Původ plemene Šarpej

Šarpej je v našich končinách stále méně časté plemeno a poněkud netradiční. Ale to je pouze tím, že je u nás, i všude jinde ve světě znám pouze třicet let. Navíc je to pes, který potřebuje řádnou výchovu, tedy je náročnější.

Kdo touží po tom, se o někoho starat, avšak na děti se ještě, nebo už necítí, a v jeho hledáčku zájmů je chlupatý mazlíček, měl by uvažovat o šarpeji. Je to klidný pes s** drsným výrazem**, takže je dobrým ochráncem. Určitě tedy z psychologického hlediska. Je však i obranář, pakliže si někdo začne na jeho pána dovolovat. Jedná se o psa se zvláštní povahou. Vše je to dáno jeho původem.

Šarpej – luxus pro náročné

Nicméně jde o velice náročného psa, není vhodný pro lidi zaměstnané s náročnými koníčky a obzvlášť ty, kteří žijí v bytě. Malý, typický panelákový byt, kde žije rodina, není nic pro šarpeje. A pokud i přes hendikep obytné plochy 2 nebo 3 + 1 o tohoto psa stojíte, musíte se připravit, že mu budete muset věnovat mnoho času. Tento pes totiž potřebuje mnoho pohybu, je zvyklý se rvát s medvědy a na dlouhé, dlouhatánské trasy. Pokud mu nemůžete nabídnout minimálně hodinou procházku ráno, a delší túru odpoledne, spojenou s volným během v lese, nebo jinde ve volné přírodě, pejsek bude nešťastný.

Šarpej potřebuje pohyb, prostor a čas

Často se to projeví na jeho trávicím ústrojí. Pes sice nadšeně stráví pěkný kousek masa, jenže následuje průjem, někdy i zvracení. Že se jedná o původ psychický, jasně poznáte, pokud se taková situace opakuje nečekaně. Někdy pes i kousíček libového masa stráví bez problémů. Jindy jde o několik náhlých průjmů. Chcete-li vašeho chlupatého kamaráda těchto problémů zbavit, musíte se mu řádně věnovat a to dlouhou, třeba i náročnou procházkou, kde bude mít pes volno se rozběhnout tak, jak potřebuje. Pakliže nejste schopní mu tuto péči zajistit, na šarpeje zapomeňte. Do bytu, pro zaměstnané lidi jsou vhodná jiná plemena, rozhodně ne šarpej. Jinak se budete trápit vy, i váš chlupáč.

Popis plemene Šarpej

Zvláštností tohoto plemene je také jeho vzhled. Jedná se prakticky o kombinaci několika jednotlivých, spolu na první pohled málo souvisejících znaků, které šarpeji tvoří pravou tvář. Mohutná tlama budí dojem tvrdosti a drsnosti. Proto pes na první pohled působí dojmem bojovného plemene, díky čemuž byl právě v minulosti zvyklý se poprat i s medvědem. Je to takový flegmatik s notnou dávkou cholerika, ale tato vlastnost vyplyne napovrch pouze v případě, že ti situace vyžaduje.

Střední výška, velký duch

I když pes není vzrůstově příliš velký (jde o psa střední velikost), v kohoutku dorůstá výšky 44 – 53 cm a hmotnosti od 18 do 29 kilo, je schopen se postavit mnohem většímu a na první pohled silnějšímu soupeři. Třeba takovému** medvědovi**, jak už bylo několikrát zmíněno. K takovému boji je přizpůsobena i jeho silná a tuhá kůže. Pokud mu medvěd část odtrhl, pes necítil přílišnou bolest a ani krev mu tolik netekla, jak bychom čekali. Místo, aby se takto napadený pes stáhl do sebe, ještě více se vyburcoval a na silného medvěda zaútočil. Jeho šikovnost a medvědova neohrabanost způsobily, že nakonec byl pes vítězem.

