Popis Labradorského retrívra

Labrador je jeden z nejoblíbenějších psích plemen u nás. Je to dáno jeho roztomilým vzhledem a také inteligentní a přátelskou povahou. Labrador se snadno učí povelům a je nenáročný na podmínky ve kterých žije.

Opravdového přítele můžete mít v plemeni labradorský retrívr. Je to pes, který již svým výrazem a celkovým vzhledem nám vnutí pouze milé myšlenky. Toto plemeno si pořizuji mladé rodiny a děti jsou z pejsků naprosto nadšené. Labradorský retrívr je věrný a oddaný přítel a skvělý obránce svého pána a jeho rodiny. Jde o klidného a rozumného psa. Snadno se učí povelům a jeho chov není náročný. To jsou jasné důvody, proč je toto plemeno u nás velice oblíbeno a pořizují si jej i rodiny, žijící v bytech.

Původ Labradorského retrívra

Předchůdcem** labradorského retrívra je novofundlandský pes**. Plemeno, které bylo vyšlechtěno, jak nám říká název, na New Foundlandu, bylo užíváno jako běžný lovecký pes. Zde byly v té době dva typy novofundlanských psů – větší a menší. A právě ten menší byl užíván k lovení, respektive donášení, aportování menší zvěře a hlavně ryb. Tohoto si všimli Angličané a začali psa dovážet do svých končin na přelomu osmnáctého a devatenáctého století. O necelých sto let později byl na New Foundlandech schválen zákon, který zakazoval chov psů. Tím pádem byli angličtí chovatelé donuceni si svého novofundlandského psa vyšlechtit sami. V té době vzniklo několik různých retrívrů. Do České republiky se labradorský retrívr, zkráceně labrador, dostal až roku 1971, nicméně to nic nezměnilo na faktu, že je v současné době u nás jedno z nejčastěji si pořizovaných plemen.

Název Labradorský retrívr

Nicméně pojem labradorský retrívr se začal oficiálně používat ještě o něco dříve, konkrétně v roce 1839. Samotné slovo „retrívr“ je pak mnohem starší. Dříve se totiž tento pojem používal k označení** loveckých psů**, kteří byli cvičeni pro aportování ulovené zvěře.

Popis Labradorského retrívra

Dříve, ve svých počátcích, byl labrador chován nejčastěji v barvě černé. Dnes jsme si spíš zvykli na labradora světlého, spíše pískových barev. Výskyt je však mnohem pestřejší. Můžeme se setkat s labradorem bílým, také se srstí v barvách snad všech zlatavých odstínů až hnědé a samozřejmě také v černé. Srst je krátká, jemná a hustá. Údržba není vůbec náročná, stačí jednou týdně vykartáčovat, anebo dle potřeby, a vlhkým hadříkem projet srst ve směru růstu chlupů a zavit tak psa hlavních nečistot. Pokud je pes často venku, hodně v terénu, volné přírodě, kde se vlivem počasí může pořádně, jak se říká – zřídit, v tom případě je vhodné psa také vykoupat.

Protože jde o psa velkého, což snad nikoho nepřekvapí, dorůstá do výšky v kohoutku cca 57 centimetrů u psů a cca 54 centimetrů u fen. Hmotnost bývá okolo třiceti kilogramů, v závislosti na stavbě těla. Někteří labradoři jsou štíhlí, vysocí, jiní mohutnější. Pokud si nejste jistí, zda je váha vašeho labradora v pořádku, nechte posoudit odborníka – veterináře, kam pravidelně docházíte na povinná očkování.

Hlava labradora je mohutnější, širší, s mírně rozšířenou mozkovnou a nepříliš protáhlým čenichem. Uši lze definovat jako dlouhé, splývající podél hlavy dolů. Většinou jsou v pozici „pozoru“, tedy nastražené.

Ocas labradora je středně dlouhý, silný a rovný a oči má pejsek velké, milé a upřímné.

