Původ a historie plemene Baset

Baset působí velice smutným dojmem, nicméně je to naopak veselý a klidný společník a dokonale se hodí k dětem. Nevýhodu lze spatřovat v jeho dobrácké povaze, čili v tom, že není vhodným hlídačem.

Smutný výraz Baseta nás nutí tohoto psa litovat, nicméně lítost není na místě, pokud pes žije u rodiny, či u jednoho pána, který si na něj umí udělat čas. Ve skutečnosti je Baset velice milý a přátelský a ani trochu smutný. Zde se nám jasně potvrzuje, že při setkání nesmíme dát na první dojem a hodnotit až po řádném poznání jedince.

Původ a historie plemene Baset

Baset je původně francouzské plemeno, které bylo vyšlechtěno někdy v 16. století. Zde pochopitelně vznikl i název plemene – Baset, pochází z francouzského slova „bas“ které se překládá jako malý, nízký. Do světa se Baset dostal až někdy v 19. století a to nejprve do sousední Anglie, brzy na to i do celého světa.

Povaha Baseta

Tento pejsek je velice milý a přítulný společník. Je to dobrák od kosti, jak se patří. S každým se hned skamarádí,** snáší dobře i jiné a psy a dokonce i kočky**. Děti si ho zamilují pro jeho až flegmatickou snášenlivost, budou na něm polehávat, tahat za uši, ale Baset je v tomto ohledu pořád klidný. Jsou to jistě dobré vlastnosti, kterými nepohrdnou lidé stejně založeni, tedy ti, co touží po klidu. Nicméně na druhou stravu není Baset dobrým hlídačem. Je definován jako lovecký pes, se specializací barvář, což znamená, že je schopen perfektně vystopovat zvěř.

Popis plemene Baset

Smutný výraz, zarmoucené a unavené oči s dlouhýma ušima. To je základní** popis francouzského Baseta**. Dlouhé, podél hlavy splývající uši ještě více umocňují vzhled krátkých, jakoby zakrslých nohou. Kůže na nich je zvrásnělá, takže nohy opět o něco opticky zkrátí. Nakonec máme pocit, že Baset nemá nohy, ale jen tlapky. To by ale nebylo možné, neboť plemeno Baseta dorůstá do výšky okolo 35 centimetrů v kohoutku a hmotnosti v rozmezí od sedmadvaceti do pětatřiceti kilogramů, a to dle výšky psa. Srst je krátká, hustá a jemná její zbarvení je podobné, prakticky totožné jako má Bígl – bílá srst s hnědými a občas i černými fleky.

Péče o psa plemene Baset

Baset je plemeno, které nepotřebuje zvláštní péči. Nejšťastnější je v bytě, domě spolu s pánem a jeho rodinou, snese i venkovní prostory, nicméně na zimu potřebuje zateplit boudu. Zvláštní péči věnujte jeho uším, které jsou náchylné na záněty zvukovodů, také je nutné psa jednou týdně vykoupat. Brát zřetel musíme na stravu, neboť Baset často trpí obezitou. To ale hravě vyřešíte přesně podávanou stravou a pravidelným pohybem. Tím zabijete dvě mouchy jednou ranou – pes nebude mít nadváhu a cítit se dobře budete i vy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6375 (magazin-chovatele.cz#9915)


Přidat komentář