Kůže, srst – záhyby, samet a plíseň

To bychom ale zacházeli příliš daleko, jde nám pouze o popis kůže, která je poněkud náročná na údržbu. Mimo to, že je tuhá, srst na ni, i když krátká, tak hustá a hlavně s několika** záhyby**, především v oblasti hlavy a krku, se zde tvoří často plísně. Pakliže se o ni chovatel dostatečně nestará, pes se často otírá, vrtí a různě protřepává jen proto, že jej vytvoření plíseň svědí. Samotná srst je tedy krátká, jemná, ale konce jednotlivých chlupů jsou ostré, takže pokud hladíte psa, proti srsti, nejde o příjemný pocit. Taková srst se dá přirovnat k sametu. Je také jemný a příjemný, pokud však na textilii nesáhnete a nepřejedete rukou proti směru jednotlivých vláken.

Barva srsti se u šarpeje nejčastěji vyskytuje hnědá a zlatá. Nicméně výjimkou není ani smetanová, či různé odstíny rezavé, oranžové. Někdy se uvádí i barva modrá a to je opravdu pes pro chovatele náročné a toužící pouze po luxusu.

Uši, nohy, zadek Šarpeje

Uši má pes, ve srovnání s hlavou, malé, poněkud pokroucené a špičaté. Je to díky tomu, že jde o vzdáleného příbuzného špice.

Nohy má přiměřené ke své výšce, jsou obvykle pevnější, ale vše je dáno kompletní stavbou psa. Jestliže je štíhlý, jsou štíhlé i jeho nohy, pokud je mohutnější, i jeho nohy mají mohutnější ráz. Zvláštností jsou ale jeho tlapy. Dle popisů jsou dračí, tedy pevné a ostré drápy, které také připomínají tlapy dravých šelem. Ocas je většinou kratší, silný a rovný. Existují však i šarpejové, kteří jej mají tenký a tím také zatočený, jako typický prasečí ocas. Je to díky jeho pevnosti kůže.

Když vidíte psa zezadu, napadne vás, že vám to také něco připomíná. A určitě se nemýlíte. Pokud vás to ještě doteď nenapadlo, tak jistě budete souhlasit, že něco podobného jste měli také na mysli – zadek šarpeje se dosti podobá zadku koňskému. Díky tomu je pes také rychlý a pohotový.

Původ plemene Šarpej

Šarpej pochází z Číny a toto plemeno je zde známo po mnoho staletí. K nám se však, kvůli čínské izolaci, dostalo až v osmdesátých letech minulého století a to díky hongkongskému chovateli jménem Matgo Law. Způsobil to zákaz pořádání psích zápasů, kvůli kterým se plemeno chovalo. Ukončením těchto agresivních a pro mnohé jedince nepochopitelných bojů psů mezi sebou, znamenalo, že plemeno šarpeje bylo najednou jaksi nepotřebné. Výše uvedený pán psa začal odchovávat pro běžné účely domácností a postaral se o rozšíření plemene do celého světa.

Podobností má šarpej nejblíže k také čínskému plemenu čau-čau.

Cena Šarpeje

Zaujal vás pejsek natolik, že se jej hodláte za všech okolností pořídit? Pokud máte zahradu, kde pes může trávit den a večer s ním zajdete na procházku, o víkendu pak na pěší výlet, určitě si přijdete na své. Je to skutečně milý společník a velmi vhodný k dětem. Když si psa vycvičíte a budete se mu věnovat, bude vám za to náramně vděčný. Šarpej ví, jak se ke svému pánovi chovat, je to inteligentní plemeno a jeho chování se dá charakterizovat přímou úměrou – čím více se mu věnujete, tím více radosti vám bude dělat. A samozřejmě naopak. Pokud i toto rozhodlo o pořízení si šarpeje, pak bude budoucí majitele jistě zajímat, že cena štěněte se pohybuje od deseti do patnácti tisíc.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6368 (magazin-chovatele.cz#9908)


Diskuze a zkušenosti

Eva Durasová | 14.01.2015 08:42
Re: Původ plemene Šarpej Prosímvás, copak to píšete za nepravdy o šarpejích? Ani kohoutková výška, ani hmotnost, ani nesmysly o údržbě nejsou pravdivé. Tímto právě vznikají fámy o náročnosti chovu a nemocech plemene. Vstávají mi z toho vlasy na hlavě, chovám je už 25 let.


Přidat komentář