Povaha Labradora

Labradorský pes je velice přátelský, milý a klidný. Patří mezi nejinteligentnější psi a je jednak opravdu věrným a oddaným přítelem a řádným ochranářem svého pána a jeho majetku. Vzhledem k jeho inteligenci je schopen rozpoznat, kdo je přítel jeho pána a kdo na jeho pozemku nemá co pohledávat. A díky tomu v nutných případech zaútočí, jak je potřeba. Jinak je to pohodový kliďas, který pomalu neublíží ani mouše.

Váš Labrador a vaše děti

Děti tyto pejsky milují, stejně jako psi je. Jsou schopni si s nimi celý den hrát a současně i na ně dávat pozor. Tím jsou také dobří hlídači, a pokud máte opravdu mladou rodinu, tím je teď na mysli kojenec v kočárku, bude vám labrador** perfektním pomocníkem**. Když necháte miminko spát v kočárku venku, a dítě se po nějaké době vzbudí, váš vychovaný pejsek vás zavolá. Využije svůj štěkot, anebo pokud má možnost pro vás přímo přijde. Větší děti se pak s pejskem mazlí, nechávají ho aportovat, což tento pes potřebuje jako sůl.

Pes potřebuje hlavně pohyb

Labrador je pes, který se rychle aklimatizuje v novém prostředí, a i když je to velký pes, dá se chovat i v bytě. Nutno mu však poskytnout dost potřebný pohyb. Mimo pravidelné venčení ráno a večer si udělejte na psa několikrát týdně více času a vezměte jej do parku, lesa nebo jiné volné přírody, kde ho můžete nechat aportovat a řádně proběhnout. Perfektní je také celodenní pěší výlet. Když je pes vycvičený, můžete si jej dovolit pustit na volno, je poslušný a nedovolí si pána neposlechnout.

Výchova a výcvik psa

Ať se jedná o labradora, či jakéhokoli jiného psa, vždy je základ dobrého vztahu mezi pánem a psem výchova. Pes musí vědět, kdo je jeho pán a také jej musí poslechnout. Pokud si pořizujete labradora, máte tu výhodu, že se snadno učí povelům, tudíž jeho výchova není náročná a při správném přístupu si nenaděláte ani vrásky na čele. Vzhledem k tomu, že jsou labradoři, jak už bylo zmíněno, především psi určení k aportování, je nutné jim tuto jejich práci umožnit. Asi tak, jako když necháte kuchaře vařit – dělá svoji práci a dělá ji rád a dobře. Postačí, když ho ve volné přírodě pustíte z vodítka a budete mu házet klacek. Pes se proběhne tak, jak potřebuje, navíc splní svoji práci, a i když mu bude jazyk viset z tlamy, pomalu až na tlapky,** bude šťastný**.

Služební pes, vodící pes

Díky svým vlastnostem je labradorský retrívr často užíván jako** služební pes, ale ještě více jako vodící pes pro nevidomé**. Takto psa můžete vychovat i vy. Běžně to funguje tak, že pes žije v rodině, je vychován dle potřebných kritérií (která však nejsou náročná) a poté je odevzdán potřebnému nevidomému. Má to jednu velkou výhodu – pořád budete mít doma štěně a navíc pomůžete lidem, kterým osud nebyl zrovna pozitivně nakloněn.

Zdraví a nemoci Labradora

Labrador je pes, který pokud je šťastný a spokojený, je i zdravý. Nicméně je nutno pamatovat, že toto plemeno častěji** trpí na nemoci kloubů**, proto bychom svého labradora měli ušetřit velmi častému scházení a vycházení do schodů. Dalším zdravotním problémem, který se u labradorů vyskytuje, je nadváha. I když pejska milujeme ke zbláznění, dávejme mu jen potřebné množství stravy a dopřejme mu nutný pohyb.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6371 (magazin-chovatele.cz#9911)


Přidat komentář