Povaha psa plemene Bobtail

Bobtail je velice milé a krásné psí plemeno, které je po světě známo jako výtečný pastevec ovcí. Nicméně je dnes řádným domácím mazlíčkem a hodí se k dětem. Ty z něj jistě budou mít obrovskou radost.

Klidný, milý a přítulný je obrovských chlupatý pes** plemene Bobtail**, jinak též zvaný Staroanglický ovčák. Sice je poměrně náročný na údržbu srsti, nicméně získáte také dokonalého mazlivce, který vám nahradí všechny možné plyšové hračky, respektive vašim dětem.

Původ plemene Bobtail

Staroanglický ovčák pochází z Asie, i když již někdy ve Starověku se objevil na ostrovech Spojeného království. Jenže v té době to nebyl stejný pes, jak jej známe dnes. Podobu, která nám je známá, a jež se nám vybaví pod pojmenováním** Staroanglický ovčák**, má pes od druhé poloviny 19. století. Oficiálně se** plemeno Bobtail** uznává od roku 1870.

Popis plemene Staroanglický ovčák

Velký, mohutný chlupáč, kterému jen stěží pohledíte do očí, dorůstá do výšky v kohoutku okolo 62 cm u psů a 55 cm u fen. Váha dospělého psa je v normálu okolo 30 kilogramů. Bobtaila si snad nemůžete splést s žádným jiným psem. Je to jedno z mála plemen (dost možné že jediné plemeno) kterému nejsou vidět oči. Všude po těle má dlouhé, velice jemné chlupy, které na pohled vypadají jako vata či podobný materiál. Pejsek tak nutí k pohlazené a zaboření se do tohoto hustého kožíšku. Zbarvení této srsti je hlavně bílé, na těle někdy šedé, nebo modré.

Povaha psa plemene Bobtail

Dříve byl Bobtail agresivní pes, ale to byl prakticky jeho úkol. Byl totiž šlechtěn a vychováván k obraně a také** jako pastevec**. Což můžeme ještě ve filmech nebo na klasických anglických venkovech pozorovat i dnes. Pes se prohání po pastvinách a hlídá svěřené ovce. Dnes je však jeho hlavní náplní práce ochrana majetku svého pána a jeho rodiny. Pejsek umí zareagovat na nevítanou návštěvu, zvláště pak v nočních hodinách, nicméně hledáte-li skutečného obranáře, po Staroanglickém ovčákovi neprahněte. Je to ve své podstatě klidný, milý a velice přítulný pejsek, s dobrým srdcem. Jeho povaha je až flegmatická, a nejraději je se svou rodinou.

Nároky na chov Staroanglického ovčáka

Bobtail je velice snadno ovladatelný, správná výchova vede k naprosté poslušnosti. Je to perfektně vnímavý a inteligentní pejsek, který se hravě učí povelům a tak je vhodný i pro naprosté začátečníky. Nepotřebuje ani mnoho prostoru, náročný na pohyb není, takže se dá chovat i v bytě. Nicméně nedělají mu dobře vyšší teploty, proto** je šťastnější venku**, na čerstvém vzduchu.

Péče o srst

Náročný je tento pes pouze v péči o jeho srst. Ta se musí denně a řádně vyčesávána. Důležité je také psa koupat a zvolit pro něj vhodný šampon. Pokud se chovatel nebude srsti psa řádně věnovat, bude vypadat velice nezdravě, zničeně a může vést k dalším problémům.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6382 (magazin-chovatele.cz#9925)


Přidat komentář