Tzv. bojová plemena

S každou zprávou, ve které se píše, že pes napadl člověka, se znova a znova otvírá diskuze o tzv. bojových plemenech. Podle odpůrců jsou bojoví psi od přírody velmi agresivní a velmi nebezpeční. Je to ale pravda?

Historie bojových psů

Psi byli odjakživa součástí velkých válečných bitev. Dříve, než se začali v bojích využívat střelné zbraně, byli právě psi prostředkem k zastrašení protivníka. K těmto účelům byli vycvičení tvrdí a odolní psi. V období první světové války zájem o** bojové psi** díky rozmachu střelných zbraní opadl, přesto se bojů zúčastnili desetitisíce psů. Kromě válečných bitev se psi hojně využívali k lovu přemnožených šelem, zejména medvědů nebo kočkovitých šelem.

V Anglii, za dob Alžběty I. se psi hojně využívali ke sportovnímu lovu, kterým si krátila dlouhou chvíli nejen šlechta, ale také poddaní. Oblíbenou zábavou tehdejších Angličanů bylo sledovat psa při boji s býkem. K těmto bojům byli speciálně vybírání velmi silní psi s vrozenou odvahou bojovat. Mezi oblíbená plemena patřili předchůdci dnešních** mastifů, dog, buldoků a bulteriérů**.

Od bojů s býkem už vedl jen malý krůček k boji psa se psem. V USA se staly psí zápasy kulturní událostí, na kterou se chodili týden co týden dívat celé rodiny. Majitelé bojových psů trávili tréninkem psa spoustu času. Chodili s ním pravidelně běhat, aby pes byl vytrvalý. A zároveň posilovali jeho čelist, aby stisk psa byl smrtelný. K tomuto krutému výcviku využívali hlavně kočky a nečisté rasy psů.

Psí zápasy byly velmi kruté, někdy trvaly dvě hodiny, jindy třeba pět. Ale vždy končili teprve v okamžiku, kdy jeden pes zemřel. Tyto boje byly zakázány již v roce 1878, ale pořádány jsou občas i v dnešní době jako ilegální a velmi dobře utajované soukromé akce.

Současná bojová plemena

Plemena psů, která jsou v současné době často mylně označována jako bojová, jsou ve skutečnosti velmi společenští tvorové a velmi často jsou výtečnými rodinnými společníky. Jsou využívání pro sportovní kynologii, nespočet sportů, ale také jako lovečtí psi.

Se svými historickými předchůdci již nemají mnoho společného, ale třeba počítat, že určité genetické dispozici jim samozřejmě zůstaly. Proto je třeba z chovu odstranit psy nemocné, psychicky nevyrovnané a se sklonem k agresivitě.

Oficiální seznam** bojových plemen** neexistuje, Všeobecně jsou mezi bojová plemena řazeny například tyto rasy:

  • Americký pitbull teriér
  • Americký buldok
  • Stafordský teriér
  • Anglický buldok
  • Brazilská fila
  • Bordeauxská doga
  • BullmastifTosa inu

V současnosti těmi nejsledovanějšími a nejdiskutovanějšími psi jsou pitbull teriéři, stafordi, a dogy.

Americký buldok

Americký buldok je velmi** sebevědomý a aktivní pes**. Jeho charakteristickou vlastností je odvaha a hrdinství.  Nemá moc rád ostatní psi, ovšem vůči lidem je společenský a přátelský. A dobře vychovaný pes tohoto plemene je vhodný i k malým dětem.

Americký pitbull teriér

Psi této rasy jsou velmi inteligentní a pracovití. Vůči cizím lidem je trochu podezřívavý, ale svému pánovi je zcela oddaný a přítulný. Ostatním psům často a rád dává najevo svou nadřazenost.

Stafordský teriér

Staforda by si měl pořídit zkušený chovatel, protože této pes potřebuje pevnou ruku a musí mu být zcela jasné, že vy jste pánem smečky. Pokud je pes dobře vychovaný je milým společníkem, který nedá na svého pána dopustit. Pokud je od štěněte zvyklý na dětskou přítomnost, nechá si líbit všelijaké dětské vylomeniny.

Tosa Inu

Tento pes byl vyšlechtěn v 19. Století v Japonsku pro psí sumo. Hlavním cílem psa bylo v tomto nezvyklém zápase povalit svého soupeře na zem a co nejdéle ho udržet na zemi. Přitom nesměl na druhého psa štěkat nebo vrčet.  V Japonsku je v současné době** Tosa Inu** hojně využíván jako** policejní pes** pro vyhledávání drog. V ostatních státech se stal společenským plemenem.

