Stříhání a úpravy psů

Nejen my lidé, ale také naši psí miláčci potřebují dostatečnou péči. S postupem času se u nás rozrůstají různé psí salony, které nabízejí neuvěřitelné množství služeb od stříhání až po kosmetické procedury pro psy. A co se vašim psím přátelům nabízí?

Služby pro pejsky a kočičky se neustále rozšiřují. Závidět by některým mohla i kdejaká žena. Psí salony se rozmohly za poslední roky i v Čechách a nabízejí nepřeberné množství služeb, které se netýkají jen stříhání, ale také dalších procedur. Na co se například může váš psí miláček těšit? Mezi nejčastěji nabízené služby patří klasické stříhání psů, trimování, úprava na výstavy, koupání a sušení, vyčesávání, úprava různých plemen podle typu srsti, čištění análních žláz, čištění uší, depilace a další procedury včetně antiparazitních programů. Některé luxusní salony se zaměřují i na lázeňské služby, které poskytují i kvalitní kosmetiku pro psy.

Co byste před stříháním měli vědět?

U většiny psích salonů je nutné se předem objednat telefonicky a dohodnout se na požadavcích a přáních majitele pejska. Pro pracovníky salonu je důležité vědět základní údaje o psovi. Zajímat je bude především kdy byl pes naposledy stříhán, v jakém stavu je jeho srst, zda si majitel bude přát kompletní péči také s koupáním. Pokud se majitel rozhodně, že koupání nebude chtít, měl by psa na stříhání připravit pečlivě sám. Ze strany salonů je kladen důraz na čistotu psa, jeho srst by měla být suchá a rozčesaná, tak aby měl pracovník salonu psa kvalitně připraveného na stříhání. Důraz na čistotu je kladen zejména proto, aby se neopotřebily střihací nástroje. Přítomen u střihání by měl být majitel především agresivního psa. Dále by váš pes měl být před střiháním odčerven a případně odblešen. Pro pracovníka salonu jsou dále důležité informace typu, zdali pes prodělal některé lékařské zákroky, úrazy, nebo trpí-li nějakými kožními problémy, epilepsií, alergií, kožními či ušními či jinými problémy. Před úpravou nebo stříháním by měl být pes vždy dostatečně vyvenčen. V případě, že máte fenku, která v době objednání na úpravu hárá, ujistěte se, že vás salon přijme. Většina salonů vám nabídne možnost přeobjednání.

Každý salon by měl poskytovat také poradenství. Pokud nevíte, jaký střih nebo postup pro psa zvolit, kvalitní pracovník salonu by vám měl určitě poradit a případně doporučit ideální volbu pro vás. Každé plemeno má totiž svá specifika pro střih, koupání i druh kosmetiky. Dále by se mělo přihlížet také k povaze i věku pejska. V případě, že se s vaším čtyřnohým přítelem chystáte na výstavu, tak i to vyžaduje zase poněkud jiný druh péče. Na první návštěvě byste se měli dozvědět, co je pro vašeho psa vhodné a jaký typ služeb by bylo nejlepší využít. Nakonec byste se také měli dozvědět informace o základní údržbě pejska doma.

Další možné služby psích salonů

Stříhání drápků je další věcí s čím si často majitelé psů neumějí poradit, i proto tyto služby** psí salony** nabízejí. Psi, kteří žijí převážně venku a mají například větší hmotnost problém s přerostlými drápy nemají. Klienty většinou bývají menší plemena žijící v bytech, kteří nemají tu možnost si je obrousit venku. Stříhání drápků by se nemělo podceňovat zejména proto, že pokud se drápy neudržují, hrozí jejich zarůstání nebo vylomení. Občas nebývá ani výjimkou, že mají psi vrostlí drápek do polštářku, což už hraničí s týráním a nedbalostí. Doba za jakou se drápky stříhají bývá minimálně co každé dva měsíce. V případě, že má váš pejsek bílou barvu drápků, můžete se o údržbu pokusit i sami doma. Pokud jsou drápy psa tmavé, doporučujte se to nechat na odbornících, kteří vědí, kde se nachází cévky prostupující drápy a psa neporaní. V případě, že byste psa do cévky střihli, je to pro něj velice bolestivé a s dalším stříháním by mohl být problém. Někteří psi mají takoví strach, že je nutné použít narkózu.

