť je tak jejich práce jednodušší a s výsledkem jsou majitelé více spokojeni.

Koupání je v salonech provázeno kvalitní psí kosmetikou, šampony s odpovídajícím pH, uzpůsobenými daným typům srsti, a mnohdy také kondicionéry s výživnými olejíčky. Majitelé může překvapit, že existuje široká škála šamponů pro psy, jako ty pro bílou a černou srst, citlivou kůži, pro štěňata, a dokonce i proti šedivění srsti!

Trimování

Trimování je označení úpravy staré srsti jejím vytrháváním. Ačkoli to může znít drasticky, pro hrubosrstá plemena je trimování doporučenou úpravou, protože jejich srst nelíná v závislosti na roční období, ale dorůstá a odumírá v průběhu celého roku. Typické tvrdé a nepoddajné chlupy jsou vnější vrstva, pod kterou razí ven podsada. Trimování tedy zajišťuje dostatek místa pro růst nových chlupů, a podporuje celkovou obnovu chlupů. Psi mívají zdravější vzhled a kvalitnější srst.

Pokud se hrubosrsté plemeno ostříhá, nevymění se mu odumřelé chlupy za nové, a jeho srst ztrácí ochrannou funkci, a navíc začne plstnatět. O následcích plstnatění se dočtete dále.

Odstranění plsti a vyčesání psů

Psi pyšnící se dlouhou srstí jsou odkázáni na důslednou péči jejich majitelů. I přesto se však může stát, že se opečovávaná srst zacuchá, a pokud je tak ponechána delší dobu, začne plstnatět. Odstrašujícími příklady bývají ztracení dlouhosrstí pejskové, jejichž vzhled je po nálezu často šokující, a až po kompletním ostříhání je možno určit, o jakou rasu se jedná, a pejskovi samotnému se uleví. Plstnatění totiž není jakousi jen vadou na kráse, ale také spouštěcím faktorem pro mnohé zdravotní komplikace. Tím nejsou pouze možné kamínky a zbytky bodláků schované v chomáčích zplstnatělé srsti, ale především kožní problémy typu plísně a ekzémů. Také pro parazity je jednodušší se tam zabydlet.

Vzhledem ke komplikovanosti odstraňování plsti, kdy mnohokrát musí být prvně ostříhána, a následně oholena, je doporučováno přijít za odborníkem. Neopatrné pokusy o její odstranění mohou být pro psa velmi bolestivé, a jeho česání v salonu díky tomu poté komplikovanější.

Kromě výše zmíněných případů je odborné vyčesávaní vhodné právě u ras typu pudl, bišonek apod. Jejich srst je velmi náročná na úpravu, a pokud na ni majitel nemá dostatek času, pravidelná návštěva v salonu předejde nepohodlí psa a komplikacím v podobě plsti.

Krácení drápků a čištění uší

Pro mnoho majitelů je krácení drápků jejich psích parťáků považováno za zbytečnost, případně za prohraný boj. U psů s přibývajícím věkem většinou úměrně ubývají procházky, a pro psa tedy i možnost si drápky přirozeným způsobem obrousit. Čím aktivnější pes, tím méně častěji je potřeba drápky zkracovat. Naopak pro psy žijící ve městě jsou přerostlé drápky často opakujícím se problémem.

Psi, kterým nebyly drápky zkracovány již odmala, mohou tuto proceduru psychicky špatně snášet. V takových případech se stanou nervózními, někdy dokonce agresivními. Nejen proto je lepším rozhodnutím nechat zkrátit drápky profesionálem, ať už veterináře, nebo psího kadeřníka.

Proč je zkracování drápků nutné?  Odpověď je jednoduchá – dlouhé drápky znamenají bolestivou chůzi, a nejen to. Při chůzi po tvrdém povrchu je drápek zatlačován zpět do nehtového lůžka. To vytváří buď nadměrný tlak na všechny prstní klouby, nebo nutí prsty kroutit se do strany. Oba případy jsou pro psa velmi bolestivé, a o to horší zkracování drápků.

 

Pro** čištění uší** platí podobná pravidla. U určitých ras je čištění uší potřeba jednou za čas, u jiných je vhodné týdně. To platí zejména pokud žijete v teplém nebo vlhkém prostředí. Psi s dlouhýma ušima, stejně jako většina teriérů, jsou náchylní k častějším ušním infekcím, a proto je doporučována pravidelná kontrola. Zanedbaná péče o uši může pro psa znamenat bolestivé onemocnění, v horších případech dokonce hluchotu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id31469 (ck#575)


Přidat komentář