Povaha plemene Komondor

Komondor je ten pověstný pes s dredy, některým zas připomíná klasický mop. Je to velký, statný pes, který hbitě střeží svoje obydlí a svoji rodinu. Na druhou stranu je to klidný a vyrovnaný pes.

V podvědomí většiny lidí není název psího plemene Komondor až tak znám, nicméně asi už každý se s ním setkal, aniž by možná tušil, o jaké plemeno se jedná. Jeho zjev je tak nepřehlédnutelný, že i díky němu získal hned několik přezdívek. Nejčastěji můžeme slýchat – mop, smeták, dred pes apod.

Popis plemene Komondor

Komondor je velké plemeno, s výškou v kohoutku u fen minimálně 65 centimetrů, u psů pak centimetrů 70. Avšak není ničím výjimečná výška 80 cm. Tím se řadí mezi největší plemena. Váha dospělých psů se pohybuje v rozmezí od padesáti do šedesáti kilogramů, u fen od pětatřiceti do padesáti kilogramů. Zvláštností zjevu plemene Komondor je jeho srst, připomínající provázky klasického mycího mopu. Tyto provázky mají u dospělého psa délku dvacet až třicet centimetrů, a jsou kupodivu nenáročné na údržbu.

Štěně Komondora

Uchvátil vás vzhled tohoto psa natolik, že uvažujete o jeho koupi? Pak byste neměli být zklamaní právě při koupi mladého psa. Štěňata se totiž rodí s bílou,** jemnou srstí**, jakýmsi chmýřím, připomínající vatu. Až pes dospívá, stávají se z těchto chmýříček jednotlivé provázky.

Péče o srst Komodora

Dalo by se předpokládat, že takový porost bude majitele stát denně mnoho času a nutná bude speciální péče. Nicméně, opak je pravdou – srst dospělého jedince nevyžaduje prakticky péči žádnou. Stačí jej jednou za čas řádně vykoupat, vzhledem k faktu, že se tito psi vyskytují pouze v barvě bílé, brzy jdou na srsti vidět nečistoty. Pozornost věnujte srsti mnohem dříve – již od štěněcího věku, kdy se začínají vytvářet provázky, Ty je nutno prsty, nebo velice řídkým hřebenem rozčesat, aby se nespojili a nevytvořili jakousi pletenou kouli. Pokud takto budete postupovat, nemusíte se prakticky o dospělého psa, co se vzhledu týče, nijak zvlášť starat.

Povaha Komondora

Komondor patří mezi ovčáky a má také jejich základní rysy povahy – je klidný, tichý, přitom dobrý obranář s maximálním postřehem. Je mírumilovný a bez problémů snese i jiné domácí mazlíčky. Je oddaný svému pánovi a miluje děti. Pokud se však v jeho blízkosti ocitne nepověřená osoba, je připraven bránit jak svoji rodinu, tak majetek a nežádoucího si pohlídá. Na území se zloděj dostane, nicméně, zpět už ne.

Výcvik a výchova Komondora

Komondor není plemeno pro začátečníky. Je to sice klidný a vyrovnaný hafan, nicméně, je nutná důsledná výchova hned od štěněcího věku. Pokud se zanedbá, je možné, že pes bude nebezpečný pro své okolí a budete svědky jeho nečekaného chování. Na druhou stranu, začnete-li s výchovou zhruba v pěti měsících a bude** výcvik pravidelný a rázný**, získáte skvělého hlídače a oddaného přítele.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6389 (magazin-chovatele.cz#9936)


Přidat komentář