Pudl - výstavní pes

Pudl je znám jako výstavní pes, který je také často viděn v cirkuse jako účinkující v představení. Pudlové jsou učenliví psi, kteří potřebují pohyb a nejsou nároční na údržbu srsti, pakliže s ním nehodláte objíždět výstavy.

Výstavní pejsek je jistojistě plemeno Pudla. I když jeho původní význam byl lovecký, dnes je to jen a pouze pes dekorativní.

Původ plemene Pudla

Plemeno Pudla pochází z Francie a údajně byl tento pes dříve velký asi jako dnešní Německý ovčák. Byl chován a cvičen na** lov vodního ptactva**. Později, někdy v osmnáctém století se začal chovat také jako společenský pes. Dnes jsou známy čtyři druhy PudlůKrálovský, někdy také zvaný velký, Střední, Trpasličí pudl a Toy pudl.

Popis Pudla všeobecně

Všichni čtyři Pudlové jsou si podobni, rozdílná je pouze výška v kohoutku dospělých jedinců. U Královského pudla to je 45 – 60 cm a váhou do 30 kilogramů, Střední pak 35 – 45 cm a váhou do 15 kilo, dále malý Trpasličí pudl s výškou v kohoutku okolo 30 cm a hmotností plus, mínus 5 kilogramů no a nejmenší – Toy pudl nebývá větší než 28 cm, většinou 25 cm a váhou okolo 3 kil. Plemeno Pudla je štíhlé, tělo má spíše protáhlé, nejpoutavější je pak jeho malý, ale ostrý čenich v kontrastu s kulatýma očima. Pes má výraznou lebku, na které dominuje speciálně střižená kudrnatá srst a dlouhé, volně splývající uši, taktéž pokryty hustou kadeřavou srstí. Nejvýraznější na Pudlovi je samozřejmě jeho srst – hustá, maximálně jemná a kudrnatá. Pes se vyskytuje ve zbarvení černém, hnědém, bílém stříbrném také červeném a s mírně růžovo-oranžovým nádechem.

Povaha plemene Pudla

Pudl je velmi oblíbeným plemenem současnosti, zejména pro svoji inteligenci a učenlivost. Ne nadarmo dostávají tito psi angažmá v cirkusech. Jsou schopni, pakliže jsou k tomu vedeni a cvičeni chodit, respektive panáčkovat po zadních nohou. Pudl je pes vhodný i pro začátečníky, rychle a snadno se učí povelům. Jde o psa aktivního a potřebuje pravidelné, denní procházky a to i přes to, že je to pes pokojový a bývá chován v domě, bytě. Je to pes přizpůsobivý, takže nemá problém se změnou, také je velmi citlivý a nesnáší hrubé zacházení (kdo také ano, že?). Miluje svého pána i jeho rodinu a přátelé, nicméně k neznámým lidem je** dosti nedůvěřivý**.

Výchov, výcvik a nároky na chov Pudla

Dalo by se předpokládat, že péče o Pudla je náročná, opak je však pravdou. Prakticky tento pes nic prazvláštního nepotřebuje, pokud ale chcete mít originálního pejska, nechte mu odborníky v psím salonu upravit srst. Toužíte-li po přehlídkách a dokonalém pudlíkovi, pak vás je nutno upozornit, že péče o výstavní srst je velice náročná a vyžaduje denní pozornost. Zajímavostí také je fakt, že Pudl je dožívá poměrně vysokého věku – až 18 let. Pro srovnání se většina plemen dožívá průměrného věku 12 let.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6390 (magazin-chovatele.cz#9938)


Přidat komentář