Pražský krysařík

Pražský krysařík je poslední roky stále oblíbenější plemeno. Je to milý malý společník, jehož původ sahá až do dob Rudolfa II. Krátce Vás seznámíme s jeho vlastnostmi, nároky na péči i historií.

Historie plemene

O historii pražského krysaříka existuje mnoho dochovaných záznamů. Původ tohoto malého společenského psíka sahá hluboko do české historie, až do 8. století. Jeho plemeno bylo vyšlechtěné pro svůj dobrý čich a malý vzrůst na lov krys a myší. Kromě toho byl však populární i u královského dvora, kde byl k vidění na různých hostinách na Pražském hradě a často byl darován vladařům do zahraničí. V pozdějších dobách málem došlo k jeho vyhynutí. Nynější obliba** krysaříka** vznikla díky úspěšné regeneraci plemene z roku 1980.

Popis krysaříka

Pražský krysařík je jedním z pejsků, kteří jsou využíváni jako tzv. dekorativní psi. Podle FCI to jsou** společenští a toy psi**. Velikostně jsou zařazena oprávněně mezi malá plemena, v kohoutku průměrně měří mezi 20 a 23 cm. Hmotnost je také maličká, pohybuje se kolem 2 až 2,5 kg. Plemeno je trpasličí, s pěknými vyrovnanými proporcemi, rovným hřbetem a mírně vtaženým bříškem. Ocásek je rovný, ke konci zúžený, často bývá kupírován. Výrazné na krysaříkovi jsou jeho tmavé oči, posazené na lebce zeširoka, mírně vypouklé. Ouška bývají trojúhelníkovitého tvaru a vztyčená. Srst pejska je krátká, ačkoli v poslední době se objevují i krysaříci dlouhosrstí. Zbarvení se může lišit, nejčastější barvou je černá s béžovým pálením, plavá nebo hnědá s pálením. Průměrný věk plemene je 13 až 15 let.

Povaha plemene

Krysařík je právem společenským plemenem, oddaným svému pánovi tělem i duší. Je mazlivý, přátelský, vhodný do každé rodiny i s dětmi, ke kterým mívá moc hezký vztah. I přesto, že je to pejsek přítulný a velmi sociálně založený, k cizím lidem bývá nedůvěřivý a rezervovaný. Kromě toho je však zvědavý, pro každou legraci a je tak zábavným společníkem, který rozveselí nejednoho majitele. Navzdory své křehké tělesné konstrukci je i odvážný, svého pána se snaží ochránit. Také se nebrání dlouhým procházkám, ačkoli stejně tak ocení i válení se doma v teple. Hodí se pro všechny věkové kategorie,** do města i na venkov**.

Péče o krysaříka

V tomto ohledu je** pražský krysařík** nenáročným pejskem. Jeho srst nevytváří žádné chuchvalce, proto jej většinou stačí jen jednou týdně pořádně vykartáčovat. V zimě je dobré pořídit pro pejska nějaký obleček, jinak by mohl prochladnout. Z toho samého důvodu není vhodné chovat krysaříka venku, mohl by dokonce i zmrznout. Co se výchovy týče, není nijak složitá. Je to učenlivý psík, ale je pravdou, že je důležité se mu dostatečně věnovat. Pokud by se totiž výchova podcenila, mohl by ze štěňátka vyrůst neurotický pes, který by byl uštěkaný a nerudný. V horším případě by se mohl bránit i kousáním.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6360 (magazin-chovatele.cz#9882)


Přidat komentář