Sibiřský husky

Sibiřský husky se řadí k oblíbeným plemenům severských sáňových psů. Ze všech těchto plemen je husky nejmenší a nejútlejší. Rádi byste si pořídili tohoto živého a vitálního pejska? Přečtěte si něco o plemenu a dozvíte se, zda ho zvládnete.

Historie plemene Sibiřský husky

Předkové této rasy byli vyšlechtěni na Sibiři a také na Kamčatce. V těchto oblastech bylo běžné používat sedm až deset psů pro tahání jedněch saní. Využívání psích spřežení, které představovaly mobilní prostředek, pomohlo příslušníkům národa Čukčů, kteří plemeno vyšlechtili, přežít při genocidě v 19. století. Plemeno bylo později přešlechťováno v ruských kolchozech na sílu a mohutnost, aby je bylo možné používat na vlečení těžkých nákladů. Kvůli tomu bylo původní plemeno hbitých a rychlých psů takřka odstraněno.

Naštěstí obchodník s kožešinami Willam Gosak plemeno původního sibiřského huskyho zachránil tím, že několik psů v letech 1908 a 1909 dovezl na Aljašku. Zpočátku se útlí a drobní zápřahoví psi potýkali s posměchem, zakrátko však bylo všem jasné, co tito pejskové dovedou a stali se uznávanými borci.

Vlastnosti Sibiřského huskyho

Sibiřský husky je na první pohled elegantní a bystrý pes. Za jeho eleganci vděčí původ a prošlechťování v chovu podle standardu tohoto plemene. Standard stanoví, že husky má mít veškeré tělesné proporce „uměřené“, čili nesmí nikde zacházet do extrému. Sibiřský husky jakožto pes pro sáňové spřežení musí mít charakter vytrvalého běžce, být zároveň silný a rychlý, ideálně v poměru 1:1:1. Na huskym obdivujeme jeho šelmovský a bystrý výraz, pružný pohyb a nádhernou bohatou srst, tolik příjemnou na dotyk ve škále krásných barev a odstínů. Z dalších vlastností zmíníme skromnost a nenáročnost tohoto psa. Charakteristická pro huskyho je střední velikost a okouzlující tmavě modré oči v bílé masce, které připomínají světlé oči vlků stejně jako modř severní oblohy.

Husky je živé povahy

Sibiřský husky je velmi učenlivý pes s vysokou inteligencí, kterou bohužel ne vždy využívá pro splnění poslušnosti vůči svému pánovi. Pes si potrpí na nejrůznější rošťárny a často rád uniká. Má spoustu energie a je také náruživým lovcem, má bleskové reakce a prokazuje poměrně velkou nezávislost na pánovi. Je to dáno historií plemene, neboť mělo-li přežít, muselo prokázat samostatné uvažování.

Plemeno má bezvadně zachované instinkty. Sledování sehrané skupiny sibiřanů při hře nebo práci je nádherným zážitkem, který vždy potěší a přinese radost. Huskyho si pořizuje ten, kdo je okouzlen jeho vlastnostmi, ale dokáže zvládnout jeho nezávislost a počítá i s  „horšími stránkami“ jeho povahy. Jeho lovecký pud je natolik silný, že sousedův dvorek domácích zvířat se lehce může stát snadnou kořistí. Pes při lovu využívá zejména zraku, proto se též rád honí za zvěří, kterou zaregistruje byť na velkou vzdálenost, a raketově za ní vyrazí.

Sibiřský husky nesmí projevovat žádnou agresivitu vůči lidem, ani v náznaku. Vůči lidem je tedy vlídný a vůči ostatním psům vstřícný. Není to žádný rváč, pokud ho ovšem nerozhodí jiný pes, jehož považuje za útočníka. Huskyho agresivní chování je ve srovnání s jinými plemeny opravdu mnohem mírnější, proto mu „výhružky“ jiných plemen připadají hodně drsné a vykládá si je jako přímý útok. Potom ale už jde vše ráz na ráz a hbitý husky rychle přemůže útočníka, kdy ho poraní, nebo i zabije.

Chtěli byste si ho pořídit?

Huskyho si ale nepořizujte jako hlídacího psa. Neštěká, cizí příchozí naopak vlídně vítá. Má rád přítomnost dalšího příslušníka svého plemene, přeci je to původně smečkový pes. Není vhodný do bytu, pokud nemá možnost dostatku pohybu venku. Je odolný vůči chorobám, plemeno téměř není zatíženo dědičnými nemocemi. Pes je to vitální a ve zdraví se dožívá dlouho přes 13 let.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6356 (magazin-chovatele.cz#9875)


Diskuze a zkušenosti

Ladislav | 25.02.2013 19:48
Re: Sibiřský husky Máme doma Huskyho a jeto nejlepší pes na na zemi a nikdi bych ho nikomu nedal a jeto nejlepší pritel človeka

Sára | 09.05.2013 11:26
Re: Sibiřský husky Mám fenku Sibířskyho huskyho , a je těhotná , akorát že potratila v ty době co měla porodit a nwm co sní , nepostaví se mi na nohy a ani nejedla , akorát včera aspoň pila vodu ...volala jsem k veterinářovi a ten my řekl že my dneska umže :( ...a prej by mi jí zachránil kdybi sem mu dala 8000 tisíc na operaci ale kde na to mám vzít ..tak vás prosím o rdu jak udělat aby přežila a co snií ..Dekuji


Přidat komentář