Zubní kámen vzniká stejně jako u lidí mineralizací, tedy usazováním solí. Vyznačuje se hnědou až nažloutlou barvou a v případě zanedbání se usazuje po celé ploše zubu. Zubní kámen je u psa často doprovázen zánětem dásní. Dásně jsou pak zarudlé, citlivé a pro psa na zkus bolestivé. Pokud se dále majitel o zuby psa nestará, dochází pak v konečném stádiu k jejich vypadávání. Je třeba tedy zubní kámen včas odstranit. V případě, že je pes hodný a nechá si pes sáhnout do tlamy, může vám tuto službu provést i psí salon, který tyto služby poskytuje. Pokud se chcete postarat o zuby vašeho pejska dobře, pořiďte si například speciální zubní kartáček pro psy. Sehnat se u nás dají také různé druhy past, které bývají s příchutí šunky, salámu nebo například sušenek. I váš pes je tak více na čištění zubů motivovaný. Pokud s čištěním zubů začnete již od štěněte, pejsek si brzy zvykne a časem nebude klást odpor.

Čištění uší je další službou, kterou můžete v psích salonech najít. Uši by se měli čistit pravidelně, ideálně jednou týdně. Vzhledem k pokroku doby se uši nečistí žádnými kosmetickými tyčinkami, jako je tomu u lidí. V psích salonech používají ušní kapky, které se dají sehnat i pro domácí užívání. Do ucha postačí nakapat několik kapek a vytřít vnější zvukovod klasickým kosmetickým tamponem. V případě dlouhosrstých plemen se vytrhávají chloupky ze zvukovodu. Pokud se tento krok zanedbá, hrozí další komplikace v podobě usazování špíny, mazu a venkovního prachu, což může způsobit i zánět. Pes se v tomto případě může extrémně škrábat, nervózně klepat hlavou a z uší psa půjde zápach doprovázený výtokem. Sami tedy můžete použít samočistící kapky. V případě vytrhávání chlupů je lepší zajít do salonu, kde se zároveň aplikuje i pudr, který způsobuje, že po nanesení na srst je vytrhávání pro pejska bezbolestné.

Čištění a ošetření análních žláz je velice důležité provádět pravidelně, aby nedošlo k různým zdravotním komplikacím. Anální žlázky se naplňují zvláštním sekretem, který má specifický zápach. Vyskytuje se podél konečníku psa. Částečně sekret odchází samovolně se stolicí. Může však dojít k přeplnění žlázek a pak je zapotřebí je vyprázdnit mechanicky u veterináře nebo v salonu. V případě, že jsou žlázy psa přeplněny, můžete vypozorovat, že tzv. sáňkuje a dře si otvor o zem, točí se za ocasem nebo si vykusuje zadní partie. Nenechá-li majitel vyprázdnit žlázky psa ani v této fázi, hrozí různé záněty, infekce a v nejhorších případech i nádory. Léčba je pro psa velmi bolestivá a proto by se měla dodržovat prevence pravidelným vymačkáváním žlázek.

Závěrem

Jak vidíte, služeb je pro naše psí přátele opravdu mnoho. Některé jsou nadstandardní a jiné zase velmi potřebné a užitečné. Zdraví je i tady vždy na předním místě a proto by se některé výše zmíněné zdravotní úkony, neměly podceňovat. Starejme se tedy o své pejsky co nejlépe, protože si zaslouží určitě to nejlepší, tak jako vy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6347 (magazin-chovatele.cz#9841)


Přidat komentář