Pes této rasy je velmi tvrdý, odvážný a dobrý hlídač, který spolehlivě ohlídá jak svou smečku, tak své teritorium.  K cizím lidem je ostražitý, k dětem i k cizím psům je tolerantní.

Tosa Inu je velmi chápavý a společenský a bude rád v úzkém kontaktu s páníčkem a jeho rodinou.

Brazilská fila

Brazilslá fila je velmi statný pes, který má svou hlavu a rozhodně by si jej neměl pořizovat nezkušený chovatel.  Vyžaduje nenásilnou, ovšem velmi důslednou výchovu, jinak se z něj stane dominantní člen smečky. Pokud budete** ve výchově důkladní**, získáte věrného a oddaného přítele. Brazilská fila je však velmi nedůvěřivá vůči cizím lidem. A tento fakt byste měli mít na paměti před každou očekávánou návštěvou.

Pokud brazilská fila získá nějakou traumatizující zkušenost nebo změní-li majitele, může se stát velmi nebezpečnou.

Bordeauxská doga

Bordeauxská doga patří mezi nejstarší francouzská plemena a v minulosti byla často využívána k lovení divočáků. Navzdory svému vzhledu je velmi mírumilovný pes, který je zcela oddaný své rodině. Pokud výchovu této dogy nezanedbáte, bude věrným kamarádem nejen vám, ale také vašim dětem.

Bullmastif

Bullmastif je poměrně mladé psí plemeno. Vznikl v druhé polovině 19. stol zkřížením anglického mastifa a buldoka. Tento statný pes potřebuje důslednou, ale citlivou výchovu, protože nesnese jakýkoliv náznak agrese. Při správné výchově ze štěněte vyroste vyrovnaný pes s láskyplným vztahem ke svému majiteli a jeho příbuzným.

Chov bojových plemen

V České republice není chov tzv. bojových plemen na rozdíl od jiných států ničím omezen. Teoreticky si jej tedy jako čtyřnohého přítele může pořídit každý. Tito psi ovšem vyžadují výcvik zkušeného kynologa, proto by každý budoucí majitel měl objektivně zvážit své možnosti a schopnosti. Bohužel se v posledních letech tito velcí a silní psi stávají moderní záležitostí a tak přibývá lidí, kteří si takové psa koupí jen jako „módní doplněk". Tito lidé nemají dostatek zkušeností s výcvikem a takto nezvládnutí psi jsou pak často zdrojem problémů.

Sama o sobě nejsou bojová plemena nijak nebezpečná. Nicméně je třeba mít z těchto plemen jistý respekt. Jsou totiž velmi vytrvalá a silná, a pokud vás bojový pes kousne, určitě to bude vypadat jinak, než, když se vám do lýtka zakousne třeba jorkšír nebo čivava. Je ovšem nutné zdůraznit, že vyrovnaný a chovatelem dobře vycvičený pes na člověka sám od sebe nezaútočí.  Zpravidla k tomu musí dostat nějaký podnět.

Každý, kdo si chce nějakou bojovou rasu pořídit, by proto měl dobře zvážit své schopnosti, zkušenosti a možnosti. Ani bulteriér ani doga není bytový doplněk, ale je to živý tvor, který má svou hlavu a pokud mu jasně nedáte najevo, kdo je u vás doma pánem, rychle se ujme vedení.

Toto koneckonců neplatí jen pro bojová plemena, ale pro jakoukoliv rasu, voříšky nevyjímaje.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6340 (magazin-chovatele.cz#9819)


Diskuze a zkušenosti

Lucie | 24.05.2013 08:52
Re: Tzv. bojová plemena Dobry den mam dotaz mam pitbula 1mesic bez papiru je mozne ze bude nebezpecny pro rodinu a moje deti?Dekuji

Kristýna | 09.09.2013 18:58
Re: Tzv. bojová plemena Dobrý den, já osobně simyslím že to jsou mirumilovný psi ale musite si je tak vychovat. Pokud si ho vychováte tak nikomu neublizi. Kamaradma též pitbula a je to obrovskej mazel. Jak říkám zaleží na vás jakej ten pes bude.

dáša | 16.03.2014 19:14
Re: Tzv. bojová plemena Já mám pittbulici 11 let a je to moje životní láska. Je úžasná, moje miminko, je inteligetní, i v tomhle věku hodně hravá, miluje vodu, sněhové koule, běhání. Na nové lidi si hodně rychle zvyká. Na feny je ostrá, hlavně na feny své rasy, líbí se ji malý pejsci, asi proto že má navrch. Zastrašuje spíš štěkáním než kousáním. Nikdy na člověka nezaútočila. Miluju ji.


Přidat komentář