Stříhání a úpravy psů - Plzeň a Hořovice

Máte psa s delší nebo dlouhou srstí? Pak asi víte, že o takovou srst se musíte starat více, než kdyby šlo o krátkosrstého psa. Srst je třeba častěji mýt, kartáčovat, česat, stříhat a v některých případech trimovat.

Pokud máte psa, který potřebuje nějakou pravidelnou údržbu srsti a sami na ni nestačíte, nebo nevíte, jak na to, pak se můžete obrátit na někoho zkušenějšího, třeba na chovatele stejného plemene. Pokud má více zkušeností, pak by vám mohl poradit, jak na srst vašeho psa a také to, jaké střihy se hodí pro dané plemeno – to je totiž poměrně důležitá záležitost. U některých plemen je střih srsti plemenným znakem. Pokud byste se tedy chtěli zúčastnit nějaké výstavy, či setkání chovatelů vašeho plemene, je střih srsti a způsob úpravy srsti velmi důležitý.

Jak připravit psa na stříhání?

Pokud si objednáte službu stříhání psa, nebo i v případě, že se psa rozhodnete vykoupat sami, vždy byste ho měli před koupáním vyčesat. Možná si říkáte, že postačí psa vyčesat až po vykoupání, ale pro opravdu důkladné odstranění zacuchaných chlupů je lepší psa vyčesat i před koupáním. Poté přichází na řadu koupání. Na koupání byste měli použít kvalitní psí šampon. Je dobré si koupit speciální psí šampon, protože lidské šampony nebo mýdlo nadměrně odmašťuje psí pokožku. Pro dokonalé odstranění zacuchané srsti se doporučuje psa česat i během koupání a to kartáčem nebo hřebenem s tupými

konci. Když psa důkladně umyjete, je potřeba srst vysušit zcela do sucha a opět do třetice vyčesat. Nedostatečně vyčesaná srst, popřípadě mastná srst by způsobovala problémy při stříhání – výsledek by nebyl tak kvalitní jako u čisté a vyčesané srsti. Navíc mastná srst tupí nůžky. Pokud se vám nechce psa před stříháním koupat a vyčesávat, můžete si objednat nejen stříhání, ale i připravení psa na stříhání, tedy vyčesávání a koupel.

Stříhací schéma psa

Stříhací schéma je vzor toho, jak má být váš pes ostříhaný. U dlouhosrstých plemen bývá stříhací schéma plemenným znakem, což znamená, že by pes dané rasy neměl být stříhán jinak, než podle předem daného schématu. Například na psích výstavách je dodržení stříhacího schématu povinné, pokud má konkrétní plemeno nějaké stříhací schéma dané. Pokud máte dlouhosrstého psa nějaké hodně rozšířené rasy, pak nebude problém zjistit si jeho stříhací schéma. Pokud však stříhací schéma neznáte, obraťte se na chovatelský klub vašeho plemene, ti by vám určitě měli poradit. Některá plemena mohou být tak málo rozšířená, že jejich chovatelské kluby v České republice ani nemusí existovat. V takovém případě by vám s hledáním mohl pomoci internet, díky němuž si najdete kontakt na chovatelský klub v zahraničí, chce to ovšem mít dostatečnou jazykovou výbavu.

Proč psa ostříhat?

Psi se stříhají kvůli účasti na výstavách, ale samozřejmě ne každý pes se zúčastňuje výstav. Hlavním důvodem stříhání srsti je tedy ve většině případů ochrana psa před přehřátím v letních vedrech. Díky ostříhání se v letním horku psovi hodně uleví a může tak být mnohem aktivnější. Představte si sami sebe, jak musíte ve třicetistupňovém vedru nosit kožich – hrozná představa, ne? Rovněž tak vašemu psovi udělá velice dobře, když může na léto svůj kožich odložit.

Stříhání psa jen v létě nebo i v zimě?

Měl by se pes stříhat i v chladnějším období roku či dokonce v zimě, nebo stačí, když se bude stříhat jen v létě? Pokud požadujete, aby srst vašeho psa byla celoročně kvalitní a udržovaná, je lepší provádět každé tři měsíce udržovací střih, díky kterému bude srst stále krásná a nebude se tak zacuchávat. Navíc, pokud psovi srst zkrátíte i v zimě, nebude se na ni lepit tolik sněhu a kratší srst bude také rychleji osychat. Zvláště pak, bydlíte-li ve městě, kde je sníh často velmi špinavý a plný soli nebo odmrazovacích chemikálií, je lepší srst zkracovat i na zimu, aby se na ní nezachycovalo tolik nečistot. Samozřejmě že v zimě by se měl provádět pouze udržovací střih nůžkami a ne stříhání nakrátko holícím strojkem, tak jak se to u některých plemen dělá v létě. Nakrátko ostříhanému psovi by totiž bylo v zimě logicky chladno a mohl by nastydnout.

Co je to trimování?

Trimování je druh úpravy psí srsti, při kterém se postupně odstraňuje odumřelá srst. Stejně jako u lidí neustále odumírají vlasy, které následně vypadnou a my je pak najdeme na hřebeni nebo na zemi, tak i u psů celoročně odumírá srst. Pokud bychom psa netrimovali, nijak mu tím neublížíme. Trimování má však obrovskou výhodu právě pro nás – díky trimování psa zbavíme odumřelé srsti ještě před tím, než mu začne odpadávat, díky čemuž zamezíme nadměrnému línání srsti u nás doma. Díky tomu nebudeme muset zvláště v období línání denně vysávat, nebo běhat s lopatkou a smetáčkem. Navíc díky trimování srst získává pevnost, je odolnější, vypadá zdravě a svěže a je celkově kvalitnější.

Trimovaná srst také rychle regeneruje. I přesto, že trimování psa nijak nebolí, první trimování se doporučuje již v šesti měsících věku štěněte, aby si pes na pravidelné trimování zvykl již od mládí a nebránil se mu. Při trimování se používá několik druhů hřebenů, speciální nůžky a na trimování intimních partií psa se používá pemza. Trimování je vhodné jen u některých typů srsti. Zda je vhodné i u vašeho psa, byste se měli poradit se znalci vašeho plemene nebo s někým, kdo se zabývá úpravou psí srsti. Obecně je trimování vhodné zvláště u psů s delší srstí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6391 (magazin-chovatele.cz#9944)


Diskuze a zkušenosti

Karin | 12.03.2013 10:03
Re: Stříhání a úpravy psů Dobrý den chtěla bych se vás zeptat co koupit na odstranění chlupu aby to bylo snadné mám doma tři mazlíky a ani vysavač a jiné věci neodstraní chlupy pěkně prosím o radu nebo co koupit .Děkuji předem a přeji hezký den.


Přidat komentář